wonems m w n cl Iedere bouwmarkt Klaver Genieten in Keulen Alle bouwmarkten lijken op het eerste gezicht op elkaar. Toch voelt de een zich prettiger in de Karwei, terwijl de ander een Praxistype is. Wat zijn de verschillen tussen de doe-het-zelfzaken? Een onderzoekje en een overzicht, door Suzanne Dijkstra Zaterdag 16 januari 2010 Jsfej wonen@wegener.nl 024-3650509 If king tussen de Chinese Jia Zhao en Duitse Nora Lederer. Zij maakten onder andere hoeker Sheep, gemaakt van betonstaal en wolvilt en lamp Moon, een eenvoudige driebenige lamp. 'Design is een geschenk en ont werpen is het mooiste beroep van de wereld', melden ze. Dat wordt genieten in Keulen! Voor meer info en voorpret: www.imm-cologne.com droogt door watergebrek, Trifolium ochroleucum. steekt de klaver als een fris- foto Romke van de Kaa groene plek tegen het brui ne gras af Wie geen zin heeft zijn grasveld in droge zomers te besproeien, zou de zaak beter kunnen omdraaien: een ga zon zaaien van klaver en het gras als onkruid beschouwen. Klaver ziet er ook nog wat smakelijker uit dan gras en hoeft minder vaak te worden gemaaid. Maar naast de klaver die als onkruid wordt beschouwd, zijn er ook klaversoorten die juist als tuinplant worden verwel komd. Meestal zijn dat de soorten die opvallend bloeien. Als je over het feit heen kunt stappen dat het om klaver gaat, heb "je aan Trifolium ochroleucum een betrouw bare en gemakkelijke tuinplant. Deze klaver, die in het Nederlands geelwitte klaver wordt genoemd, is geen kleintje. Afhankelijk van de standplaats wor den de stengels tot 70 centimeter lang. De reuzen- klaver bloeit in de zomer met witte bloemen met een zweem van geel. De plant houdt van kalk en net als alle klavers wil hij een plek in de volle zon. De laatste jaren maken sierklavers een bescheiden stijging in populariteit mee. De klaversoort die er voor heeft gezorgd dat het tuinierend publiek met andere ogen naar klavers is gaan kijken, is Trifolium rubrum, purperen klaver in onze moerstaal. De bloemknoppen van deze klaver zijn zilverachtig be haard en uiterst aaibaar. Hierdoor is de plant al mooi voordat de knoppen opengaan. Ook het blad is zijdeachtig behaard, waardoor waterdruppels er als dauwparels op blijven liggen. Vooral aan het be gin van de bloei, als de purperrode bloemkleur zichtbaar wordt, is Trifolium rubens spectaculair. De purperen klaver blijft wat lager dan de geelwitte. Toch kan de plant op goed- bemeste grond uit zijn krachten groeien en na een regenbui omvallen. Klavers zijn het mooist op arme grond. Als planten populair worden, zie je snel nieuwe variëteiten. Zo'n nieuwigheid is Trifolium rubens Peach Pink, met bloe men die wat afgeblust zijn. Geen verbetering, vind ik. Zowel Trofolium ochroleucum als Trifolium rubens zijn een voudig te vermeerderen. Je kunt de planten zaaien, maar het is makkelijker een pol op te rooien en uit elkaar te trek ken. Doe dit in het voorjaar, als de grond is opgewarmd. Zoals zoveel planten hebben ook deze klavers de neiging na de bloei wat rommelig te worden. Dat is dan ook het tijd stip om de plant grondig terug te knippen. Dat kan met een schaartje, maar net zo goed met de heggenschaar of met de grasmaaier. Tenslotte is klaver aan maaien gewend. Het woonbeursseizoen gaat weer van start. De internationale meu belbeurs IMM in Keulen heeft dit jaar plaats van 19 tot en met 24 januari. Nieuw dit jaar is Pure Village, een hal die bestemd is voor innovatieve interieuridee ën voor de toekomst. Natuurlijk zijn er in Keulen ook hallen vol gloednieuwe meubels uit Duitsland en de rest van Euro pa. Bijvoorbeeld de ontwerpen van nojiberlin, een samenwer- rr B onderdeel van: Intergamma Nederland, franchiseketen. aantal winkels in nederland: t60. bijzonder: Gamma heeft de grootste naams bekendheid van alle bouwmarkten in Neder land. De keten bestaat sinds 1971. De oprichter haalde het idee voor een bouwmarkt uit de VS. Oorspronkelijk voor kleine aannemers, maar al snel bleken consumenten interesse te hebben. aandacht voor interieurspullen: Sinds 2005 ontwerpt Jan des Bouvrie een col lectie exclusief voor Gamma. Bovendien geeft Gamma klustips van VT Wonen op de website. klusniveau: Gamma richt zich zowel op de handige Harry als de klusnitwit. Op de website van Gamma wordt veel uitgelegd. In de winkel overheerst het technische spul, dus het is han dig als je vooraf weet wat je wilt hebben. vindbaarheid van producten: De gang paden zijn breed. Elke gang is genummerd, maar waarmee die nummers corresponderen, is niet helemaal duidelijk. hulpvaardigheid personeel: Ze wijzen klanten beleefd de weg naar de producten, lo pen zelfs even mee. winkelend publiek: Mensen met sport schoenen en joggingbroek, maar ook een man in driedelig pak die even een hamer aanschaft. conclusie: Iedereen kent de Gamma, al is het maar van de slogan 'Dat zeg ik, Gamma' of de reclame van Sjaak en Freek-Willem. Het is een bouwmarkt van het stoere type. Geen vro lijke kleurtjes en weinig trends, maar diehard klusspullen, zoals veel merken boormachines. onderdeel van: Intergamma Nederland, franchiseketen. aantal winkels in nederland: 126. bijzonder: Karwei noemt zichzelf'decoratieve bouwmarkt', naar eigen zeggen de snelst groeien de bouwmarktformule in Nederland. Sinds 2006 werkt Karwei volgens een concept met veel in spiratie en informatie. Karwei geeft Ziezo uit, een klusmagazine voor de vrouw. aandacht voor interieur: De helft van de winkel lijkt wel een meubelzaak. Sinds interi- eurstyliste Marie-Gon voor Karwei werkt, is de focus nog meer op interieur en sfeer gelegd. Bij de producten liggen Advies 8c Inspiratiekaarten waarop Marie-Gon tips geeft. Meubels nodig? Je haalt het ook bij Karwei. Of neem een paar hip pe metalen offermanden mee. Karwei heeft daar naast een uitgebreid assortiment designbehang. klusniveau: Bij Karwei zijn constructieve bouw- en installatiematerialen te koop. Maar de focus ligt toch meer op kussentjes, vazen, meu bels, dekbedden en dergelijke. Je zou Karwei bijna een designbouwmarkt kunnen noemen. vindbaarheid van"de producten: Als ik vraag waar de haspels liggen, weet de medewer ker mij zonder na te denken te vertellen dat ze te vinden zijn bij pad 46, Handig! winkelend publiek: Opvallend veel jonge vrouwen. Maar op het parkeerterrein staan ook veel klusbussen en aanhangwagens. conclusie: 'Geen punt bij Karwei', zeggen ze zelf. En geinige spullen kopen is bij Karwei in derdaad geen punt. Technische materialen kun je er ook halen, maar het assortiment lijkt klei ner dan bij broer Gamma. t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38