Saban B. kan naar TOSS 4l Getuige vaag over rol Heinrich Boere Kinderen in Nederland blijven gelukkigst PvdA-leider Bos: 'Uruzgan leent zich niet voor koehandel met CDA' JUSTITIE Gevluchte crimineel zou disco in badplaats Antalya runnen Fallussymbolen in Catharijneconvent PAUL KUSTERS zaterdag 16 januari 2010 AKEN - De enige levende getuige van een moordaanslag in Breda, in 1944 gepleegd door de voormalige Nederlandse SS'er Heinrich Boere (88), heeft de oorlogsmisdadiger gisteren niet onomwonden als da der aangewezen. Deze getuige, Jacob Besteman, kon zich slechts herinneren dat hij met Boere in de apotheek stond en dat er een schot viel dat de apotheker Bicknese doodde. Besteman was lid van hetzelfde moordcomman do als Boere. „We zijn daarna direct weggegaan. Ik heb geen pistool gezien", vertel de Besteman via een videoverbin ding aan de rechtbank in Aken, waar Boere terechtstaat. Zelf zat hij in de rechtbank in Rotterdam. Hij stelde niet zeker te weten of Boere had geschoten. De aanslag werd gepleegd als ver gelding voor een actie door het ver zet. Besteman is hiervoor in Neder land tot levenslang veroordeeld, maar na dertien jaar werd hij vrij gelaten. Boere maakte deel uit van hetzelfde SS-nroordcommando en pleegde van daaruit in Nederland drie moorden, waarvoor hij in 1947 in Amsterdam bij verstek ter dood werd veroordeeld. Die straf werd later omgezet in levenslang. Besteman zei gisteren zelf niet ge schoten te hebben. Boere zelf bekende vorige maand tijdens het proces in Aken overi gens wel dat hij Bicknese heeft ge dood. Verder gaf hij toe dat hij des tijds ook Teun de Groot en Frans Kusters heeft neergeschoten. Boe re deed dat als korporaal van de speciale eenheid van de SS als ver gelding voor aanslagen, gepleegd door het verzet. Boere handelde op bevel van zijn commandant, de SS-er Feldmeier. Boere wil dat de Raad voor de Journalistiek het actualiteitenpro gramma EénVandaag (Tros/Avro) op de vingers tikt. Dat programma toonde vorig jaar beelden van hem die met een verborgen came ra waren gemaakt. Hij is daar boos over en stelt dat het maken van die beelden helemaal niet nodig was 'nu er voldoende materiaal voorhanden is, dat voor de reporta ges gebruikt had kunnen worden'. De zaak dient volgende week vrij dag. BERLIJN - Kinderen in Nederland hebben het veel beter getroffen dan hun leeftijdgenoten in andere industrielanden. Zij voelen zich erg gelukkig en hebben veel betere relaties met hun ouders en broers en zussen dan kinderen in andere ontwikkelde landen. Dat blijkt uit een onderzoek waar toe Unicef Duitsland opdracht heeft gegeven. Twee jaar geleden bleek uit een ander Unicef-onder- zoek ook al dat Nederlandse kinde ren het gelukkigst zijn van alle leef tijdgenoten in ontwikkelde lan den. De Duitse wetenschappers bepaal den het geluk van kinderen in 21 industrielanden aan de hand van zes criteria: de materiële situatie, gezondheid, opleiding, relaties met de ouders, broers, zussen en leeftijdgenoten, veiligheid en de subjectieve ervaring van geluk. Bij twee van de zes criteria (relaties De voortvluchtige vrouwen handelaar Saban B. is opge spoord in Turkije. Ankara levert geen onderdanen uit, maar misschien kan hij een celstraf in Turkije uitzitten. X ustitië kan weinig doen om de I voortvluchtige vrouwen- I handelaar Saban B. vanuit Tur- kije naar Nederland terug te halen. Dat stellen hoogleraren in ternationaal strafrecht in reactie op het nieuws dat Saban B. een dansclub in de Turkse badplaats Antalya zou runnen. Justitie is zo goed als vleugellam omdat Turkije geen onderdanen uitlevert. Toch heeft het Openbaar Ministerie volgens de hoogleraren enkele opties om ervoor te zorgen dat Saban B. zijn straf niet