Leefbaarheid gaat achteruit' Snoei AWBZ betekent nekslag voor cliënten Prins breekt zijn schouder We zijn een volk van zeurpieten geworden spectrum Langste zonne-eclips van het millennium 8 en 9 en verder SOCIALE STAAT Veel Zeeuwen ontevreden Redjeson gered ZATERDAG 16 januari 2010 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 252e jaargang nr. 13 - los nummer 1,50, zaterdag 2,20 Kwakkelweer, 3° WALCHEREN door Jan van Damme MIDDELBURG - Een aanzienlijk deel van de Zeeuwen - 21 procent - heeft het gevoel dat de leefbaar heid in hun buurt achteruit gaat. Dat percentage ligt ruim boven het landelijk gemiddelde. Die conclusie staat in het rapport Sociale Staat van Zeeland, dat giste ren in Middelburg werd gepresen teerd. Het betreft het grootste on derzoek naar leefbaarheid in Zee land tot nu toe. Scoop, het Zeeuws instituut voor sociale en culturele ontwikkeling, zette in opdracht van de provincie ongeveer 45.000 vragenlijsten uit. Daarvan werden er 15.000 ingevujd teruggestuurd. Onderzoekster Ankie Smit van Scoop noemt de score van 21 pro cent ontevredenen over de Zeeuw se leefbaarheid opmerkelijk. Vijf tien procent vindt dat de leefbaar heid vooruitgaat, 64 procent merkt geen voor- of achteruitgang. Landelijk liggen de percentages te vredenen en ontevredenen vol gens Smit precies omgekeerd. De Zeeuwse ontevredenen wonen Zeeland: 2, 3, 21 t/m 28; Binnenland: 4 .t/m 7; Buitenland: 8, 9; Beurs: 12; Econo mie: 13; Meningen: 15; Weer: 18; Strips: 19; Cultuur: 29; Sport: 30 t/m 37; Consu ment: 38; Infografiek: 39. Bijlagen: Spec trum; Reizen/Wonen; Media met daarin Televisie: 44 t/m 47; De Ondernemer. volgens het onderzoek overwe gend in die kernen, waar het aan tal inwoners krimpt. Sluiskil, Sas van Gent en Schoondijke staan on deraan op de tevrèdenheidsladder. Kwadendamme, Westkapelle en Ouwerkerk staan bovenaan. Een andere uitkomst van het on derzoek is dat Zeeuwen de komen de jaren meer kilometers moeten maken om hun school, biblio theek en winkel te bereiken. Door de daling van het aantal inwoners en het streven naar efficiëntie wor den voorzieningen op het gebied van onderwijs, gezondheidszorg en welzijn verder gecentraliseerd. Zoals eerder in Scoop-onderzoe- ken werd geconstateerd, blijkt ook nu weer dat de aanwezigheid van een school of een winkel niet door slaggevend is voor de leefbaarheid. Verenigingsleven is belangrijker. Net als de mobiliteit. De provincia le overheid zou volgens Scoop moeten overwegen in heel Zee land hoogwaardig busvervoer (in- terliners) in te zetten. pagina 3: commentaar V.>' pagina 2 en 3: hoofdpunten Verdwijnen voorzieningen is geen probleem reageer op www.pzc.nl - Controleur moet zijn werk kunnen doen achter de voordeur eens 60% erfentie het 22 kopje c» GRATIS! Adv m% K C «tl v met slagroom.,. Geldig in alle Amadore restaurants* gedurende de maand januari 2010. Eén advertentie per persoon. Waar: kijk op www.amadore.nl Amadore, grenzeloos gastvrij DEN HAAG - Staatssecretaris Jet Bus- semaker van Volksgezondheid moet de begeleiding voor de kwets baarste groepen zoals gehandicap te kinderen en mensen met een psychische aandoening weer opne men in de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten (AWBZ). Die oproep deden de gezamenlijke belangenorganisaties voor oude ren, zieken en gehandicapten giste ren tijdens de presentatie van hun onderzoek onder 4300 cliënten. Uit het onderzoek blijkt dat vier op de tien cliënten het zonder be geleiding niet redt. Bij patiënten met een psychiatrische aandoe ning, zegt zelfs 75 procent het bijzonder moeilijk te hebben. Het schrappen van de begeleiding voor mensen met een lichte zorgvraag is onderdeel van een grote bezuini gingsoperatie waarmee Bussema- ker 800 miljoen euro wil besparen op de AWBZ. Voor de nieuwe maatregel hadden 230.000 Nederlanders recht op be geleiding. Van de 100.000 mensen die vorig jaar al onder het nieuwe regime vielen, verloren er 60.000 hun begeleiding geheel of gedeelte lijk. Hoeveel mensen dit jaar hun begeleiding verliezen is onbekend. pagina 6 en 7: weer in mijn auto '-J gaan slapen WASSENAAR - Prins Willem- Alexander moet de komende maand zijn linkerarm in een draag band houden. Dit omdat hij giste ren bij het schaatsen ten val is ge komen. Daarbij is zijn linkerschou der uit de kom geschoten. De prins heeft het gewricht zelf weer op zijn plaats geduwd, maar bij controle bleek dat er een kleine breuk is ontstaan. De schouder moet enkele weken rust hebben. 1—8 711688 555547 gelijk op tot tussen de vijftig- en honderdduizend. Dat heeft de Pan Amerikaanse Gezondheidsorganisatie giste ren gemeld. foto Gerald Herbert/AP pagina 10 en 11de geur van de dood is overal PORT-AU-PRINCE - Een Spaanse reddingswerker brengt de tweejarige Redjeson Hausteen Claude in veiligheid. De jongen werd door reddingswerkers in Port-au-Prince onder de puinhopen van een ingestort huis vandaan ge haald. Het dodental van de aardbeving in Haïti loopt mo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 1