je niks meer recreatie zeeland 13 Woningen tijdelijke arbeiders Maasvlakte Leefbaarheid Kom naar het debat over onderwijs commentaar *11111 g^u^K/1 Paul Schnabel over Sociale Staat De PZC op uw mobiel zaterdag 16 januari 2010 Jong, fris en een tikkeltje brutaal: www.watisnouje.nl Laat horen wat u vindt van het ba sisonderwijs in Zeeland. Dat kan tij dens het PZC-debat. Er wordt niet alleen ingegaan op de educatieve en opvoedkundige taak van een leerkracht, maar ook wordt aangekaart wat de betekenis van een schooltje voor een dorp is. En hoe zit het eigenlijk met de boerderijscholen in Zeeland? Enkele onderwerpen krijgen extra aandacht: Wat is de waarde van de Citotoets en toetsen in het alge meen. En waarom kiezen Zeeuws-Vlaam- se ouders ervoor om hun kind naar een Belgische school te breng en? Het debat wordt 27 januari in het RPCZ-gebouw in Vlissingen gehou den, aanvang 17.30 uur. Inschrijven via debat@pzc.nl. Het Zeeuwse onder zoeksinstituut Scoop verzamelde een imposante hoe veelheid informatie over de so ciale staat van Zeeland. Het on derzoek leert dat een op de vijf Zeeuwen het gevoel heeft dat de leefbaarheid in hun buurt achteruit gaat. Dat cijfer ligt aanzienlijk boven het landelijk gemiddelde. Dat klinkt veront rustend. Gelukkig biedt hetzelf de rapport ook enige aanlei ding tot relativering. Zo wordt hondenpoep door de inwoners van alle dertien Zeeuwse ge meenten nog steeds gezien als het grootste probleem. Het zal niet eenvoudig blijken uit deze brij aan gegevens kei harde aanbevelingen te distille ren. Daar waagt Scoop zich dan ook niet aan. Wel levert het on derzoek de bevestiging dat de politiek het onderwerp krimp hoog op de agenda moet hou den. Dat betekent niet dat krimp als gegeven moet wor den geaccepteerd. Want de leef baarheid van Zeeland blijft het meest gebaat bij groei van de werkgelegenheid. Debat over het basisonderwijs 27 januari, gebouw RPCZ Vlissingen Aanvang: 17.30 uur Meld u aan via debat@pzc.nl Zie ook www.pzc.nl/debatbasisschool rrUotCTvm3<leir^e do-TLVC dorp is helemaal niks. Als ik brood wil hebben, of naar de kapper moet, dan moet ik weg. Maar de buurtbus rijdt om de twee uur en hij is gratis. En hij stopt overal waar je maar wil. Ik wacht altijd voor m'n huis. Op de terugweg zet 'ie me mét boodschappen weer af." Bertus de Baar denkt even diep na. „IWee slagers, een verfwinkel en vijf bakkers waren er vroeger in het dorp. Dan praat ik over vijf tien jaar geleden hoor, maar ze ver dienden allemaal de kost. Nu is er niks meer, alleen twee cafés. We kochten altijd brood in de dorps winkel. De jonge mensen niet, die gingen al naar de supermarkt in Hulst. Die is namelijk tot acht uur open. Nu laadt mijn vrouw één keer per week de auto vol in Hulst. Ze koopt vijf broden tege lijk. Die legt ze in de diepvries. We hebben gelukkig een grote kel der." Hij lacht. „Hier hamsteren we al tijd hè?" De Baar is geboren en getogen in Graauw. Hij heeft een maalderij aan de Dorpsstraat. „Ik heb vee- Elsbeth Haasnoot met Elles (r), Daan (m) en vriendinnetje Louka (I). voer voor alle dieren, van muizen tot olifanten, zeg ik altijd." Zijn kinderen zijn vertrokken naar Utrecht, maar zelf heeft hij nooit overwogen om zijn woonplaats te verlaten. „Het is een leuke gemeen schap. Er is een carnavalsvereni ging, muziekvereniging, voetbalve reniging en een schietvereniging. Hier kent iedereen elkaar nog." Elsbeth Haasnoot is het met hem eens. Ze woont met