ont loopt. „Als het Nederlandse von nis onherroepelijk is (de zaak te gen de vrouwenhandelaar loopt nog in hoger beroep, red.), dan kan Nederland vragen of hij zijn straf daar kan uitzitten", aldus de Groningse bijzonder hoogleraar Gerard Strijards. Maar Turkije kan dit verzoek naast zich neerleggen omdat er op dit vlak geen officieel verdrag bestaat, stelt advocaat en hoogleraar internationaal straf recht Geert-Jan Knoops. „De bal ligt dan bij de politiek en met na me de minister van Justitie die zo'n verdrag kan sluiten." Minister Ernst Hirsch Ballin (Justitie) 'heeft de hoop niet opgegeven' dat het recht zegeviert, zei hij gisteren na afloop van de ministerraad. „Het OM werkt samen met de Turkse justitie om hem op te sporen." Of met ouders, broers, zussen en leef tijdgenoten en de subjectieve erva ring van geluk) scoorden Neder landse kinderen beter dan de kin deren uit de andere twintig lan den. Het slechtst scoorden de Ne derlandse kinderen bij de mate riële situatie: de zevende plaats. Wat de kansen op een goede oplei ding betreft, hoeven de Nederland se kinderen alleen hun leeftijdge noten uit Finland voor te laten gaan. Op dat criterium scoren lan den als Noorwegen, de Verenigde Staten en Spanje aanzienlijk slech ter. Lijdt in Duitsland 12 procent van de kinderen aan overgewicht en ge brek aan beweging, in Nederland is dat 'slechts' 8 procent. Toch staat Nederland bij het criterium gezondheid slechts op de zesde plaats. De Verenigde Staten sluiten de rij van 21 landen. :Ss :ftf:AftA&Aft:.:ft«: UTRECHT - In het Utrechtse museum voor religieuze kunst Catharijnecon vent zijn zeer uiteenlopende fallus sen te zien. Op de tentoonstelling Lingam worden moderne interpreta ties van het vruchtbaarheidssym bool getoond. Vruchtbaarheidsbeel- den bestaan al eeuwenlang: beeld jes van vrouwen met grote borsten, brede heupen en een nadrukkelijk uitgebeeld geslacht, evenals manne lijke beelden, vaak in de vorm van DEN HAAC - Vicepremier Wouter Bos slikt geen compromis op een ander terrein nu het kabinet zijn PvdA tegemoet is gekomen inzake het rapport-Davids. „Dit onderwerp leent zich niet voor koehandel, het staat los van andere onderwerpen. Over geld kun je als kabinet compromissen sluiten, dan krijgt de ene wat meer dan de ander. Niet hierover", zei hij gisteren na afloop van de ministerraad. Het kabinet moet voor 1 maart een besluit nemen over Uruzgan. De PvdA wil daar de Nederlandse militairen terugtrekken, het CDA niet. Afgelopen week hing het voortbestaan van het kabinet aan een zijden draadje. Premier Jan Peter Balkenende betwistte aan vankelijk de stevige conclusies van het Irak-rapport. PvdA-leider Mariëtte Hamer eiste direct een nieuwe verklaring omdat de pre mier niet namens de coalitie zou hebben gesproken. Volgens Hamer vond ook Bos dat. Die aanvullen de verklaring kwam er na ander halve dag van crisisoverleg. Balkenende vindt niet dat hij daar mee een knieval heeft gemaakt voor de PvdA. De tweede reactie is gewoon kabinetsbeleid, meent hij. Hij vindt evenmin dat hij be schadigd is na de strijd in de coali tie. Hij ontkende geruchten dat hij heeft overwogen om af te treden. „Ik snapte het rumoer niet", zei Balkenende gisteren. „Ik blijf me verbazen dat mevrouw Hamer zei dat ik niet namens het kabinet had gesproken. Die verklaring was afgestemd met de meest betrok ken bewindslieden en de vicepre- miers. De tekst was gewijzigd waar Bos bij was." Maar pas in de tweede brief erkende het kabinet dat de juridische basis voor de in val in Irak ontbrak. Het toenmali ge kabinet Balkenende I heeft wel politieke steun verleend aan die in vasie. De PvdA was daar destijds tegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4