Fundamenten kerk zijn k 'Eb 's wad anders gedaon 26 I SP wil uitvoer van kankerverwekkend asfalt voorkomen Kamerlid Ouwehand spreekt over dierproeven ATHEÏSTISCHE DOMINEE De omstreden predikant Klaas Hendrikse wil niet langer meewerken aan een mogelijke ontslagprocedure tegen hem. zaterdag 16 januari 2010 door Roif Bosboom door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Bij renovatie van we gen moet de provincie ervoor zor gen dat kankerverwekkend teer- asfalt niet ongereinigd de grens over gaat. „Anders zadelen we lan den als Estland en Spanje op met kankerverwekkend materiaal." Dat stelt SP-Statenlid Tim The- pass. Hij heeft vragen gesteld aan het dagelijks provinciebestuur over de export van teerhoudend asfalt. In het verleden zijn in de wegen bouw twee soorten asfalt gebruikt: asfalt op basis van teer en asfalt op basis van bitumen. Beide soorten bestaan uit zand, grind, vulstoffen en een bindmiddel. Het toepassen van teer als bind middel in nieuw asfalt is sinds 1990 niet meer toegestaan. Wel mocht tot 2001 Teerhoudend As falt Granulaat (TAG) ongereinigd als funderingslaag voor nieuwe we gen worden gebruikt. Maar ook dat is sinds 2001 verboden. Toen trad het Landelijk Afvalbeheer Plan in werking. Het tv-program- ma Netwerk stelde in december dat teerhoudend asfalt, afkomstig van Nederlandse wegen, wordt geëxporteerd. Dat komt doordat verwerkers handig gebruik maken van Europese regels. Die stellen dat asfalt met minder dan 50 mg DEN HAAG - Tweede Kamerlid Es ther Ouwehand (Partij voor de Dieren) geeft op 5 februari een le zing over dierproeven in Goes. Veel mensen trekken zich het lot van proefdieren aan en hebben vol gens de Partij voor de Dieren grote moeite met de experimenten die uit worden gevoerd op levende we zens. Informatie over dierproeven blijft echter grotendeels geheim, wat het voeren van een goede discus sie in de weg staat, vindt de Werk groep Zeeland van de Partij voor de Dieren. Daarom organiseert de per kilogram aan kankerverwek kend benzo(a)pyreen (één van de PAK's) ongereinigd de grens over mag. Exporteren is namelijk goed koper dan thermisch reinigen. - In antwoordt op vragen van SP-Tweede Kamerlid Remi Poppe schreef minister Jacqueline Cra mer (PvdA, Vrom) dat het teer- asfalt gaat naar Duitsland, Enge land, Spanje, Estland en Letland. Daar wordt het materiaal volgens Cramer ongereinigd toegepast in infrastructurele werken. De minis ter vindt het vooral een taak van wegbeheerders (provincies en ge meenten) om te zorgen dat het teerasfalt wordt gereinigd en niet in het buitenland terechtkomt. De SP-Statenfractie vraagt daarom aandacht voor dit probleem bij het dagelijks provinciebestuur. Staten lid Thepass wil weten hoeveel ton teerasfalt er is weggehaald, wat er mee is gebeurd en hoeveel er nog in de provincie ligt. De SP vraagt de provincie of ze voortaan bij aanbestedingen na drukkelijk wil eisen dat teerhou dend asfalt thermisch wordt gerei nigd. Ook wil de SP dat de provin cie gemeenten daartoe aanspoort. Op die manier wordt export on mogelijk. Thepass: „We willen an dere landen niet met ons kanker verwekkend asfalt opzadelen." wmmmmmmMMmmsmmmMmmmmmMmmm werkgroep een informatie- en dis cussieavond over het thema. Ka merlid Ouwehand geeft een alge mene inleiding over dierproeven in Nederland. Daarnaast zal zij in gaan op de regelgeving voor het ge bruik van proefdieren, de doelen waarvoor ze worden gebruikt en waarom de alternatieven voor dier proeven onvoldoende van de grond komen. De lezing over dierproeven begint om 19.30 uur en wordt gehouden in de Goederenloods aan de Ste- phensonweg