haar drie kin deren in de Dorpsstraat. „Toen ik hier vier jaar geleden kwam wo nen, had ik niet zoveel met Graauw, maar het bevalt me enorm. Het is gezellig. Iedereen kent elkaar en er is een hele actie ve dorpsraad. Je doet automatisch aan alle activiteiten mee. Het is wel heel jammer dat de dorpswin kel weg is, want als ik iets vergeten was, kon ik daar even naartoe. Van daag ben ik al drie keer op en neer naar Hulst gereden. Maar dat is wel extreem hoor", zegt ze la chend. „Soms is het wel lastig. Als gezin heb je hier twee auto's nodig, maar dat weegt niet op tegen de voordelen." Herberg De Graauw zit elke donderdag goed vol. Bertus de Baar Anton Crombeen len sturen aan het kabinet over het rijksinpassingsplan voor de Hedwigepolder. Gedeputeerde Frans Hamelink gaf aan dat in die brief wordt geprobeerd recht te doen aan de opvattingen van de Staten. Verder willen GS proberen in het belang van de Zeeuwse be volking zo veel mogelijk uit de ont- poldering te halen, hoe ook over die ontpoldering wordt gedacht. Hij was verbaasd dat vooral de WD daar tegen was. Van de PvZ had hij het wel verwacht. De website van de PZC is ook te bekijken op een mobiele telefoon. Surf naar: www.pzc.mobi STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Paul Schnabel is directeur van het Sociaal en Cultu reel Planbureau (SCP) in Den Haag. Hij was gisteren in Middelburg gastspreker bij de presentatie van de Sociale Staat van Zeeland. Hij zei onder meer: „Dit is een indrukwekkend, massief rapport. Het geeft een mooi beeld van het welzijn in de provincie. Een to taal van 15.000 ingevulde formulieren is wel erg veel. Voor mij was 1500 genoeg geweest." „Zeeland is een gezegend land. En die zegeningen mo gen worden geteld. Er is een sterke verbondenheid, een gemeenschappelijkheid in taal, godsdienst en tradities die je in veel andere delen van Nederland niet hebt." „Zeeland is nu al het sterkst vergrijsd van Nederland. In 2030-2040 zal volgens het Centraal Planbureau een kwart van de Zeeuwen ouder zijn dan 55 jaar." „Er zijn hier klassieke stedelijke problemen. Vlissingen neemt een soort terminale positie in, daar vallen daklo zen en drugsgebruikers uit de trein, net als in Heerlen." „Ik mis in dit rapport de deeltijd-Zeeuwen met hun tweede huizen. Wat is hun sociale staat?" ROTTERDAM - Het westelijk haven gebied bij Rotterdam wordt de ko mende jaren overspoeld met dui zenden tijdelijke arbeiders. Zij gaan werken aan projecten op on der meer de Tweede Maasvlakte, die nog volop in ontwikkeling zijn. Port Project Services, bestaande uit huisvester United Homes, uit zender Randstad en de vervoer ders Vipre en Aqualiner, buigt zich net als concurrent Hotel at Work over de huisvesting en het vervoer van werknemers. Duizenden bouwlui gaan de ko mende vijf tot zeven jaar in het westelijk havengebied aan de slag. Veel arbeiders komen uit landen als Spanje, Portugal en Polen en het oosten van Duitsland. De piek aan buitenlandse arbeidskrachten ligt vanaf 2012 op zeven- tot acht duizend. Ontwikkeling aantal huishoudens naar leeftijdsgroep (2007-2030) 25.000 20.000 - - alleenstaanden 15 000 samenwonend zonder kind eenoudergezinne 10.000 samenwonend m 5000 15-30 jaar 60-80 jaar -5000 -10.000 -15.000 30-60 jaar -20.000 Relatieve daling basisschoolleerlingen per gemeente (2007-2020) -15% -20% -30% -35% Donja Odijk bron Sociale Staat van Zeeland - Scoop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3