2 zeeland W In Graauw heb D Hedwigepolder 'ongeschikt' voor PZC s Anti-climax zaterdag Krimp en vergrijzing De krant 5 weken voor 15 euro! Hoofdpunten van de Sociale Staat zaterdag 16 januari 2010 door Maikel Harte oensdagavond kreeg ik mezelf maar niet naar mijn bed. Ik dacht dat er geschiedenis geschreven zou worden en ik voor het eerst de val van een kabinet live op tele visie zou meemaken. Wat een an ti-climax was het. „Met de kennis van nu zou ik het niet gedaan hebben", zei premier Balkenende over de inval in Irak en hup de plooien waren weer glad gestreken. Wat een dooddoe ner. Het leek wel of Duitsland met een frommelgoal in de laatste seconden van de blessuretijd als nog een doelpunt maakte en zo aan uitschakeling wist te ontko men. Ik baalde in ieder geval, om dat ik voor niks zo lang was opge bleven. „Laten we dan maar gaan winke len", zei ik donderdag tegen mijn vrouw." En zo togen wij naar Ant werpen, waar ik mijn kater weg spoelde met een paar bollekes op de Grote Markt, mijn vrouw zich trakteerde op een nieuw vestje en wij ons tegoed deden aan een di neetje, totdat wij op de Jordaan- kaai door een paar flikken in de kraag werden gevat Nog diezelf de dag moesten wij ons voor een Belgische rechter verantwoorden. „Waarom wij nergens betaald had den?", vroeg hij. Ik legde uit, dat wij geen gewone Nederlanders waren en allerminst criminelen en wij gewoonweg niet hoefden te betalen. Wij namen al vast een voorschot op de compensatie voor het verlies van een stukje Zeeuws-Vlaanderen vanwege de verdieping van de Westerschelde, speciaal voor Antwerpen. Antwer pen zou voor de Zeeuwen veel kunnen betekenen, had havenbe stuurder Van Peel in onze krant verteld en totdat wij werden gear resteerd was dat ook zo. „Zo heeft hij dat helemaal niet be doeld", oordeelde de rechter. „Oh, maar als ik dat had geweten, zou ik het helemaal niet gedaan heb ben", verweerde ik mij nog. Dat verweer mocht niet baten, al heb ik nog tegengesputterd toen ik werd afgevoerd. Want in Neder land ontloop je daarmee zelfs een veroordeling voor het starten van een oorlog. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal "(NA 14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van Rekeningnummer mijn rekening af te schrijven. Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Het aantal inwoners in Zeeland gaat afnemen, de bevolking so+ vergrijst. Daardoor zullen voorzieningen op het gebied 60-79 van onderwijs, cultuur en zorg zich meer dan nu concentreren. 45.59 Dat blijkt uit een grootscheeps onderzoek van Scoop, het 30-44 Zeeuws instituut voor sociale en culturele ontwikkeling. De 15.29 gegevens werden gisteren gepresenteerd onder de titel q-14 'De sociale staat van Zeeland'. Leeftijdsverdeling en verwachte leeftijdsverdeling verwachte leeftijdsverdeling 2015 leeftijdsverdeling 2009 20.000 40.000 60.000 80.000 100.000 Volgens het onderzoeks rapport de Sociale Staat van Zeeland zal het aantal voorzieningen op het platteland verder afnemen. In Graauw weten ze al hoe dat voelt. Je moet gewoon voor de hele week inslaan. door Corneileke Blok e bluesavond? Dat is écht een aanrader hoor! Heel gezellig", zegt de Belgische Hilde Bekx, wijzend naar herberg De Graauw. „Elke donderdagavond zit De buurtbus rijdt om de twee uur en is gratis. foto's Mark Neelemans het er goed vol met mensen. 'De Graauw' is heel levendig voor zo'n afgelegen dorp." Het is moeilijk voor te stellen, als je op woensdagmiddag door Graauw loopt. Het sneeuwt en de straten zijn uitgestorven. Het ene café is dicht en de ramen van het andere zijn beplakt met kranten. Boven de deur van de voormalige dorpswinkel hangt een bord 'te koop'. De eigenaar is er enkele maanden geleden mee gestopt, vertellen en kele dorpsbewoners. Sindsdien is er geen vers brood meer te krijgen in het dorp. De buurtbus rijdt stap voets door de Dorpsstraat. Één pas sagier. Het blijkt een vrouw die de nieuwe buschauffeur coacht op zijn eerste ritje van Clinge naar Os- senisse. Een basisschool is er wel in Graauw, maar wie vers brood wil, naar de huisarts moet of een post zegel nodig heeftt moet het dorp uit. Anton Crombeen en zijn vrouw maken regelmatig gebruik van de buurtbus. Ze moeten wel. „We hebben geen auto en hier in het Zeeland ontgroent, vergrijst en ontvolkt deels, vooral op het platteland. Scholen, winkels, culturele en zorg voorzieningen staan onder druk, mede door het streven naar schaalvergroting. Komende jaren moet er geld ko men voor kwaliteit en bereikbaarheid van de voorzienin gen. Aanwezigheid van voorzieningen in de directe om geving is niet doorslaggevend voor de leefbaarheid. Voor het eerst is er in Zeeland een woningoverschot. Het streven: voorkomen van leegstand en zorgen dat de waarde van woningen op peil blijft. Het aantal vrijwilligers in Zeeland is tussen 2004 en 2009 afgenomen. Sectoren ais zorg, sport, cultuur en onderwijs zijn in hoge mate afhankelijk van vrijwillige in zet. Overheden, bedrijven en instellingen moeten vrijwil ligers en amateurs serieuzer nemen: gun de vrijwilligers hun succes, dat maakt anderen enthousiast. Door vergrijzing neemt de vraag naar zorg enorm toe. Hondenpoep wordt, zo blijkt uit de cijfers per gemeen te, in heel Zeeland als één van de ergste vormen van overlast ervaren. Graauw: vrijwel geen voorzieningen en toch levendig. door René Schrier MIDDELBURG'- Het gebied rondom de Hedwigepolder is zo ongeveer het slechtste gebied waar je een na- tuur- en recreatiepark moet inrich ten. Het wordt er nooit donker door de industrie, het ligt onder de rook van twee kerncentrales en het is niet uitgesloten dat er giftig slib zal bezinken. Dat betoogden Magda de Feijter en Statenlid Gert Jan Minderhoud van de PvZ gisteren in een vergade ring van de Statencommissie Ruimte Ecologie en Water. Min derhoud zag hoe dan ook niets in de vorming van een nationaal park. Dat is alleen maar werkver schaffing voor ex-bestuurders, be toogde hij. Ook Cees Bierens (WD) had vraagtekens over de plannen: „Wie zou dat gebied uit zoeken om recreatie te gaan ont wikkelen? We willen daar 195 hec tare estuariene natuur, waar komt die gretigheid vandaan om daar re creatie te voorzien?" De commissie discussieerde ook over de vraag of je tegen ontpolde- ring kunt zijn en vervolgens wel bij Den Haag allerlei zaken kunt bepleiten ter compensatie. Het CDA, SGP en de PvdA vonden van wel. Arjan Beekman (CU) ook: „Het zou vreemd zijn om te gen Den Haag te zeggen, zoek het maar uit." GroenLinks kwam met de suggestie om de inwoners bij de planvorming te betrekken. De commissie discussieerde over een brief die Provinciale Staten zul-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2