in Goes. De bijeen komst duurt tot 21.00 uur. Opnieuw zorgt dominee Klaas Hendrikse voor rumoer. In een uitge breide brief - gericht aan de leden van de generale syno de, het landelijk bestuur van de Protestantse Kerk van Nederland (PKN) - laat hij weten dat hij wei gert nog langer mee te werken aan een procedure die zou kunnen lei den tot zijn ontslag. De brief heeft hij niet geschreven 'omdat ik zo graag uit mijn ambt gezet wil wor den, maar omdat ik me zorgen maak over de PKN'. Hendrikse, sinds 1984 werkzaam bij de Vrijzinnige Gemeente Zierik- zee en later ook bij de Koorkerkge meenschap in Middelburg, publi ceerde in november 2007 zijn boek Geloven in een God die niet bestaat. Daarin keerde hij zich tegen het onvoorwaardelijke geloof in God als almachtig en alwetend wezen (een 'historisch misverstand') en tegen het conservatisme in de kerk. Hij noemde zich openlijk atheïst. Tegelijkertijd hield hij een pleidooi voor een andere, moder ne manier van geloven. Het boek zorgde voor veel beroe ring in de kerk. Van diverse kan ten klonk de roep om de Zeeuwse dominee uit zijn ambt te zetten. Daarnaast kreeg Hendrikse ook veel sympathiebetuigingen. De procedure om een dominee wiens opvattingen indruisen tegen de kerkleer uit zijn ambt te zetten, is langdurig en complex. In de meer dan twee jaar die zijn verstre ken sinds het boek uitkwam, is daar weinig meer dan een aanzet toe gegeven (zie kader). Voorlopig zou het nog een zaak op regionaal niveau blijven, tussen Hendrikse, de betrokken kerkenraden en de classes (de regionale kerkvergade ringen). De generale synode, het landelijk bestuur, komt pas aan bod als er regionaal een oordeel is gevormd. Dat kan nog wel even duren, is ook de verwachting van Hendrik-^ se, die zich nu schriftelijk recht streeks tot de leden van de genera le synode richt. Zijn inschatting is dat er in elk geval nog geen uitsluit sel is als hij op 1 september 2012 met pensioen mag. „Ik ben niet van plan daaraan mee te werken", schrijft hij. „Ik voel er niets voor om de resterende jaren van mijn predikantenbestaan ver wikkeld te zijn in een procedure waarvan de uitkomst bij voorbaat vaststaat." Met die boodschap legt Hendrik se, die zijn brief vooralsnog niet wil toelichten, zijn lot direct in handen van de generale synode. Wat die zal gaan doen, is moeilijk te voorspellen. De kerkorde voor ziet niet in deze situatie, die nog zonder precedent'is. De huidige procedure heeft vol gens de dominee ook weinig zin. Wat de classis moet bepalen is of de predikant 'zich niet meer be weegt in de weg van het belijden van de kerk en daarmee de funda menten van de kerk aantast'. Vol gens Hendrikse zijn juist die funda menten aan herziening toe. „Je kunt besluiten om me uit de kerk te zetten. Als dat gebeurt omdat ik me anno 2010 als gelovige en als voorganger niet conformeer aan verouderde belijdenissen, dan ver trek ik zonder tegenzin. In zo'n kerk wil ik niet eens passen." De huidige kerkorde staat een ei gentijdse, ondogmatische manier van geloven formeel niet toe, ter wijl die stroming volgens Hendrik se ook volop leeft binnen de kerk. „Vooralsnog is nergens uit geble ken dat de PKN-leiding ook maar enige interesse, laat staan betrok kenheid, toont in de richting van mensen die zich steeds minder of niet meer thuisvoelen in de kerk." Het gevolg is volgens de dominee een grote leegloop. „De kerk barst van de twijfelaars en de kerktop doet alsof er niets aan de hand is. De PKN is een verstard, in zichzelf gekeerd instituut dat gedo mineerd wordt door een orthodo- ze rechtervleugel die leeft bij de be lijdenis dat alles