3 spectrum Tijdens de les moet je constant schakelen OBS De Stove Zaterdag 16 januari 2010 Scholen in kleine dörpet foto's Lex de Meester door David Duijnmayer Op de eerste verdieping van ba sisschool De Stove in Noor dwelle bevindt zich het 'knus se klasje'. Het is de voormalige directiekamer, een kleine ruimte waar nu de groepen 4, 5 en 7 gezamenlijk les krij gen. Het is krap, maar het past: groep 4 heeft vijf leerlingen, groep 5 bestaat uit drie kinderen, en in groep 7 zitten er ook drie. De Stove is een nevenvestiging van 't Stae- pelhof in Renesse, maar wel een volledige school. Het dorpsschooltje is met 42 leerlin gen een van de kleinste basisscholen van Zeeland, hoewel het nog ruim boven de 'sluitingsgrens' van 23 leerlingen zit. Dat kan echter zomaar veranderen: groep 8 is een van de grotere klassen, en volgend jaar heeft de school waarschijnlijk nog maar dertig leerlingen. De Stove wordt bestierd door drie lerares sen. Maaike Blom geeft les aan groep 6 en 8, Yvonne van de Velde aan 4, 5 en 7, en Tineke Stapel heeft groep 1 tot en met 3 on der haar hoede. Hoewel die verdeling vaak maar een theoretische is. Op donderdag en vrijdag is Stapel vrij, en worden de klassen weer anders verdeeld. Donderdagmiddag gaan de groepen 3 tot en met 8 naar Renes se. Daar schuift iedere groep aan bij zijn leeftijdsgenootjes en kan er gegymd wor den, want een gymlokaal ontbreekt in Noordwelle. OBS De Stove aan de Smidsweg in Noord welle is één van de kleinste basisscholen in Zeeland. Op de school zitten 42 leerlingen, verdeeld over drie groepen. De kinderen krijgen les in de combinatieklassen 1, 2, 3\4, 5, \6\7, 8. Op de school werken twee vaste leerkrach ten. De eerste steen voor de school werd in 1960 gelegd, een jaar later gingen de deu ren open. In 1995 werd gefuseerd met OBS 't Staepelof in Renesse, waarvan De Stove nu een nevenvestiging is. De grootste uitdaging voor de juffen zit hem in het feit dat ze altijd met verschil lende leeftijden en niveaus tegelijk bezig zijn. „Tijdens het lesgeven moet je con stant schakelen", vertelt Blom. „Als de ene groep een toets moet maken, kan ik niet met de andere groep iets gaan doen waar bij veel gepraat wordt." Van de Velde vult aan: „Kinderen hebben nu eenmaal oren. Als ik aan één groep iets vertel, vindt de rest dat ook wel eens inte ressant. Het gebeurt dat een leerling uit groep 5 vragen gaat stellen over een onder werp waar ik met groep 7 mee bezig ben." Het lesgeven aan meerdere groepen valt of staat daarom met een goede planning. „Met een combinatieklas ben je veel meer tijd kwijt aan voorbereiding. Uiteindelijk word je een meester in het combineren", zegt Blom. Een duidelijk voordeel van de combinatie klasjes is dat zelfstandig werken er al vroeg in zit. Leerlingen van De Stove krijgen de vrijheid om, als ze daar behoefte aan heb ben, zelf een rustig plekje op te zoeken om te werken. Ook pedagogisch heeft dat zo zijn voordelen. De betere leerlingen uit de lagere klassen, kunnen zich optrekken aan de hogere klassen. En voor de hogere groep kan het zo nu en dan goed zijn om de stof herhaald te horen. Het schoolgebouw is wel verouderd: alle ramen zijn enkel glas, de kozijnen zijn rot en de vloer gaat ook geen tien jaar meer mee. „De inrichting is niet meer van deze tijd", zegt Blom. „Lesmethodes van nu zijn gericht op veel ICT en werken in kleine groepjes. Daarvoor hebben wij te weinig ruimtes." Kortom, de school is toe aan ver nieuwing. Opknappen van het huidige ge bouw is duur, maar investeren in nieuw bouw is ook riskant. Hoewel de school voorlopig niet onder de 23 leerlingen zal komen, blijft het voor De Stove onvoor spelbaar hoe het er over tien of vijftien jaar uitziet. De schooldirectie en woningcorporatie Zeeuwland bedachten daarom dat een 'schoolwoning' een oplossing zou kunnen zijn: een schoolgebouw dat omgevormd kan worden tot woning. Onderzocht wordt nu of zo'n pand haalbare kaart is. Debat over het basisonderwijs 27.jan.uari, gebouw RP.CZ.VIissingen Aanvang: 1.7.3.Q. uur(r-r% Meld u aanviadebat@pzc.nl... foto Dirk-Jan Gjeltema Groep 6 en 8 van De Stove in Noordwelle, met juffen Yvonne van de Velde (I) en Maaike Blom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 177