Stedelingen krijgen 'cursus' wonen op het platteland 'Weer in mijn 6| I Den Haag moet 'Stop Wilders Nu' toestaan AWBZ Cliëntenraden slaan alarm om uitkleden Ik noem het eigenlijk liever een welkom aan nieuwkomers zaterdag 16 januari 2010 In de provincie Overijssel wordt gewerkt aan een in- burgeringscursus voor stede lingen die op het platteland gaan wonen. De Overijssel se Vereniging van Kleine Kernen noemt het 'een Wel kom aan nieuwkomers'. door Martijn van Rossum Carbidschieten is een eeuwenoude traditie. Oké, het geeft een enorme knal, maar als dat gebeurt hoefje echt geen 112 te bellen. Het hoort erbij", zegt voorzitter Anton Bosch van de Overijsselse Vereniging van Kleine Kernen (OVKK). Het platte land heeft zo zijn eigen gebruiken die stedelingen niet direct begrij pen. Daarom komt er in Overijssel een door de provincie gesubsidieer de inburgeringscursus voor stede lingen die op het platteland ko men wonen. De OVKK gaat de cursus opzetten. Bosch: „Ik noem het eigenlijk lie ver een welkom aan nieuwkomers. Want het is niet de bedoeling dat de nieuwelingen een les krijgen. We willen dat de oorspronkelijke bewoners van de dorpen en de nieuwkomers met elkaar in ge sprek gaan." In de 'rondetafelgesprekken' zal het gaan over de geschiedenis van het dorp, bepaalde gebruiken en het verenigingsleven. „Het zou na tuurlijk mooi zijn als de nieuwko mers daar ook aan gaan meedoen. Naast het carbidschieten zijn er heel veel andere gebruiken die het wonen op het platteland juist zo mooi maken. Daarin onderscheidt het platteland zich van stedelijke gebieden. Denk bijvoorbeeld aan het 'buurt maken', de gewoonte dat je bij nieuwe bewoners op be zoek gaat om kennis te maken. En we kennen het 'groen maken'. Bij bruiloften en andere gelegenheden wordt dan een boog gemaakt van dennentakken voor de deur waar de personen doorheen kunnen lo pen. En natuurlijk het kraambe zoek' als er in de buurt een baby wordt geboren gaan we uiteraard wel even op bezoek om het kind te bewonderen." Uit het rapport Het platteland van alle Nederlanders uit 2008 van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) blijkt dat per jaar 160.000 mensen naar het platteland verhui zen. Circa twee miljoen Nederlanders geven aan dat ze 'ooit' op het plat teland willen gaan wonen. Het SCP verwacht dat er op het platte land in 2025 evenveel stadsallochto- nen als plattelanders zullen wo nen. De rust, ruimte, natuur en hechte gemeenschap spreken stede lingen aan. Toch is het volgens Anton Bosch zo dat in de praktijk stedelingen niet echt integreren in de dorpsge meenschappen. „Ze komen in hun stulpje wonen. Ze gebruiken het als slaapplaats en werken er mis schien ook wel, maar ze houden hun sociale contacten vooral in het gebied waar ze vandaan komen. Ui teraard kunnen we ze niet verplich ten om overal aan mee te doen, maar het zou mooi zijn als dat wel gebeurt. Vaak zijn het goedge schoolde mensen die heel goed ge schikt zijn om functies te vervul len in het verenigingsleven. We kunnen ze goed gebruiken. De leefbaarheid in de kleine dorpsker nen staat nogal eens onder druk. Daaraan moet gewerkt worden, met name ook met het oog op de bevolkingsdaling die wordt voor speld en in delen van Nederland al aan de gang is. In de meeste Over ijsselse dorpen is de leefbaarheid nog goed. Belangrijke voorzienin gen zijn er nog zoals een kerk, wat winkels en een verenigingsleven. Zo blijft het aantrekkelijk om in eén dorp te wonen." Bepaalde irritaties denkt Bosch niet weg te kunnen nemen met de inburgeringscursus. „Tijdens de zaai- en de oogsttijd is er nu een maal veel landbouwverkeer op de weg. En natuurlijk kan het onpret tig zijn als je buurman plannen heeft om een nog grotere stal te bouwen. Dat soort ongemakken blijven, ook dat hoort bij het platte land." Provincie Zeeland Het