moet blijven zoals het was." Hendrikse roept de leden van de Klaas Hendrikse: „Je kunt besluiten om synode (afgevaardigden namens de classes) op 'om je eigen twijfels en onzekerheden aan de orde te stellen, te laten zien dat de geloofs vragen van PKN-leden ook jullie vragen zijn, en om daarmee naar buiten te komen'. „Dan komt er hopelijk een kerk in zicht waarin eenheid en verscheidenheid elkaar niet uitsluiten, waarin zoekers en twijfelaars niet gedoogd worden maar welkom zijn." O Lees de volledige brief van Klaas Hendrikse aan de generale syno de van de PKN op www.pzc.nl. door Rinus Willemsen Hie wil ook nog wel 'n bitje snêêuw derbie, ze ker?, roept een vrouwe spottend deu de strao- te. Het is zaoterdagmorgen, net een weke geleejen. Mee vee moei te kan je deur 't durp nao de super markt slieren, 't Is eigenlijk gêên doen. De wegt is êên iesbaone en de stoepen bin 'ier en dao maor 'n bitje gevogen. Mao vèder is 't niks. Noe viel t'r een paor weeken gelee jen 'n pakje op de matte. Bie al die kerstpost. D'r zat 'n dialectboekje in. 'Op Marode' stoeng t'r op ge drukt. Mee as ondertitel: Korte ver halen uit het Land van Hulst. Van Ed Steijns, die 'aod 't geschreven. Noe weet 'k nog van vroeger toen 'k Frans kreeg van menêêr Leen' outs, dat maroder in het Frans ei genlijk betêêkende: zo mao wat rondlóópen en eigenlijk niks uuto- veren. Dus druk bezig ziin mee niks doen. Sommige ménsen 'èn da van nature, anderen lêêren dat op schoole of op kantoor. „Die is wee op marote", vertellende nog menêêr Leenhouts nog, 'betêêkent ook: 'goed ronkieken of t'r wa van je gaodieng te vinnen is'. Ed Steijns is ook op die manier deur 't Land van Ulst gegaon. Over al nao toe gaon, rondkieken en op- schrieven mao. Noe is 't nóót ni de bedoelienk van Ed gewist om van al dat geschief 'n boekje te maoken, want Ed is êên van de ras vertellers uut de streek, 'k Zien 'm nog opkommen, want Ed trok in z'n beste tied deur 'êêl Zêêuws-Vla- onderen. Ruum voo tied kwam tie dan binnen stappen mee 'n glim lach op z'n gezicht. Zo van: „Man- nekes, ge kunt mij van alles vertel- len, maor ik eb mijn zaokskes voo mekaore." Dan pakkende die z'n tas, zettende de muziekstandaord op en lei daorop z'n ver'aol en zet-' tende dat mee 'n wasknieper vast. In z'n tas zat 'r dan nog 't êên en ander, mao dat kwam pas voor den dag, as tie an 't vertellen was. Mêêstal 'n mes, 'n muizenklem, 'n schère of ander gerêêdschap, waor- an 'n ver'aol vastzat. En dan stak tie van wal. Op 'n 'êêl natuurlijke manier, zonder vee bombaorie. Want de kracht zat nie allêêne in z'n voodracht, mao ook in z'n mi miek en woordgebruuk. Mee al die kouwe en slechte pad, bin 'k in Ed z'n boek begonnen. En da viel nie tegen. Wan 't is nie allêêne gezellig geschreven, mao dao staon ook schöóne foto's in. Wao vee folklore en diengen uut het Land van Ulst op te zien is. Dao binnen lange en korte stikjes. Over behangen op Baalhoek. „Be hangen, bejangen", zee je ze vroe ger, da doe j'alt van boven nao be- nejen, tellekes êên zöö'n baon nef- fest 'n andere. Maor Willem Heij- dens daor op Bal'oek, van beroep was tij schipper, die dee 't anders. Willem die behangende in de brêêdte, orizontaol. „Hos", zee 'n nichtjen van Willen a ze da zag, „oe ei je gij in Hodsnaom ouw stre pen lööpen? In de brêêdte, oe komde dao nou bij?" „Jao", zee Willem, „alt mao da zelde van bo ven nao benejen da d' óór d'óök beu, k 'eb 's wa d' ander gedaon." Op Marode, Korte verhalen uit het Land van Hulst, door Ed Steijns. Alme- re, Enschedé, ISBN 9789055123186. €9,95. In de boekhandel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 166