9 spectrum MIDDELKOOP Zaterdag 16 januari 2010 bood hem de kans af en toe over econo mie te schrijven. Voor Willem Middel koop was de beurs 'niet raar, vies of eng'. Door zijn beleggingen in huizen raakte hij gefascineerd door geld. „Wie toegang heeft tot geld, kan geld verdienen. Ik kon op mijn groene ogen drie miljoen gulden lenen voor die appartementen. Ik zag de kredietbubbel ontstaan, profiteerde er zelf ook van." In oktober 1999 schreef hij zijn eerste eco nomisch verhaal in Het Parool. „Ik waar schuwde dat de aandelenmarkt op dat mo ment nog gevaarlijker was dan in 1929." Hij werd benaderd door financieel-econo- mische websites. „Ik was verbaasd dat ik meteen een podium kreeg. Als fotograaf moest ik vechten om erkend te worden. Toen kreeg ik het in mijn schoot gewor pen. Het ging allemaal vanzelf" De lancering van de fmancieel-economi- sche nieuwszender RTL Z in 2001 gaf de doorslag. Daar wilde hij bij horen. „Alles wat in de fotografie tegen me pleitte, dat ik er netjes uitzag en netjes praatte, was nu mijn voordeel." Hij vond erkenning als beurspresentator. „Ik heb een groot ego. Ben een echte leeuw. Ik zit graag in het zonlicht." Maar ook hier werd hij niet altijd even serieus genomen door zijn collega's. „Dat frustreer de me. Voor mijn gevoel was er in 2004, 2005, 2006 sprake van schijnherstel. Ik be gon steeds meer stelling te nemen. Als ik mijn boodschap goed wilde verkondigen, moest ik het opschrijven." In Als de dollar valt waarschuwde hij tegen de uit de hand lopende schuldenberg in de wereld. Banken leenden veel meer geld uit dan ze hadden, door hun leningen herver- pakt door te verkopen. „Je denkt dat jij van de bank het geld leent, dat je buurman als spaargeld heeft ingebracht. Maar zo een voudig is het niet. Dat spaargeld wordt der tig keer uitgeleend." In augustus 2007 kwam zijn boek uit. Tege lijkertijd kwamen de eerste problemen met de doorverkochte hypotheekpakketjes aan het licht. Er ontstond een vertrou wenscrisis in de financiële wereld. „Ik zat meteen bij Nova. Je wordt herkend en se rieus genomen. Dat werd een jaar later nog versterkt. Na de val van Lehman Brothers viel het kwartje." Sindsdien ver kondigt Willem Middelkoop de bood schap dat de financiële wereld één groot fata morgana is. „Ik voel me thuis in zaal tjes waar mensen open staan voor mijn boodschap." Hij wil mensen de ogen openen. „Iedereen wordt weer in slaap gesust. Maar het her stel is kunstmatig. Alle banken zijn insolva bel." Er valt volgens hem niet te ontko men aan een financieel armageddon. „Er is geen plan B. Dus zorg goed voor jezelf Ga nu nadenken. ]e kunt je leven nog om gooien." Het vertrouwen in de dollar mag nog niet zijn verdwenen, zoals Middelkoop voor spelde, dat gaat wel eens gebeuren, zegt hij. De financiering van de VS loopt op den duur fout. Het financiële stelsel zoals wij dat kennen, stort in. „Ik weet het zo ze ker. Het staat zo buiten kijf. Ik heb geen glazen bol. Wat ik voorspel is het gevolg van een analyse. Alleen de timing is onze ker," Dat hij geen alternatief heeft, interesseert hem niet. Ook de kritiek dat hij mensen naar zijn eigen producten, een beleggings fonds en website over goud, toepraat, laat hem koud. „Ik heb een dikke huid. Ik ver kondig al hetzelfde sinds 2003. Wat waren toen mijn commerciële belangen? Ik vertel gewoon wat ik doe. Je hoeft me niet te ge loven. Wat je doet, doe je op je eigen ver antwoordelijkheid. Je moet ook niet later zeggen: ik ben door jou mijn spaargeld kwijt. Ik ben geen zendeling." De tien miljoen euro die volgens hem no dig zijn om nooit meer te hoeven werken, heeft hij nog niet bij elkaar. Maar zelfs al zou dat het geval zijn, dan ging hij door. Want feitelijk heeft Willem Middelkoop nu het leven dat hij altijd ambieerde. „Zo mag het blijven. Dit is zoals het bedoeld is." Financiële onafhankelijkheid en vrijheid. „Doen wat je hart je ingeeft. Intellectuele bevrediging. Ik word gelukkig door te den ken. Ik kan high worden van mijn eigen gedachten." reageren? spectrum@wegener.nl Willem Middelkoop Geboren in 1962 in Genève, opgegroeid in Drenthe. Volgde hts voor confectie- industrie in Amsterdam. Van 1980 tot 2001 persfotograaf, werkte onder meer voor persbureau Reuters en als chef beeld redactie van Het Parool. Van 2001 -2009 beurs- commentator RTL Z. Auteur van drie boeken: Als de dollar valt, De permanente oliecrisis en Overleef de kredietcrisis. Zette in augustus 2008 een beleggingsfonds op in grondstoffen, vooral goud. ►- Actief in het lezingencircuit, verkoopt zijn visie via betaalde nieuwsbrieven. Woont samen met Brechtje, vader van Moos (8) en Misha (6).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 183