Mager zesje zwak begin van het jaar barometer .CIJFERS Dré de Jong Smaak-catering Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Boelo Tigchelaar Autobedrijf Lilliane van der Ha Agrariër Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans DTZ Zadelhoff Henk v. Koeveringe De Roompot Paul Nijskens Rewin Chris Rutten Kamer van Koophandel Chris van Loon De Unie David Luteijn BZW Zeeland Chris van Loon De Unie 'Collectiviteit ontbeert. Hoewel onze experts toch re delijk optimistisch blijven, geven zij aan het begin van het jaar nog geen geweldige cijfers. Een mager zesje, 6,3 om precies te zijn. En dat nog dankzij twee rasoptimisten Rob Franken en Jo ris Jansen. Rob Franken: 8 Een soort reveil Eigenlijk staat de score zelfs onder op waartse druk en dat niet zozeer om dat -er beloftevolle tekenen zijn van herstel. Maar vooral omdat we hoop mogen koesteren dat de potentiële ze geningen van de crisis gerealiseerd gaan worden. Mensen als Wijffels spreken over een noodzakelijke 'voor jaarsbeurt'. De trendwatcher Bakal analyseert dat historisch gezien crises veel waardevols hebben opgeleverd. Het potentieel van deze crisis is meer aandacht voor kwaliteit, minder ei genbelang en meer collectief belang, de financiële wereld aan de ketting -let eens op wat Obama aan het doen is-, een sterke stimulans voor duur zaamheid en groene technologie, veel aandacht voor de kwalitatieve ontwik keling van mensen. Kortom een alge hele heroverweging en een soort poli tiek, ethisch, industrieel en financieel reveil vanuit het gevoel dat dit ons niet meer mag overkomen. Dré de Jong: 5 Barre winter voor economie Een redelijk positief cijfer voor deze tijd. De barre winter geeft ook veel negatieve cijfers zoals min 6 graden met een belevingstemperatuur van min 10 graden!! Zo is dit mijn inziens ook met de economie! De 'betere' cij fers van het CBS, de ontwikkelingen in de Verenigde Staten eti groei van onze export, doen vermoeden dat we uit de crisis komen PNiets is minder waar want de 'beleving' is dat er .meet bedrijven omvallen en meer mensen werkeloos worden. Hierdoor ontstaat de voorzichtigheid om zakelijk te in vesteren en privé uit te geven. De overheid doet wat ie kan maar dit is zeker niet voldoende, de economie moet ook veel zelf doen. Ondanks al les denk ik dat we, voorzichtig voor uit kijkend, wel de betere kant uit gaan. Als we dit voorjaar goed door komen zal het herstel spoedig komen. Paul Nijskens: 6,5 Golvende beweging Het blijft moeilijk om hier en nu te bepalen in welke deel van de econo mische golf we zitten. We worden heen en weer geslingerd door allerlei positieve, maar ook negatieve berich ten. Dat maakt het voor elk bedrijf las tig om in te schatten of de beweging in de vraag eenmalig is (vanwege bij voorbeeld voorraadopbouw) of struc tureel (vraagherstel)Toch zijn de sig nalen de laatste tijd steeds sterker dat de beweging weer naar boven gaat. Ook bij REWIN zijn de resultaten die we geboekt hebben in 2009 veel beter dan we in het begin van 2009 dachten. Daardoor zijn er in 2009 veel nieuwe arbeidsplaatsen bij geko men in West Brabant. Banen die kei hard nodig zijn om het verlies van ar beidsplaatsen door de kredietcrisis enigszins te op te vangen. De huidige economische crisis is niet zo maar een dip die vanzelf weer over gaat. Deze crisis zal nog lang naijlen en kan steeds weer opnieuw opvlammen. In 2010 zal de discussie gaan oplaaien 09-'09 10-'09 ll-'09 Ol-'IO Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 8,0 8,0 7,0 8,0 Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadelhoff 6,0 6,0 6,0 6,0 Chris Rutten Voorzitter Kamer van Koophandel 6,0 6,0 6,0 6,5 Guust Verpaalen Directeur Phidelity Consultancy 5,0 5,0 6,0 6,0 Boelo Tigchelaar Directeur Tigchelaar - - 5,0 6,0 Chris van Loon Bestuurder De Unie 5,5 5,5 6,0 5,5 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 6,5 6,5 6,0 6,5 Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 5,0 5,5 5,5 6,0 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 6,0 6,0 6,0 6,5 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 6,5 6,5 6,9 6,5 Jan Pollemans Supertnarktdeskundige 6,5 6,0 6,5 6,5 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 5,0 5,0 5,0 5,8 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 7,0 8,0 8,0 8,0 Dre de Jong Smaak-catering 5,0 5,0 5,0 5,0 Guust Verpaalen Consultant Joris Jansen Auberge Des Moules over het op orde krijgen van de over heidsfinanciën. Welke gevolgen dat zal hebben voor de reëel economie weten we pas als alle maatregelen be kend zijn. Ik hoop dat er een verstan dige keuze gemaakt wordt die het voorzichtige herstel niet zal aantasten. Guust Verpaalen: 6 Voorspellingen worden beter Ik begin dit jaar waar ik 2009 mee geëindigd ben: met een voldoende, een 6. Het is duidelijk dat we in 2010 (met name de bouw) nog aardig wat slecht nieuws te verwerken krijgen. Maar wereldwijd blijft het fragiel be ter gaan en zullen maandelijks de voorspellingen beter