17 Gevoel voor sfeer en beeld D Jong meisje versus enge man Jeremy zoekt de zin van het leven BOEKEN KORT 0 Hans Vervoort - Confrontatie. zaterdag 16 januari 2010'^ Christine Otten verwerkte de gerucht makende RaRa-affaire in een knap ge construeerde en prachtig geschreven roman. In wonderland is licht, speels en effectief 8S®§ Hü Éi*##?' door Arie Storm e voormalige rechter-com- missaris Frans van Loohui- zen kijkt op zijn eigen wij ze terug op een zaak waar bij hij in het midden van de jaren ne gentig betrokken was. Hij voelde zich, stelt hij terugblikkend vast, 'Alice in Wonderland'. 'Ik kon doen wat ik wilde. Ik was de baas'. Hij mocht leiding geven aan een onderzoek naar bommenleggers. Een aanslag op een ministerie is geen kattenpis en een aanslag op het huis van een staatssecre taris al helemaal niet, legt hij uit. 'Er waren nau welijks aanknopingspunten, en nu vroegen ze mij de' zaak op te lossen'. Daarbij waren tal van middelen geoorloofd. Zoals het van hun bed lichten van mensen tegen wie elke vorm van bewijs ontbreekt. Bij deze 'verdachten' is slechts sprake van connecties met mensen van wie het ook nog allerminst duidelijk is of zij met eventuele aanslagen te maken hebben. In de roman In wonderland van Christine Ot ten (1961) komen door de beslissingen van de ze Van Loohuizen zich twee van geen kwaad bewust zijnde journalisten, het stel Caroline Dusart en Herman Catz, in de grootste proble men. Hun huis wordt op een vroege ochtend doorzocht en Herman wordt gearresteerd. En dat terwijl Caroline net zwanger is. Ze heeft er geen idee van waarvan ze worden verdacht. Aan de roman gaat onder andere een motto van Franz Kafka, uit Het proces, vooraf: 'Wat voor mensen waren dat eigenlijk? Waar had den ze het over?' Die vragen vatten haar ge moedstoestand van veertien jaar geleden goed samen. Caroline heeft er nog altijd geen idee van wat er toen precies is gebeurd. Inmiddels is ze moeder van een 13-jarige dochter, Zoe, en ze gaat alsnog op onderzoek uit. Ze zoekt contact met Van Loohuizen, die inmiddels met pen sioen is, en ze leest gearchiveerde verhoorver- slagen van toen. In wonderland is, zoals achter in het boek wordt gezegd, gebaseerd op de RaRa-affaire uit 1994-1995. RaRa had in de jaren ervoor de hand gehad in een aantal aanslagen. Twee jou-r- 1 1 CHRISTINE OTTEN IN WONDER- *«V" LAND f 1 w m Staatssecretatis Aad Kosto vond zijn kat levend terug nadat eind 1991 een bom in zijn huis ontplofte. RaRa werd verdacht van de aanslag, maar eiste die nooit op. foto ANP nalisten werden door Justitie van terrorisme be schuldigd; de zaak werd uiteindelijk gesepo neerd. Christine Otten en haar man waren er bij betrokken. Het moet een nare ervaring zijn geweest, maar de gebeurtenissen hebben ook prachtig materiaal opgeleverd voor een roman, zoals Otten demonstreert. En dat is ook een grote kracht van In wonderland: dat het ook echt een roman is, met te bewonderen literaire technieken, dilemma's en sfeerbeschrijvingen. Caroline legt aan Van Loohuizen bij hun eerste ontmoeting na veertien jaar uit dat mensen al tijd denken 'dat het verhaal alles is in een film, de tekst, woorden, de plot, maar,' voegt ze daar aan toe, 'de kleur van het beeld, de sfeer, de en tourage, zeg maar, is misschien nog wel belang rijker'. Deze visie wordt weliswaar gerelativeerd door dat er wordt opgemerkt dat ze zichzelf hoort ra telen alsof ze tijd probeert te winnen, maar In wonderland lijkt regelmatig op een overtuigen de demonstratie van juist deze opvatting. De roman is met veel gevoel voor beeld, sfeer en entourage geschreven. De titel verwijst wel degelijk ook naar Neder land, een land dat in al zijn schittering wordt opgeroepen. Soms lukt het Caroline zelfs om nare gebeurtenissen en herinneringen in over eenstemming te brengen met ons fraaie land: 'De woorden van Frans van Loohuizen zijn als minuscule glinsterende dauwdruppels op het lange gras van de uiterwaarden'. Toch wordt de roman nergens zoetelijk, want telkens weer wordt toch de aandacht gevestigd op wat er met mensen gebeurt als ze onschul dig van hun bed worden gelicht en te maken krijgen met behoorlijk bedenkelijke onder zoeksmethoden. Daarbij springt Otten soepel heen en weer in de tijd. Tevens kruipt ze vakkundig in het hoofd van dan weer de ene betrokkene en dan weer de andere, zonder dat het een onoverzich telijke chaos wordt. De roman kent daardoor een zekere lichtheid en speelsheid. Het vertel de wint hierdoor alleen maar aan kracht. In wonderland is een overtuigend boek door de ef fectiviteit van de literaire middelen die zijn in gezet. Christine Otten is een echte schrijver. Christine Otten - In wonderland. Atlas, 19,90 euro. De Duitse schrijver Uwe Timm benadrukt dat 'Half schaduw' een roman is. Maar de basis is waargebeurd. Timm>- nam het leven van Marga von Etzdorf als uitgangspunt. Ze vloog als eerste vrouw solo van Berlijn naar Tokio, in 1934. Bij een volgende vlucht, over Sy rië, ging iets mis. Von Etzdorf kreeg panne. De volgende dag pleegde ze zelfmoord. Had een Japanse officier er iets mee te maken, de nazi's, de spionageap^ paratuur aan boord of waren er andere, meer persoonlijke rede nen? Uwe Timm was met deze roman genomineerd voor de Deutsche Buchpreis 2008. 