150ste keer Kinderen geen bezwaar kijktip kijken luisteren Boeken worden al jaren bewerkt voor het theater. En van menig tv-serie verscheen een bioscoopfilm. De nieuwste kruisbestuiving is televisie in het theater. Zoals Faulty Towers, een dinnershow gebaseerd op de hilarische Britse serie Fawlty Towers. Bernice Breure ontdekte dat het daar niet bij blijft. zaterdag, 19.25 uur O mm zaterdag 16 januari 2010 Het kostte zeker wat moeite voor hij het typische Hit- ler-loopje van ho telmanager Basil Fawlty beheerste. „Het is veel lastiger dan je denkt om je benen zo hoog in de lucht te gooien. Bij deze inmiddels ico nische stappen komt heel wat ba lans kijken", zegt acteur Michael Davoren, een half uurtje na af loop van Faulty Towers in de Utrechtse schouwburg. Al dertien jaar speelt de Australi sche theatergroep Interactive Theatre Australia de chaos in het hotel uit de befaamde BBC-serie Fawlty Towers na. In een interac tieve voorstelling wordt het pu bliek aan tafeltjes bediend door Davoren als de onbeschofte ho teleigenaar Basil, zijn praatzieke en dominante echtgenote Sybil (gespeeld door initiatiefneem ster Alison Pollard-Mansergh) en de sullige Spaanse bediende Manuel. Kamermeisje Polly ont breekt. Nederlander Hans de Visser van impresariaat Ruud de Graaf haal de, nadat hij vier jaar geleden in Australië de show zag, het gezel schap naar Europa. Nadat de groep in 2008 optrad tijdens een vermaard theaterfestival in Edin burgh, volgden tours in Enge land en Ierland. Ook in Zweden en Duitsland bestaat grote be langstelling. De komende maan den is de zogeheten dining expe rience in Utrecht, Almelo, Hooge- veen, Middelburg, Delft, Zwolle, Tilburg, Oss, Heerenveen, Frane- ker en Drachten, Zaandam, Ven- lo, Veghel, Waalwijk en Ensche de te zien. Een flink aantal voor stellingen is uitverkocht. De Vis ser: „De shows vinden plaats in de. restaurants van schouwbur gen of horecagelegenheden ver derop in de stad, dus we hebben het over zo'n honderd kaartjes per keer." De populariteit heeft te maken met het merk Fawlty Towers dat na dertig jaar nog ijzersterk blijkt te zijn. De serie over het echtpaar Basil en Sybil Fawlty en hun hotelpersoneel is inmid dels zo vaak herhaald dat volks stammen uitspraken kennen als don't mention the war (praat niet over de oorlog, het devies bij Duitse gasten). Nog elke dag wordt ergens ter wereld een afle vering uitgezonden. Het verhaal achter de serie is be ll Eerder inspireerden tv-series (vooral nostalgische jeugdpro gramma's) theatermakers tot met name musicals. Enkele voorbeelden: Kunt u ons de weg naar Hameien vertellen, meneer? e Tita Tovenaar Dr. Quinn, Medicine Woman De Fabeltjeskrant Fame Verder waren er theatervoor stellingen gebaseerd op onder meer Oebele en Zeg 'ns Aaa. e kijkbui p de planke kend: de Britse schrijver/komiek John Cleese streek voor de opna men van Monty Pythons Flying Circus met zijn team neer in ho tel Gleneagles in Torquay aan de Engelse zuidkust. Het gezelschap werd nogal ongastvrij onthaald. Het knorrige personeel had com mentaar op de tafelmanieren van de gasten en wie durfde te informeren naar de tijden van de bus kreeg het dienstenboekje naar het hoofd geslingerd. Het bi zarre verblijf inspireerde Cleese tot de dramaserie die slechts twaalf afleveringen telde. De theatervoorstelling heet Faulty Towers, omdat de Britten de oorspronkelijke titel van wat is uitgeroepen tot beste Britse tv-serie uit de 20ste eeuw, niet willen uitlenen. Faulty betekent defect en is een mooie woordspe ling, vindt De Visser. Cleese zelf heeft zich publiekelijk nog niet uitgelaten over de show, maar 'vrienden en familie' van de oor spronkelijke cast vonden de show geweldig, aldus Pollard- Mansergh, die met haar snerpen de Sybil-stem elke zaal zonder microfoon afkan. De Visser beaamt dat op tv geba seerd toneel wel eens de nieuwe trend kan zijn. Op zondag 24 ja nuari gaat een theaterproductie gebaseerd op die andere beken de BBC-serie 'Allo 'Allo, van start. In het hilarische drama dat zich afspeelt op het Franse platte land tijdens de Tweede Wereld oorlog worden alle clichés over Fransen, Duitsers, Engelsen en Italianen op de hak genomen. Alfred van den Heuvel neemt de rol op zich van schuinsmarcheer der René Artois die buiten mede weten van zijn vrouw er met bei de serveersters van zijn café affai res op na houdt. In november volgt de wereldpremière van de toneelbewerking van de comedy Keeping up appearances, onder de titel Schone Schijn. Actrice Doris Baaten zal de rol van Hyacinth Bucket (uitgesproken als Bou quet) op zich nemen. Ook de Australische theater groep breekt zich regelmatig het hoofd over een vervolg op Faul ty Towers, vertelt Pollard-Man sergh. „'Allo.'Allo telt voor een interactieve show helaas te veel spelers, al zou de setting in een café wel perfect zijn. We spelen vaak met de gedachte iets te doen met Blacliadder, de satiri sche comedy met Rowan Atkin son. Maar omdat we absoluut willen dat een nieuwe show min stens zo goed wordt als deze, moeten we daar een jaar de tijd voor hebben. En alleen al in Ne derland zijn we tot 2012 geboekt. Het is een luxeprobleem, maar we komen er dus voorlopig sim pelweg niet aan toe." O Voor meer info en speellijst van Faulty Towers: www.ruuddegraaf.nl Reageren? redactie.media@wegener.nl Foto's van boven naar beneden: Een dinnershow gebaseerd op het tv-programma Fawlty Towers. Later dit jaar komt een toneel bewerking van de comedy Keeping up Appearances op de planken. Op zondag 24 januari gaat een theaterproductie gebaseerd op die andere bekende BBC-serie 'Allo 'Allo, van start. foto's GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 45