spectrum 4 De techniek van elektronisch papier h* O O O I Het lijkt zo simpel. Een minicomputertje projecteert mooie zwarte lettertjes op een witgekleurd beeldscherm, je koppelt er een vet geheugen aan, stopt het geheel in een platte doos en je hebt een elektronisch boek. Dacht iedereen aan het einde van de vórige eeuw. Het bleek technisch wat ingewikkelder dan gedacht. Nu is echter het tijdperk van het elektronisch papier definitief aangebroken. 4We zijn gewend vanaf papier te lezen' Zaterdag 16 januari 2010 Het e-book (rechts) verovert zijn plaats in de boekenkast. foto PR H door Arnoud Cornelissen et e-book, het elektro nisch boek, is internatio naal een bestseller. De bakermat van de tech niek ligt in Nederland: in het NatLab in Eindho ven. Philips begon al jaren geleden de zoektocht naar digitale inkt en dito pa pier. Dat leverde de e-papertechniek op, waarop de elektronische boeken van het uit Philips voortgekomen bedrijf IREX draaien. De allereerste elektronische boe ken maakten gebruik van lcd-schermen. Probleem daarbij is dat het apparaat vijftig tot zestig beeldjes per seconde op je ogen afvuurt, waardoor er een heel onrustig beeld ontstaat. „Zo'n beeld vermoeit", legt algemeen di recteur Hans Brons van IREX uit. „Daar om printen mensen grotere stukken tekst nog graag uit. Wij zijn gewend vanaf pa pier te lezen. Zwarte inkt op wit papier geeft nu eenmaal een buitengewoon rus tig en krachtig beeld. Het bleek technisch erg ingewikkeld dat op een beeldscherm voor elkaar te krijgen. Daarom heeft het zo lang geduurd voordat er elektronische boeken kwamen die met gewone boeken kunnen concurreren." De basis van de techniek is de zogenoem de 'e-ink', een technologie die Philips in 2000 kreeg aangeboden. In kleine capsule- tjes zitten inktdeeltjes die een elektrische lading hebben. Door een stroompje wor den deze deeltjes in beweging gebracht. Zo tonen zij op commando hun witte of hun zwarte zijde. Op die manier kunnen zwarte letters op een witte achtergrond ver schijnen. Om dat ech ter technisch zo voor elkaar te krijgen dat er complete bladzijdes op het beeldscherm verschijnen, was er nog heel wat ontwikkelingstijd nodig. Pas in 2004 was de technologie zover dat er na het inladen van de tekst op het beeldscherm een volkomen stil staand beeld ontstond van zwarte let ters op een witte achtergrond. Daar door kunnen teksten net zo makke lijk gelezen worden als wanneer ze op papier waren gedrukt. In de nabije toekomst ziet Brons twee grote ontwikkelingen: het elektronische boek is straks ook in een kleurenversie verkrijgbaar en het beeldscherm wordt flexibel. „Probleem is dat voor een kleu renbeeld op het scherm een fil ter moet worden geplaatst. Dat benadeelt de leesbaarheid, om dat het scherm nu "eenmaal geen achtergrondverlichting heeft en het van invallend daglicht moet hebben. Of je moet een andere basistech niek toepassen." Dat zou bijvoorbeeld de e-skintechnologie kunnen zijn die Philips heeft ont wikkeld op basis van de e-papertechniek. E-skin, een soort folie, kan elke kleur aannemen die je maar wilt. Het is in principe mogelijk deze folie op pa- pier te plakken, zodat je dus elektronisch verkleurend behang kunt maken. „Dat is natuurlijk nog wel toekomstmu ziek", tempert Hans Driessen van Philips Research in Eindhoven het enthousiasme. „In principe is het mogelijk, maar het zal nog wel even duren. Wel kun je al binnen een jaar of vijf dankzij deze e-skintechno- logie telefoons of mpj-spelers kopen, waarbij je zelf op elk gewenst moment kunt bepalen welke kleur de behuizing heeft. Of de kleur automatisch laten aan passen aan de soort muziek die je op dat moment hoort. Je hoeft daarvoor de e-skin alleen maar aan de binnenkant van de doorzichtige behuizing van het appa raat te plakken." Er zijn met een beetje fantasie talloze leu ke toepassingen te bedenken. Neem bij voorbeeld een waterkoker, die rood aan loopt als het water heet is. Net als bij gewoon papier en inkt, neem je een kleur waar, omdat pigmentkorreltjes het daglicht naar je oog terugkaatsen. De technologie van e-skin is een geavanceer dere, maar tegelijkertijd ook simpelere uit voering van de e-papertechniek. Deze nieuwe techniek kan ook veel goedkoper worden geproduceerd. Bij de e-skintechnologie gaat het om 'pig mentkorreltjes' in de kleuren cyaan, ma genta, geel en zwart. Het zijn dezelfde ba- siskleuren die gebruikt worden bij vier kleurendruk. De bolletjes zitten opgeslo ten in minuscule kleine vakjes, pixels. De ze zitten in een soort folie, waarin ook het elektronische circuit huist dat de vakjes aanstuurt. De draden zijn niet zichtbaar voor het blote oog. Om de kleur roze te maken, richt het stroompje zich op de pigmentkorreltjes ma genta. Met behulp van een elektrode wordt bepaald hoeveel gekleurde korreltjes zich over zo'n pixel verspreiden. Daardoor regel je de intensi teit van de kleur en kun je elke tint krij gen die je maar hebben wilt. „Het leuke is dat je de pigmentkorreltjes ook weer kunt laten verdwijnen", zegt Driessen. „Je stuurt ze met het elektrisch veld als het ware in een hoek. Daardoor is de folie weer doorzichtig. Op die manier kan de"e-skintechnologie heel goed in ra men worden toegepast. Je kunt zo het dag licht temperen of zelfs een kamer hele maal verduisteren. Of je maakt er een be hang van, waardoor je je kamer van kleur kunt laten veranderen. Op dit moment is de technologie nog te duur. Het wordt pas betaalbaar als het in grote massa's kan worden afgenomen. In eerste instanties zullen fabrikanten van mobieltjes, mp3- spelers en dergelijke apparaten deze tech niek gaan gebruiken. Ik verwacht dat zo'n apparaat met e-skintechnologie maar iets je duurder zal zijn. Voorlopig is het nog niet zover. De research duurt nog wel een jaar. Dan moet, samen met fabrikanten, de toepassing verder worden uitgewerkt. Maar binnen vijfjaar kun je zeker appara ten met e-skintechnologie kopen." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 178