BERGEN OP ZOOM ROOSENDAAL Ondanks het feit dat de econo mie weer aan lijkt te trekken, verkeren nog veel bedrijven in fi nancieel zwaar weer. Deze bedrij ven zijn genoodzaakt om zoveel mogelijk kosten te besparen. Kantoor Bergen op Zoom. Vaak hebben zij te kampen met hoge personeelskosten, welke niet meer in ver houding staan tot het aanbod van werk. Op creatieve wijze wordt er dan gepro beerd tot een oplossing te komen, bij voorbeeld door gebruikmaking van de regeling deeltijd WW, door het verplich ten van werknemers vakantiedagen op te nemen of het tijdelijk verlagen van het salaris met instemming van de werkne mers. Dit betreffen echter allemaal tijde lijke oplossingen. Indien de huidige situ atie nog langer aanhoudt, zullen er struc turele maatregelen genomen moeten worden. In dat geval ontkomt een onder nemer er vaak niet aan om een deel van zijn personeel te ontslaan. Een dergelijk ontslag kan op verschillende wijzen be werkstelligd worden. Ten eerste kan aan de werknemer een voorstel worden gedaan tot beëindiging van zijn arbeidsovereenkomst met we derzijds goedvinden, al dan niet met toe kenning van een beëindigingsvergoeding. De voorwaarden voor beëindiging, waar onder de einddatum en een eventuele beëindigingsvergoeding, worden dan vastgelegd m een beëindigingsovereen komst. Indien deze in de juiste vorm is opgesteld, zijn de WW-rechten van de werknemer gewaarborgd. Indien de werknemer niet wenst mee te werken aan een beëindiging van zijn ar beidsovereenkomst met wederzijds goed vinden, kan de werkgever toestemming (een ontslagvergunning) vragen aan UWV Werkbedrijf (voorheen CWI) om de arbeidsovereenkomst op te zeggen, danwel bij de kantonrechter om ontbin ding van de arbeidsovereenkomst verzoe ken. In het geval de werkgever een ontslag vergunning vraagt aan UWV Werkbe drijf zal hij aan moeten tonen, dat de be drijfseconomische situatie dusdanig is dat de arbeidsplaats(en) van de aangewezen werknemer(s) structureel dienen te ver vallen. De werkgever is niet vrij om naar wille keur werknemers voor ontslag voor te dragen. Voor het bepalen daarvan geldt het afspiegelingsbeginsel, dat wordt toe gepast op basis van leeftijdsopbouw per categorie uitwisselbare functies van de bedrijfsvestiging. De verdeling van de ontslagen over de leeftijdsgroepen dient op een zodanige wijze plaats te vinden Kantoor Roosendaal. dat de leeftijdsopbouw binnen het bedrijf voor en rra de inkrimping verhoudings gewijs zoveel mogelijk gelijk blijft. Ver volgens moet binnen elke leeftijdsgroep de werknemer met het kortste dienstver band als eerste voor ontslag worden voor gedragen. Afspiegeling is niet aan de orde als een unieke functie (een functie die slechts door één werknemer wordt be kleed) komt te vervallen en ook niet in het geval alle arbeidsplaatsen binnen een categorie uitwisselbare functies komen te vervallen. Er zijn twee gevallen waarin kan worden afgeweken van het afspiege lingsbeginsel, namelijk indien er sprake is van een onmisbare werknemer en indien een werknemer een zwakke arbeids marktpositie heeft. De procedure bij UWV Werkbedrijf duurt ongeveer zes weken. Na het ver krijgen van de ontslagvergunning kan de werkgever de arbeidsovereenkomst op zeggen met inachtneming van de gelden de opzegtermijn minus één maand. Hij is niet verplicht om enige vergoeding aan de werknemer te betalen. Wel kan de werknemer tot zes maanden na de eind datum van de arbeidsovereenkomst in een aparte procedure een schadevergoe ding of herstel van de dienstbetrekking vorderen, omdat hij het ontslag kennelijk onredelijk vindt. De werknemer zal dan aan moeten tonen dat de gevolgen van het ontslag voor hem te ernstig zijn in vergelijking met het belang van de werk gever bij het ontslag of dat de werkgever een valse reden aan het ontslagverzoek ten grondslag heeft gelegd. In deze pro cedure wordt rekening gehouden met een eventueel door de werkgever betaal de compensatie en de voor de werkne mer bestaande mogelijkheden om ander werk te vinden. Het belang van de werk gever bij een bedrijfseconomisch ontslag is meestal aanzienlijk. De kans op succes in een dergelijke procedure is voor een werknemer dus meestal niet groot, maar bij een lang dienstverband en een zwakke arbeidsmarktpositie wordt aan hem soms toch een vergoeding toegekend. Over de berekening van de hoogte van een derge lijke vergoeding bestaat in de rechtspraak de laatste tijd veel discussie. Als werkge ver kan men er in ieder geval vanuit gaan, dat deze lager is dan de vergoeding die door de kantonrechter bij een ontbinding wordt toegekend. In het geval een werkgever ontbinding van de arbeidsovereenkomst verzoekt bij de kantonrechter, zal de kantonrechter het verzoek ook aan de criteria die bij UWV Werkbedrijf gelden, toetsen. Bij inwilliging van het verzoek zal de kan tonrechter de arbeidsovereenkomst- op korte termijn beëindigen en vrijwillig al tijd een vergoeding aan de werknemer toekennen, die is berekend confonn de kantonrechtersformule. Deze formule luidt A x B X C, de factor A betreft het aantal gewogen dienstjaren, waarbij de dienstjaren tot de leeftijd van 35 maal 0,5 meetellen, van 35 tot 45 maal 1, van 45 tot 55 maal 1,5 en vanaf 55 maal 2.. B be treft de maandelijkse brutobeloning, ver meerderd met de vaste looncomponen ten en C betreft de correctiefactor die bij een bedrijfseconomisch ontslag vrijwel altijd 1 is. Als gevolg van de huidige economische situatie bestaat de tendens om voor be drijfseconomische ontslagen te kiezen voor de procedure bij UWV Werkbe drijf. Indien een ondernemer de verslech terde financiële situatie goed inzichtelijk kan maken en de reden voor inkrimping goed kan onderbouwen, verdient deze weg ook de voorkeur. Het betreft een goedkopere oplossing, nu de kans dat een werknemer een kennelijk onredelijk ont slagprocedure op zal starten, niet zo groot is. Rekening houdend met dit risico vak deze procedure, zeker indien er meerde re werknemers ontslagen dienen te wor den, in nagenoeg alle gevallen goedkoper uit. Mr. Paul Nijmeijer Advocaat en partner Haans Beijsens Advocaten Roosendaal Sectie Arbeidsrecht www.haansbeijsens.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66