5 Maandag is de somberste dag Turkse cel 'Zeker groen licht voor herbenoeming Kroes' Klink praat in Heesch met patiënten Q-koorts coroaro Meer weten? Bovag: zoutresten snel van auto wassen Rijexamens bij CBR komen weer op gang AbvaKabo FNV tegen hogere AOW-leeftijd Eijk: 'Reorganisatie bisdom was nodig' Hogeschool U*FZeeland kijk op www.hz.nl mail naar pabo@hz.nl óf bel 0118 - 489 292 zaterdag 16 januari 2010 mmmmmmmmmmmmmsmmmmtmmmm BUNNIK De tonnen zout die afgelopen we ken op de Nederlandse wegen en straten zijn uitgestrooid, zijn fu nest voor de lak en carrosserie van auto's. Brancheorganisatie Bovag adviseert automobilisten hun wa gen een wekelijkse wasbeurt te ge ven om de pekel te verwijderen. Niet alleen lak, maar ook kunststof en rubberen onderdelen lijden on der de inwerking van pekel. RIJSWIJK Behalve in het zuiden van het land, zijn de rijexamens goed op gang ge komen. Het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen moest de af gelopen weken 24.000 examens uit stellen, mede omdat sommige weg- beheerders alleen op doorgaande wegen strooiden. Kandidaten met een theoriecertificaat dat een dezer dagen afloopt, kunnen rekenen op coulance. ZOETERMEER De bondsraad(parlement) van AbvaKabo FNV heeft zich gisteren tegen de kabinetsplannen uitge sproken om de AOW-leeftijd naar 67 jaar te verhogen. De kaderleden van de ambtenarenbond willen dat er acties tegen worden gevoerd. De AbvaKabo wijst verder een inko mensgrens van 35.000 euro in de AOW af. FNV Bondgenoten buigt zich maandag nog over de AOW. UTRECHT „Reorganiseren was nodig. Anders was het aartsbisdom Utrecht vorig jaar failliet gegaan. Het tekort was opgelopen tot 14 miljoen." Dat zegt aartsbisschop Wim Eijk in een in terview met het AD Utrechts Nieuws blad. Eijk ligt in katholieke kringen zwaar onder vuur omdat hij sinds zijn aantreden in 2008 de dekena ten schrapte en zijn staf met een derde inkromp. door Hans van der Beek Komende maandag is het 'Blue Monday', de somber ste dag van het jaar. Adrian- ne Dercksen van het Fonds Psychi sche Gezondheid legt uit. In bed blijven maar „Nee hoor. Gewoon d'r uit. Het valt best mee." Meer ziekmeldingen? Zelfmoorden „Zo extreem is het niet. Blue Mon day is bedacht door een Engelse psycholoog. Hij berekende dat op de derde maandag van januari veel mensen zitten te somberen." Waarom uitgerekend die dag? „Die dag is het fijne gevoel van kerst alweer diep weggezakt. De eerste rekeningen komen binnen, terwijl je nog half blut bent van de dure decembermaand en het sala ris is ook nog niet overgemaakt." De kilo's zijn ook weer terug. „Precies, bij veel mensen zijn de goede voornemens mislukt. Stop pen met roken, afvallen, aardig zijn voor andere mensen. Verder realiseren mensen zich dat de eerstvolgende vakantie nog ver weg is en buiten is het koud en donker. En dan is het ook nog maandag! Voor sommigen is dat toch al de slechtste dag van de week. Het weekeinde is weer voor bij. Ik moet werken, ik wou dat het vrijdag was. Eigenlijk is zo'n hele formule alleen maar om aan dacht te vragen voor mensen die écht last hebben van een winterde pressie. Die mensen zijn ziek, dat moet je niet bagatelliseren." Tips voor maandag? „Pak je voornemens weer op. ]e kunt ook op 22 januari beginnen met afvallen." Nog meer? „Goed idee bij somberheid is hoe dan ook: doe een dikke jas aan en ga naar buiten. Maak een wande ling tijdens de lunch. Ga met een goed boek op de bank zitten. En een geruststellende gedachte is ook: het wordt vanzelf dinsdag." BRUSSEL - Indien Europees com missaris Neelie Kroes zich de ko mende dagen goed voorbereidt, zal het Europees Parlement onge twijfeld het groene licht geven voor haar herbenoeming. Dat heeft CDA-Europarlementslid Co- rien Wortmann