i7 reizen Azië proeven in Canadees Richmond Hollandse molen bij het sehaatsen Steveston, onder Vancouver, was ooit de belangrijkste zalmhaven van Canada. Daar is niets meer van over, zag Gerard Chel. Het stadje hoort bij Richmond, waar in maart het WK schaatsen plaatsheeft en in februari al om Olympisch schaatsgoud wordt gestreden. j reizen@wegener.nl f 024-3650360 Zaterdag 16 januari 2010 Als het aan Coevorden ligt - de stad Vancouver ontleent haar naam aan de Drentse stad - staat de directe omge ving van de Olympische schaatshal in Richmond in februari geheel in het teken van het promoten van Holland. In deze buurt komt ook het Holland Heineken House en Coevorden heeft plannen om in het park bij de hal een repli ca van De Arend te bouwen, een stellingmolen uit 1888. Als het even kan in een zee van oranje gekleurde tulpen. De gemeente Richmond, waar overigens een replica van het kasteel van Coevorden staat weg te kwijnen, is enthousiast. Na de Spelen wil de stad de molen naar een educatief park verhuizen. Plan is De Arend hier na te bouwen en als een bouwpakket te verschepen. De kosten daarvan zijn geraamd op zo'n 1,2 miljoen euro. Het wachten is op groen licht van Economische Zaken, maar de tijd dringt. Het project vergt een jaar, uiterlijk eind ja nuari moet daarom de knoop worden doorgehakt. Chinees Nieuwjaar in Richmond met leeuwendansen. En dan staan we plots mid den in een tempel. Net Hongkong of Vietnam. Met een veelarmig gou den Boeddhabeeld, wie rook, wensstokjes en offergaven. Waar wel een bordje bij staat met het verzoek de etenswaren niet mee te nemen. Bestemd voor de monniken, want die huizen zo waar ook in het heiligdom. Wie downtown Richmond be zoekt, denkt niet in Canada te zijn beland. Een en al Aziatische bedrij vigheid. We zien alleen maar ge vels met Chinese tekens. Eethuis jes, winkeltjes, stalletjes en mark ten. Hier geen aparte wijk China town. Richmond Centre is China town. Golden Village heet deze en clave, die vooral huist in de vier hoek Cambie Road, Alderbridge Way, No. 3 Road en Garden City Road. Op zoek naar goedkope ju welen? Aziatische kunst? Niet te dure (namaak) designkleding uit Hongkong? Je vindt het hier met gemak, net als die andere Aziati sche geneugten als voetmassage, gezichtlezen en theedrinken. Met visserij en visverwerkingsbe- drijven in het nabijgelegen Steves- ton en met veel land- en tuin bouw, trok de voorstad van Van couver duizenden Aziaten aan. Vooral Japanners en later Chine zen. Van de ruim 185.000 inwo ners is 60 procent van Aziatische origine. Daarmee heeft deze stad de op één na grootste Aziatische bevolkingsgroep van de VS. Richmond heeft de toerist niet veel te bieden. Maar eerlijk is eer lijk, de stad haalt straks het nodige uit de kast om het 15.000 Neder landse schaatssupporters een klei ne twee weken naar de zin te ma ken/Langs een zijtak van de rivier Fraser, in de directe omgeving van de Olympische schaatshal, die hier Oval heet, komt een parkachtig fes tivalterrein, dat dé plek wordt VERENIGDE STATEN De Oval, de Olympische schaatshal. CANADA Strait of Georgia Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Zo'n 60 procent van de inwoners van Richmond stamt af van Aziatische immigranten. Daardoor is de invloed van het Verre Oosten overal te vinden in het stadje, niet alleen tijdens de feesten. foto's wrjphoto.com voor fans, sporters, sponsors en locals. Met winkeltjes, marktkra men, bars en eettentjes. En met optredens van artiesten. Maar de supporter zal toch vooral ook Azië proeven, want traditiegetrouw wordt in januari en februari Chi nees Nieuwjaar gevierd. Weken lang staat Richmond dan op de kop, niet in het minst door mu ziek, optochten en dansen. Meer toeristisch vermaak biedt Ste veston, het historisch havenplaats je dat bij Richmond hoort. Het doet een beetje denken aan een vriendelijk, klein Noordzeestadje, met winkeltjes, galeries, (vis)res- taurantjes, boekingskantoortjes voor uitstapjes, een museum en natuurlijk de vissershaven met houten kadepier. Aan het eind van de negentiende eeuw was Steveston een van de belangrijkste visserijhavens ter wereld waar veer tien visverwerkingsbedrijven 195.000 blikjes zalm per jaar produ ceerden. Daar is nu nagenoeg niets niet definitief door te snijden, maar in het museum krijg je een goed idee hoe het er vroeger aan toeging. Hard werken onder slech te omstandigheden, moeders met kind op de rug achter de sorteer- bak. Het lawaai was oorverdovend, de stank ondraaglijk. Steveston is ook het vertrekpunt voor whale watching, boottochten naar de wateren tussen Vancouver en Vancouver Island om deze zoog dieren te spotten. Een familie orka's heeft hier haar leefgebied ge vonden, dus de kans is redelijk groot dat je de beesten ziet. Ons groepje heeft ook geluk, van zeer nabij glijden de grote, glanzende li chamen door het water. Alleen, de zee is wat ruw, het bootje erg klein en de maag overgevoelig. Wie naar Vancouver vliegt, landt in Richmond - en ziet de wit blauwe schaatshal vanuit de lucht al liggen. Toeristeninfo: www.tourismrichmond.com en www.steveston.ca Meer info over walvistochten: www.vancouverwhalewatch.com Info over het Cannerymuseum: www.gulfofgeorgiacannery.com Zie voor WK-schaatsen: www. speedskatingrichmond2009.com Info Olympische Spelen 2010: www.vancouver2010.com. meer van over. Al huisvest het stadje nog steeds de grootste vis sersvloot van Canada. De schipper van de trawler Jalun River, net terug van een garnalen- vangst bij Alaska, belichaamt de te loorgang. „Vier dagen en nachten was ik onderweg. Alleen de brand stof kostte mij al 3.000 dollar. Ter wijl de garnalenprijs is gezakt van 5 naar 4 dollar per pond." Een opvolger of koper voor zijn schuit heeft hij niet. „Deze boot kost al snel 1 miljoen dollar en tel daarbij nog het onderhoud. Wie kan dat opbrengen?" En dus pro beert hij aan de kade zijn jumbo garnalen aan de man te brengen. Na een smakelijke fish chips van heilbot gaan we in een museum kijken naar de harde werkelijk heid. Hij is ingericht in een voor malige cannery, een fabriek waar de zalm werd ingeblikt. Het ge bouw en de nog aanwezige machi nes worden vooral in stand gehou den om de band met het verleden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27