Provinciebestuur van Zeeland nodigt u van harte uit voor de afscheidsbijeen komst van mr. drs. A.J.G. (Toine) Poppelaars als lid van het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland. vrijdag 29 januari 2010 Vanaf 15.30 uur wordt u verwacht in de Nieuwe Kerk in Middelburg (ingang Kloostergangen, Abdijplein). Programma: 16.00 uur - 17.00 uur Toespraken van de Commissaris van de Koningin in Zeeland, mevrouw Karla Peijs, Marjan de Koster, nestor van Provinciale Staten, gedeputeerde van de Provincie Zeeland, de heer George van'Heuketom en'de heer Tin Buis, directeur Sluiskiltunnel. Aansluitend volgt een receptie gehouden in de Wandelkerk Kloostergangen. De bijeenkomst in de Nieuwe Kerk en de receptie zijn openbaar. In verband met de te verwachten drukte horen we graag nog even van u of u aanwe zig wil zijn bij de bijeenkomst en de receptie. U kunt uw aanwezigheid melden door vóór 22 januari even te belten naar het infor matiecentrum van de Provincie Zeeland (01 18-631400) of een mail te sturen naar informatiecentrum0zeeland.nl. Zorg ervoor dat u op tijd aanwezig bent. Voor de Nieuwe Kerk geldt: vol is vol. Drie weken lang woonde Ton Pleeging (48) in zijn auto. Nadat zijn vrouw was De bezuiniging op de AWBZ treft mensen met psychische problemen dub bel: het recht op begeleiding wordt ingeperkt en instellin gen krijgen minder budget. door Arjen de Boer en Jacqueline Steenwijk Drie weken lang woonde Ton Pleeging (48) in zijn auto. Na het overlij den van zijn vrouw, be landde hij op straat. „Ik zat flink in de knoei, kreeg psy chische problemen en raakte in de schulden", zegt de Hagenaar. Nu hij onderdak heeft gevonden bij de Kessler Stichting in Den Haag is zijn leven in een wat rustiger vaarwater gekomen. Uiteindelijk wil Ton weer op eigen benen staan. Maar dan moet hij wel goe de begeleiding krijgen en het is nog maar de vraag of dat erftl zit aangezien die uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AW BZ) is geschrapt. „Als ik geen hulp krijg, kan ik weer in mijn auto gaan slapen", zegt Ton. Door die bezuiniging verliezen ruim zestigduizend cliënten hun begeleiding. Volgens de overheid gaat het om mensen die het ook wel afkunnen met wat hulp van familie. Maar cliënten- en familie organisaties in de geestelijke ge- DEN HAAG - Het Centraal Stembu reau van de gemeente Den Haag moet de partijnaam 'Stop Wilders Nu' opnemen in het kiesregister. Dat heeft de Raad van State giste ren bepaald. Het stembureau had de registratie van de naam geweigerd, omdat Stop Wilders Nu de persoonlijke levenssfeer van PVV-voorman Geert Wilders zou aantasten. De naam zou bedreigend zijn. Stop Wilders Nu (SWN) was het daar niet mee eens en stapte naar de Raad van State. Volgens de afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State is een politieke groepering vrij in het kiezen van een naam om daarmee haar politieke gedachtegoed uit te dragen. De initiatiefnemers van SWN bestrijden enkel het politie ke gedachtegoed van Wilders, niet de persoon. Volgens de hoogste bestuursrech ter is het gebruik van de naam Wil ders in de partijnaam toegestaan zonder dat de PW-leider daar voor toestemming heeft verleend. SWN mag dus haar partijnaam ge bruiken bij de komende gemeente raadsverkiezingen van maart. De positieve uitspraak betekent niet dat Stop Wilders Nu daadwerke lijk gaat meedoen aan de raadsver kiezingen in Den Haag. De partij moet nog een kandidatenlijst inle veren die voldoet aan de eisen van de Kieswet. De PW van Wilders zou zes ze tels halen in Den Haag als er nu ge meenteraadsverkiezingen zouden worden gehouden. Daarmee zou het de vierde partij in de Haagse gemeenteraad zijn. Dat bleek giste ren uit een peiling van TNS Nipo in opdracht van de gemeente. De PvdA zou fors verliezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6