O spectrum Terroristen welkom in 'Guantanamo-Noord Wat moeten die terroristen hier opblazen? Aardappelvelden?' Zaterdag 16 januari 2010 Het plaatsje Thomson in de Amerikaanse staat Illinois heeft alles om onopgemerkt te blijven. Het stadhuis is een veredelde schuur en het piepkleine treinstation is al jaren gesloten. Main Street bestaat uit een kleine verzame ling winkeltjes en een paar slecht gepar keerde pick-uptrucks. In het lokale restau rant Dusty's serveert een bediende ham burgers, pizza's en salades aan een ver grijsd publiek. Vetvlekken sieren het pla fond en bij de keuken is een bord opgehan gen dat het publiek moet weghouden van de kok. „Niemand krijgt de tovenaar te zien. Not Nobody Not No How." President Barack Obama haalde Thomson, een plaatsje op drie uur rijden van Chica go, een paar weken geleden uit de anoni miteit door aan te kondigen dat gedetineer den uit Guantanamo Bay overgebracht zul len worden naar de plaatselijke gevangenis die al jaren nagenoeg leeg staat. Camera ploegen uit binnen- en buitenland zijn sindsdien neergestreken in het dorpje met zeshonderd inwoners. Thomson heeft zelfs een nieuwe bijnaam gekregen: 'Guantanamo-Noord'. In zijn kleine kantoor op Main Street heeft Jonathan Whitney, uitgever van de lokale krant The Carroll County Review, inmid dels ook ervaring met de mindere kanten van media-aandacht. „Ik heb al' wat verve lende e-mails ontvangen", zegt Whitney, die zich heeft uitgesproken vóór de plan nen van Obama. „Vandaag kwam er ook nog een fax binnen van iemand die be weerde dat als de Guantanamo-gevangen hier naartoe komen, Thomson hetzelfde staat te wachten als Beslan, die Russische plaats waar ze tijdens een schoolgijzeling zoveel mensen hebben vermoord." Whitney reageert schouderophalend. „De meeste mensen hier hopen dat de plannen doorgaan. Onze senator heeft gezegd dat het 3.800 banen oplevert. Een enorme eco nomische impuls, want veel ander werk is er niet. Ik vind het ook een kwestie van pa triottisme. Als onze president, onze opper bevelhebber, beslist dat Guantanamo dicht moet en hij vraagt ons die gevangenen op te nemen, dan doen wij dat." Andere inwoners van Thomson reageren al even stoïcijns op het vooruitzicht dat de terreurverdachten, ooit door voormalige vicepresident Dick Cheney omschreven als 'de ergsten van de ergsten', nu naar het platteland van Illinois komen. „Gevaarlijk? Wat moeten die terroristen hier nou opbla zen?", vraagt Dawn Burkholder, de eigena res van de hondenkapsalon, zich af „Aard appelvelden? Nee, de risico's lijken me klein en iedereen weet dat we de banen goed kunnen gebruiken. Het valt niet mee een gezin te onderhouden in deze regio. De mensen die komen werken in die ge vangenis nemen waarschijnlijk ook weer honden mee. Dat is goed voor mij." Dat er zo'n 40 kilometer verderop aan de rivier de Mississippi een grote kerncentrale ligt die als potentieel terroristisch doelwit kan dienen, lijkt Thomson evenmin ner veus te maken. Alleen Rachel Falls, wier echtgenoot als bewaker in de gevangenis werkt, mijmert even over de mogelijke ge varen. „Als iemand een aanslag pleegt op die kerncentrale, zijn we er allemaal ge weest", zegt Falls. Dan vermant ze zich: „Terroristen moeten een lange reis afleg gen voordat ze hier komen. Voor die tijd zullen ze echt wel onderschept worden." Thomson had al eerder hoge verwachtin gen over de gevangenis. Bij de opening, zes jaar geleden, werd er ook gezegd dat er nieuwe werkgelegenheid zou komen, maar uiteindelijk is de extra beveiligde af deling nooit opengegaan. De staat Illinois had er geen geld voor. Bewoners vrezen dat nu weer hetzelfde kan gebeuren. De scepsis is niet ongegrond. Een dag later, tijdens een commissievergadering van de staat Illinois in Chicago, verzetten de loka le Republikeinen zich fel tegen de voorge nomen overplaatsing naar Thomson. „De president zorgt ervoor dat Thomson na Guantanamo het nieuwe rekruteringsin strument voor terrorisme wordt", zegt de lokale senator Bill Brady. Zijn partijgenoot Matt Murphy is al even gealarmeerd. „Als we die terroristen hier naar toe halen, gaat de doos van Pandora open en die krijgen we nooit meer dicht." In Chicago stemt de meerderheid van de Democraten uiteinde lijk voor Obama's plan, maar in het Con gres in Washington zal het veel moeilijker Foto's: 1. Een gevangene in Guantanamo Bay wordt voor verhoor opgebracht. foto GPD 2. De gevangenis in Thomson waar gedetineerden uit Guantanamo Bay naar zullen verhuizen. foto M. Spencer Green/GPD/AP 3. Elke gevangene kreeg in Guantanamo een eigen koran. foto EPA 4. Tijdens ondervraging in speciale kamers werden de gedetineerden altijd aan de grond vastgezet met deze boeien. 