spectrum 10 Sneeuw President Baraek Obama beloofde na zijn aantreden op 20 januari 2009 dat hij het detentiekamp Guantanamo Bay binnen een jaar zou sluiten. Dat is niet gelukt, maar het Witte Huis hoopt de gevangenen op korte termijn over te plaatsen naar een gevangenis in het piepkleine dorpje Thomson. De bewoners reageren laconiek. Zaterdag 16 januari 2010 STANDPLAATS door Yolanda Bobeldijk De sneeuw houdt Groot-Brittannië sinds eind december al in de greep. Hoewel zo'n beetje heel Europa de laatste weken bedekt is met sneeuw, lijkt het in Engeland toch een graadje erger. Niet zozeer vanwege de temperaturen zelf, maar vooral omdat die normaal zo stoïcijnse Britten behoorlijk van de rails raken door het winterweer. Scholen sluiten paniekerig hun deuren. Zij zijn im mers verantwoordelijk als kinderen zich on derweg naar school blesseren. Werkende ouders zitten hierdoor ook noodgedwon gen aan huis ge.kluisterd. Treinen en bussen zijn vertraagd of vallen uit en ook vliegtui gen blijven aan de grond staan. Zowel de BBC als de commerciële nieuwszen der SKY besteden extreem veel aan dacht aan het winterweer, dat ze de 'The Big Freezé' noemen. Natuurlijk, de sneeuw was extreem. In Liver pool viel laatst wel 40 centimeter en Schotland zag temperaturen van rond de min 20 graden Celsius. Tege lijkertijd was er gisteren in Londen amper sneeuw te bekennen, evenals in het zuidoosten van Engeland. Toch was er wederom grote paniek over het weer. Het doet me denken aan vorig jaar februari, toen ik na een weekendje in Nederland, weer terugkwam op de luchthaven van Gatwick, waar alles ook plat lag van wege sneeuwval. Treinen reden niet, bussen niet en bij de taxistandplaats stond een rij van hier tot Tokyo. Ik sloot me aan bij een groepje willekeurige za kenlieden, die onder lei ding van een roodharige Ier op het idee wa ren gekomen samen een auto te huren, rus tig aan naar Londen te tuffen en de kosten te delen. In ons gezelschap bevond zich ook een Noor, die de nacht op Gatwick had door gebracht omdat hij niet van het vliegveld weg kon komen. Hij verbaasde zich over het kleine beetje sneeuw en de chaos die het veroorzaakte. „De Britten raken nu een maal in de war van het weer", was de ver klaring van de Ier. En niet alleen van de sneeuw. Eind april voorspelde de Met Office, het Britse weerbu reau, dat de kans groot was dat de Britten in 2009 een 'Barbecue Summer' zouden krij gen. Veel Britten, die getroffen waren door de recessie, besloten in eigen land op vakan tie te gaan. Veel van hen kwamen echter van een koude kermis thuis. Het weerbu reau zat er immers naast. In juli en augustus viel de regen met bakken uit de hemel. 'Wat is er met de Barbecue Zomer gebeurd?', kop ten diverse Britse kranten. De sfeer in het land was grimmig. Eenzelfde soort stemming hing er woens dagmiddag op Victoria Station, waar ik, te midden van wel honderden forenzen, op de vertraagde trein richting Dover stond te wachten. Via de intercom kregen we te ho ren dat er op alle trajecten hevige vertra ging was 'vanwege extreme weersomstan digheden'. De Britten, die normaal zo gedul dig op hun beurt wachten en vooral niet voordringen, hadden er overduidelijk ge noeg van. Toen de trein na een half uur arri veerde, veranderde de nette groep forenzen in een op hol geslagen kudde. Die keurige Britse onverstoorbaarheid ging overboord. Het was rennen voor een zitplaats in de warme trein. Terwijl ik zelf ook aan een sprintje begon, kon ik met moeite een glim lach onderdrukken. Die rare Britten, hoe kouder het wordt, hoe meer ze ontdooien. door Frank Hendrickx

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 184