gisteren gezegd in reactie op het bericht dat Kroes nogmaals vragen moet beantwoor den in verband met haar herbe noeming. Volgens Wortmann heeft Kroes zich de laatste tijd mogelijk iets te veel beziggehouden met haar hui dige portefeuille en zich niet ge noeg kunnen verdiepen in haar nieuwe post. Alle kandidaat-com missarissen moeten een hoorzit ting ondergaan voor hun herbe noeming. Kroes wordt als EU-com- missaris belast met de Digitale Agenda. Het Europarlement be slist op 26 januari of het de nieu we Europese Commissie goed keurt. Socialisten en christendemo craten in het Europarlement von den Kroes' optreden in een hoor zitting inhoudelijk zwak. Maar vol gens WD-voorman Van Baaien wordt er een politiek spel gespeeld omdat eerder kandidaten van de socialisten en christen-democra ten onder vuur kwamen te liggen. HEESCH - Driehonderd patiënten en ex-patiënten met Q_-koorts uit de gemeenten Maasdonk en Bern- heze krijgen dinsdagavond de gele genheid hun ervaringen uit te wis selen met minister Klink van Volksgezondheid. Klink komt naar het gemeentehuis in Heesch op uitnodiging van burgemeester los Heijmans van Bernheze. Minister Verburg van Landbouw heeft gisteren in een brief aan hun vakgroep haar medeleven betoond met de geitenhouders. Die hebben het zwaar, nu op 63 bedrijven waar de Q_-koorts is vastgesteld drachtige dieren moeten worden gedood. De bewindsvrouw stelt dat ze zich realiseert dat het inge stelde fok- en aanvoerverbod en vooral ook het ruimen van drach tige dieren grote impact heeft. Ze wijst er echter op dat alle maatre gelen echt nodig zijn in het belang van de volksgezondheid. In 2009 werden bijna 2300 men sen ziek door de Q_-koorts; zes mensen met CVkoorts overleden. Alles is er nu op gericht om het aantal zieken vanaf dit voorjaar zo veel mogelijk omlaag te krijgen. Verburg wilde niet zeggen wan neer de maatregelen afgebouwd zouden kunnen worden of wan neer een geruimd bedrijf weer nieuwe dieren mag aanvoeren. een fallus. Ooit was het voor ieder een duidelijk dat dit soort beelden de goddelijkheid van de scheppen de kracht, van vruchtbaarheid en het geven van leven symboliseerde. Vandaag de dag is het vaak niet meer dan een verwijzing naar platte seks. foto Rick Nederstigt/ANP jf^Zeek er een regeling komt voor het uit zitten van de straf wordt nu beke ken, aldus Hirsch Ballin. Maar de bewindsman ziet liever dat Saban B. in Nederland wordt berecht en bestraft. Het OM vermoedt al sinds zijn vlucht afgelopen septem ber, dat B. in Turkije zit. Maar het kan weinig doen, erkent Wim de Bruin, woordvoerder van het Lan delijk Parket. „Als hij daar zit, kan hij zich veilig wanen." Dit bete kent echter niet dat justitie met de duimen draait. Afgelopen novem ber reisde een OM-delegatie af naar Turkije voor overleg met de Turkse en politie en justitie. Want er bestaat wel een verdrag over het uitwisselen van bewijs en informa tie. Volgens De Bruin willen de Turk se autoriteiten in de zaak Saban B. wel meewerken. „De mogelijkheid is besproken dat de Turkse justitie zelf een strafrechtelijk onderzoek tegen hem begint", aldus De Bruin. Of dit gebeurt is nog ondui delijk. Verder heeft het OM voor zo'n één miljoen euro beslag laten leggen op woningen in Turkije die Saban B. met crimineel geld zou hebben gekocht. Ben jij de ideale juf of meester van de toekomst? Vind je het leuk om kinderen te helpen bij hun ontwikkeling? Leer je ze graag leren? Kies dan voor de opleiding Leraar Basisonderwijs (pabo)! Deze hbo-opleiding start nu ook op 1 februari 2010 en biedt je de mogelijkheid om 4 jaar later af te studeren. Bel voor meer informatie onderstaand telefoonummer of meld je direct aan via studielink.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5