spectrum De openbaringen van Davids RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE vluchthaven Marjan Berk Zaterdag 16 januari 2010 Op het moment dat ik deze column schrijf, heerst er op de televisie ach ter mij een rellerige sfeer. De publica tie van het rapport Davids heeft ge werkt als een soort bermbom, en tot op dit ogen blik is het nog totaal onduidelijk waar de scher ven onherstelbare verwondingen hebben ver oorzaakt. Maar in mijn eigen omgeving, om maar eens te spreken van kleine, zeer kleine kring, heeft de publieke ruis tot heftige gesprekken en menin gen geleid. Ik spreek van de kleine kring, de vriendschap tussen een goede vriendin en mij zelf, die zich vooral op telefonische basis vol trekt. Mijn vriendin is al een hele week buitengewoon enthousiast. Zij leest de met de Engelse Booker- price van afgelopen jaar bekroonde roman van Hillary Mantel, Wolf Hall. „Het speelt tijdens de regering van Henry VIII, en is vooral verteld uit het oogpunt van Thomas Cromwell. Heerlijk!" Nu breken er in politiek vaderland de Hoekse en Kabeljauwse twisten uit. Ik sla geen nieuws- of actualiteitenprogramma over en ben stink- nieuwsgierig naar de afloop. Enthousiast bel ik mijn vriendin, die fel reageert. „Die afschuwelij ke politiek. Het is toch allemaal een machtsspel letje! Ik kijk er niet naar! Ik wil er niets van we ten! En ook niets van horen! Ik ga gehaktballen draaien!" Ik mompel nog een zwak verweer. „Volgens mij is het een historisch ogenblik, wat er nu gebeurt is nog niet eerder vertoond. Als het niet zo be schamend voor de politiek zou zijn, dan is het op z'n minst top-amusement!" Mijn vriendin luistert niet meer, zij keert terug naar haar gehaktballen. Maar de volgende och tend wil ik haar toch nog even spreken. „Lieve schtit. Jij leest vol animo een historische roman over Cromwell en Hendrik de Achtste, je smult er van. En ik smul van de hedendaagse va derlandse politiek! Het is net schaken. En het doet me ook voortdurend denken aan de kabi netsformatie van 1977, toen de PvdA de verkie zingen had gewonnen en de formatie maar niet wilde lukken. Uiteindelijk gingen van Agt en Wiegel met elkaar eten in het beroemde restau rant Le Bistroquet op het Haagse Lange Voor hout, en toen kwam er van de een op de andere dag een kabinet Van Agt (Wacht minister Verha gen in de coulissen?)" Lieve lezer, lach mij niet uit over mijn politieke mijmeringen van de kouwe grond. Wanneer u zaterdagochtend deze krant openslaat, weet u al hoe de zaken er voorstaan. Ik zit hier op donder dagochtend maar een beetje te kibbelen met mijn goeie telefoonvriendin en te gissen hoe het gaat lopen. Maar ik heb ook het gevoel dat ik in mijn eigen historische roman zit, en ik blijf het verhaal met animo volgen. Want in de tijd van Hendrik de Achtste en Cromwell duurde het soms maanden voordat het volgende dorp wist wat er was geschied. Zijn wij niet bevoorrecht, dat wij letterlijk van minuut tot minuut kunnen volgen wat er op het politieke toneel gebeurt? Overigens heb ik genoten van het zorgvuldige taalgebruik van mijnheer Davids. Die begon zijn verslag met een cultureel moment, door het schilderij met het verhaal van David en Goliath van Titiaan in de Chiesa della Salute in Venetië te betrekken in zijn openbaringen. Context, daar ben ik dol op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 179