0 Uwe Timm - Halfschaduw. Verta ling Gerrit Bussink. Podium, 19,50 euro. H - Abdelkader Benali heeft, als we zijn nieuwe roman mo gen geloven, zich even van het schrijven afgekeerd om zich op hardlopen te richten. 'Mijn schrijverschap was wat mij be treft voorbij', schrijft hij in 'Zandloper', een roman die ver schijnt in de serie Het Sport- huis. Benali schrijft over een lange loopstage in Marokko. Hij krijgt een jong talent onder zijn hoede, Nouredinne, die zich behalve als loper ook als womanizer voortvarend ont wikkelt. Maar dan komt het mo ment dat Benali terug gaat naarr- Nederland. 0 Abdelkader Benali - Zandloper. Arbeiderspers, 14,95 euro. .Hans Vervoort hoorde in de jaren zeventig tot de ge waardeerde schrijversgroep rond Propria Cures. Later was hij directeur van de Weekblad pers. Over zijn bevindingen uit die tijd heeft hij afgelopen ja ren een trilogie geschreven on der de titel 'Het Bedrijf. In het afsluitende deel, 'Confrontatie', komt Ver voort in een reorgani satie terecht. Behalve een ver helderend inkijkje in media- w land is de trilogie een beeld van dit jachtige, egocentrische tijdperk. Nijgh Van Ditmar, 22,50 euro. door Mieske van Eek i Helen FitzGerald - De duivelskamer Vertaling Inge de Heer. Anthos, 240 pag., 19,95 euro De Australische tiener Bronny groeit op in een veilig en warm gezin. Er is maar een pro bleem: in de familie heerst de ziekte van Huntington. Als Bronny 18 jaar is zal ze horen of ze de ziekte ook heeft, net als haar moeder die op haar 40ste in waanzin stierf In af wachting van het medisch on derzoek stopt Bronny op haar 14e maar vast met leven. Ze mist van alles wat jong zijn de moeite waard maakt, durft niet verliefd te worden en schrijft zich niet in voor de universiteit. Drie weken na haar 18e jaar ondergaat ze het onderzoek dat alles duidelijk moet maken. Om het vonnis te ontlopen, vertrekt ze naar Londen om de beest uit te hangen. Voor haar vader en zus laat ze alleen een briefje achter onder de ruitenwisser. Bronny sluit zich in Londen aan bij een groepje back packers. Samen kraken ze een huis en dan staat haar leven in het teken van uitgaan, drugs en seks. Het duurt tot bladzijde 89 eer de misdaad aan bod komt in De duivelska mer van Helen FitzGerald. Maar dan slaat het kwaad ook hard en meedogenloos toe. De, ondanks haar pogingen om ontmaagd te worden, nog onschuldige Bronny mist ech ter lang de signalen dat er iets loos is in het kraakpand. FitzGerald zet de verwachtin gen en angsten van een jong meisje dat beschermd is opge voed, af tegen de duistere geest van een man die een heel wat minder veilige jeugd heeft gehad. Dat maakt De duivelskamer tot een beklem mende en spannende roman, maar ook een bij vlagen hu moristisch verhaal over vol wassen worden. I Wendy Mass - Jeremy Fink en de sleu tel tot het bestaan. Lemniscaat, 14,50 euro, vanaf 11 jaar. door Hanneke van den Berg De lijstjes met de beste boe ken van 2009 waren al klaar, toen er plotseling een boek op de mat lag dat met gemak de eerste plaats zou hebben bereikt. Jeremy Fink en de sleu tel tot het bestaan is in elk ge val een prima begin van het jaar 2010 op het gebied van de jeugdliteratuur. Een echt goed jeugdboek moet de lezer helemaal laten wegkruipen in het verhaal. Je moet van de hoofdpersoon of -personen gaan houden en met pijn in het hart de laatste bladzijde uitlezen. Dat doet dit boek allemaal met je. Jeremy Fink is een New York- se jongen van bijna 13, die al vele jaren bevriend is met zijn buurmeisje Lizzy. Je remy's vader is omgekomen bij een auto-ongeluk, Lizzy's moeder is ervandoor gegaan. Zoiets schept een band. Op een dag krijgt Jeremy een bijzonder kistje met de post. Het is jaren geleden door zijn'*» vader bij iemand in bewaring gegeven. Jeremy moest het krijgen vlak voor zijn 13e ver jaardag. Op het kistje staan de woorden: 'de zin van het le ven' en het is alleen open te maken met vier sleutels die in vier sleutelgaten passen. De schuwe Jeremy, die amper zijn eigen wijk verlaat, gaat sa -r men met Lizzy in de stad op zoek naar de sleutels. Tijdens hun avontuur ontmoeten ze heel wat mensen aan wie ze de vraag stellen: 'Wat is de zin van het leven?' De ant woorden zijn even kleurrijk en divers als de stad New York zelf. Een bijzondere rol in dit boek# is weggelegd voor de oude heer Oswald, een antiquair voor wie de twee kinderen enige tijd werken. Zo'n opa wil iedereen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 17