5. Een Amerikaanse soldaat bemant een wachttoren op Guantanamo Bay. foto's 4 en 5 Shawn Thew/EPA Chicago ILLINOIS VERENIGDE STATEN MEXIC ji GUANTANAMO BAY CUBA worden politieke steun te krijgen. De Republikeinen zijn inmiddels bijna alle maal tegen sluiting van Guantanamo. Oba ma's partijgenoten zijn eveneens nerveus. Uit peilingen blijkt dat 64 procent van de Amerikanen er niets voor voelt de gedeti neerden van Guantanamo naar het Ameri kaanse vasteland te halen. De ternauwer nood mislukte aanslag op een vliegtuig van Amsterdam naar Detroit op eerste kerstdag heeft de weerzin extra vergroot. President Obama blijft vastbesloten het de tentiekamp te sluiten. De Democraat ziet Guantanamo als een diplomatieke ramp voor het aanzien van Amerika, maar hij boekt weinig winst als het beeld ontstaat dat in Thomson een 'Guantanamo-Noord' wordt opgericht. Volgens de mensenrech tenorganisatie Amnesty International is dat precies wat er lijkt te gebeuren. Obama wil net als zijn voorganger George W. Bush een deel van de terreurverdachten preventief vasthouden. Er is te weinig be wijs tegen deze mannen om ze aan te kla gen, maar ze zouden te gevaarlijk zijn om vrijgelaten te worden. In een internetartikel schreef Amnesty In ternational dat Thomson niet meer is dan 'Guantanamo met een andere postcode'. „Er verandert heel weinig, maar Obama kan zeggen dat hij zijn verkiezingsbelofte waarmaakt door Guantanamo te sluiten." Meer medestanders van Obama hebben twijfels. De advocaat Thomas Sullivan uit Chicago vindt al veel langer dat Guantana mo dicht moet, maar de opmerking van Obama dat de eindeloze detentie blijft voortbestaan, heeft de raadsman van twee terreurverdachten verbijsterd. „Obama is mijn vriend, maar als hij dat echt meent, heeft hij mij verloren. Iemand eindeloos vasthouden zonder aanklacht: dat doen wij niet, dat doet Amerika niet. Obama weet dat. Vooralsnog ga ik ervan uit dat hij dat alleen gezegd heeft om de Republikei nen tijdelijk te paaien." De weerstand van rechts Amerika lijkt al leen maar te groeien. Republikeinen in het Congres krijgen daarbij hulp van fanatieke activisten als Beverly Perlson, van Band of Mothers, een organisatie van moeders van soldaten. Perlson, die woonachtig is in de plaats Aurora niet ver van Chicago, belooft zich met hand en tand te verzetten tegen de plannen. „Mijn zoon is vier keer uitge zonden naar Irak om te voorkomen dat die terroris ten ons hier aanvallen en nu brengt Obama ze naar mijn achtertuin. Ik vind het een belediging voor on ze troepen. De regering zegt dat het een economi sche impuls zal zijn voor onze regio, maar het is heel triest als je terroristen ge bruikt voor werkverschaf fing in Amerika." Perlson en andere activis ten hebben al juridische ac ties aangekondigd om het detentiecentrum in Thomson tegen te houden. In het Congres wacht Oba ma ook nog een lange strijd. Republikeinen doen er alles aan de financiering van de nieuwe 'terroristengevangenis' te blokkeren. Meerdere Democraten hebben inmiddels laten doorschemeren dat Gua ntanamo pas in 2011 dicht kan, na de Con gresverkiezingen van november dit jaar. Het is de vraag of Obama's Democraten daarna nog in de meerderheid zijn. De inwoners van Thomson volgen de poli tieke discussies in Washington met enige verwondering. „Het enige wat we nu kun nen doen, is wachten", zegt uitgever Jona than Whitney. „Dat doen we dus maar." Een vrouw in de plaatselijke doe-het-zelf- zaak blijft nuchter over de komst van 'Gua ntanamo-Noord' in Thomson. „Ik geloof het pas als die terroristen hier met een truck het dorp worden binnengereden." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 185