gaan worden. Al le begin is moeilijk. Zo ook het begin van 2010. De tij delijke" aan houdende koudeperiode die ook de economi sche activiteit even bevriest maakt voor veel ondernemers de start moei lijk. Erg positief was ook niet het vol komen ridicule commentaar van een politieke partij die.opriep om nieuw onderzoek te doen naar de 'global warming' scenario's. De koude perio de van de laatste weken zou volgens deze 'deskundigen' op iets anders wij zen. Onderliggend wordt duidelijk dat van deze partij weinig te verwach ten is op het gebied van milieu. In de zelfde week hoorde ik dat de bouw van een project met 1.5 ton duurder was uitgevallen omdat er een koppel tje bosuilen was waargenomen waar speciale voorzieningen voor moesten worden getroffen. Voor mij is het dui delijk dat als we in West Brabant suc cesvol willen zijn dat we dan moeten, inzetten op duurzaamheid in brede zin. Ik noem dat sociaal economische duurzaamheid. Het verder polariseren van discussies zoals in bovenstaande voorbeelden levert geen enkele bijdra ge aan een betere toekomst. Sociaal economische duurzaamheid betekent voor ondernemingen resultaten beha len die "herhaalbaar zijn". Chris van Loon: 5,5 Samenwerking Onlangs kwam de jonge Bergen op Zoomse ondernemersvereniging Ster- ck in het nieuws. De steun voor een verplichte bijdrage door alle onderne mers bleek onvoldoende om doorge voerd te kunnen worden. Sterck wil de met die verplichte bijdrage promo tionele activiteiten betalen die de bin nenstad van Bergen op Zoom aantrek kelijk zou maken en houden voor het winkelend publiek. Wat mij in de be richtgeving nog het meest opviel was dat slechts een klein deel van de on dernemers had gereageerd op de vraagstelling. Mensen lijken zich steeds moeilijker te binden aan collec tiviteiten. Feit is dat de filialen van de landelijk opererende winkelketens, op enkele uitzonderingen na, bijna nooit bereid zijn vrijwillig bij te dra gen aan lokale activiteiten. Enkel'wan neer er voldoende draagvlak is kan de gemeente via een verordening alle be drijven, dus ook deze, dwingen bij te dragen aan een ondernemersverenb ging. Het bestuur van de onderne mersvereniging, dat met zoveel elan aan de klus begonnen was, overweegt wat nu te doen. Het slechtste dat kan gebeuren is dat zij de handdoek in de ring gooien. Het blijft nu eenmaal moeilijk om mensen te motiveren en te inspireren vanuit een gezamenlijk belang. Boelo Tigchelaar: 6é Milieu is het toverwoord Milieu en daarmee maatschappelijk verantwoord ondernemen waren de belangrijkste woorden van 2009. Be drijven die in die sector actief waren hebben een "booming" jaar achter de rug. Milieu is een toverwoord waar subsidies en stimuleringspremies zon der enige moeite aan worden toege kend. In de autobranche is milieu al jaren een 'hot issue'. Vloeistofdichte vloeren, olie- en vetafscheiders, ge- v scheiden afval, C02-tax zijn al jaren zaken die van toepassing zijn op onze branche. De auto is de afgelopen ja ren ook veel schoner geworden. Wat ik daarbij niet begrijp, is de aversie van de overheid tegen de dieselmo tor. In combinatie met een roetfilter is dit in mijn ogen een van de schoon ste motoren die er zijn. E)aarnaast zijn hoog koppel (veel kunnen trekken) en zuinig (een grote actieradius), za ken die zo'n motor extra aantrekke lijk maken. Ook alternatieve brand stoffen--.kunnen interessant zijn, zoals aardgas en biobrandstoffen, maar zo lang die niet gesubsidieerd worden komt dat nooit van de grond. Met een overheid die ver voorloopt op de rest van de wereld is het moeilijk scha kelen voor fabrikanten. Alleen in Ne derland is hybride een succes, in de rest van Europa wordt minder dan 0,5% van de auto's met een hybri de-motor verkocht. In Nederland is de grote verkoopstijging alleen toe te wijzen aan de lage bijtelling en motor rijtuigenbelasting. De discussie is ech ter nog steeds gaande of deze motor nou wel zo milieuvriendelijk is als wordt beweerd. Er gaat een gerucht dat over het totale leven van die auto (van productie tot verschroting) de be lasting voor het milieu net zo groot is als van een Hummer. Ook elektrische auto's kunnen nooit een bijdrage leve ren als accu's een zware milieubelas ting opleveren en" elektriciteit wordt opgewekt door kolen- en oliecentra les. Lilianne van der Ha: 6 Meer respect graag Januari 2010, de akkers en weiden lig gen onder een wit tapijt. Mooi toch? Maar bij wat nu in de schapen- en gei- - tensector gebeurt staat een onderne mer machteloos: Alles hebben zij er aan gedaan om een gezond bedrijf op te bouwen. Toch moeten wij vooruit kijken. Hopelijk gaat de politiek voor zichtiger om met onze kostbare land bouwgronden. Wordt het prijsver schil tussen producent en consument eerlijker verdeeld. Krijgen wij ook meer respect en waardering voor on ze sectoren. Dan wordt het weer "goed boeren," in 2010, en zorgen wij voor veilig, duurzaam geprodu ceerd voedsel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72