7 spectrum O O Het KNMI mag er nooit naast zitten, de trein moet altijd - en op tijd - rijden. En ziek zijn is geen optie. Het leven in Nederland dient, kortom, perfect te zijn. Bij elke hobbel raken we van streek. En gaan we zeuren, omdat het niet loopt zoals we willen, zoals we eisen. „We zijn een volk van zeikerds geworden." 'De heersende mentaliteit is: de .overheid moet mijn stoepje schoonmaken' Zaterdag 16 januari 2010 door Dick Hofland en Frouke Tamsma illustratie Frank Muntjewerf/GPD Land van zeurpieten zie je onder andere terug in de discussie over het schoonvegen van je stoepje als het heeft gesneeuwd. Anderen moeten jouw stoepje schoonvegen." In beperkte zin is de overheid die omge ving. Zoals theoloog Bram Grandia zegt: „De heersende mentaliteit is: de overheid moet mijn stoepje schoonmaken. Aan de ene kant roepen we dat de overheid zich niet te veel met ons leven moet bemoeien, maar als er even iets mis gaat, is diezelfde overheid meteen de zondebok." Of er nou een eenzame gek op de konink lijke familie inrijdt of een met explosieven beplakte Nigeriaan op Schiphol door de douane glipt, het is hoe dan ook de schuld van de overheid. Grandia: „De volkssport van dit moment is: ze hebben het weer eens niet goed gedaan." De overheid roept dit ook over zichzelf af „Ze eigent zich allerlei problemen toe die niet de hare zijn", zegt massapsycholoog Van Ginneken. „En probeert die vervol gens op te lossen. Dat lukt natuurlijk nooit." Roos Vonk ziet Nederlandse politici niet vechten voor hun idealen. Dan is het ook niet raar dat ze op weinig sympathie van de burger kunnen rekenen. „De bevlogen heid van een Barack Obama vind ik hier niet terug, Ministers en Kamerleden zijn vooral bezig met zichzelf." Ze zetten zich in haar ogen bijvoorbeeld nauwelijks in voor een duurzamer wereld. „In plaats van het openlijk ontmoedigen van vlees eten, dat een enorme milieubelas ting veroorzaakt, laden ze liever hun bord nog een keer vol op de jaarlijkse parlemen taire barbecue." Nederlanders komen niets tekort. Ze leven in weelde, in overvloed. Het Sociaal Cultu reel Planbureau (SCP) constateerde vorig jaar dat de kwaliteit van leven in Neder land vergeleken met andere landen in de Europese Unie op een hoog niveau ligt. Nederlanders behoren ook tot de gelukkig ste mensen ter wereld. Maar dat geluk schuilt vooral in de kleine kring van fami lie en vrienden. Die geven we een acht, een in het Westen is ook hij verwend ge raakt, is ook hij wel eens boos als zijn trein twintig minuten vertraging heeft. Bram Grandia herkent dat, maar ziet wel een verschil tussen generaties. „Ik heb ge zien hoe mijn ouders direct na de oorlog de handen uit de mouwen staken, hoe ze tegen de klippen op zijn doorgegaan om iets van hun leven te maken. Tegenwoor dig denken veel mensen als gevolg van de enorme welvaart helaas dat alles vanzelf gaat. Dat anderen er louter voor hen zijn en niet dat zij er ook voor anderen zijn. Re cent nog reed in mijn woonplaats de bus niet naar het station vanwege de sneeuw. waar de totale samenleving en de overheid het met een mager zesje moeten doen. „Met mij gaat het goed, met de samenle ving slechter", vatte het SCP samen. Zeker de naoorlogse generaties heeft het aan niets ontbroken. Dat heeft ze gelukkig gemaakt, maar heeft ze ook verwend. Daar mee ligt de ontevredenheid over de omge ving, maatschappij en overheid, op de loer. James Kennedy wil daar niet al te makke lijk kritiek op leveren, want net als ieder Ik ben gaan liften en zo kwam ik toch heel soepel op mijn werk. Helaas denken voor al jongeren in zo'n situatie: de bus rijdt niet, nou, dan blijf ik maar thuis. Er is een enorm gebrek aan creativiteit en doorzet tingsvermogen." Mensen zijn een te kleine schakel in het ge heel geworden, meent psychologe Roos Vonk. „We voelen ons niet meer verant woordelijk voor een probleem. Dat geldt in nog sterkere mate voor de jonge genera tie. Die groeit op in een wereld die te com plex is. Ze weten: ik kan niets veranderen. Ze wenden zich af en denken: dan maar mijn eigen leven leuk maken." Waar massapsycholoog Jaap van Ginne ken niet verwacht dat dit snel zal omslaan - „de veranderingen zijn onomkeerbaar" - denkt Roos Vonk wel dat er een kentering komt. Want de manier waarop we nu le ven is in haar ogen tegennatuurlijk. „In mijn ideale wereld leven we in veel kleine re structuren, groepen van vijftig perso nen. Als je zo'n groep benadeelt met je ge drag, dan wordt dit ook opgemerkt en word je gecorrigeerd." Bram Grandia vindt het de hoogste tijd dat alle zeurpieten verplicht stage gaan lo pen in een ontwikkelingsland. Zelf was hij enige tijd geleden in Zuid-Afrika, waar vrouwen in de townships 10, 20 kilometer moesten lopen om water te halen. „Als je daar een tijdje bent, durf dan nog maar eens te zeuren dat je trein twintig mi nuten te laat is of dat het strooizout op is. We zijn ons hoge niveau van welvaart en voorzieningen zo vanzelfsprekend gaan vinden, dat het ongezond is geworden. Dan moet je soms weer even met beide be nen op de grond worden gezet." Zijn de vies: „Word wakker, poten uit de mouwen en niet zo zeiken." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 181