241 zee and Gemeente en Invullen formulier is schap achter dorpsraad Haven van Gent verliest één vijfde van overslag Raad Terneuzen wil macht niet uit handen geven aan college B en W Scheele kandidaat-wethouder Overleg over obstakels op dijk Ossenisse FORMULIERENBRIGADE 'Te veel mensen maken nog te weinig gebruik zaterdag 16 januari 2010 z Trix Oosterom en Leo van Steenpaal, vrijwilligers bij de formulierenbrigade door Harold de Puysseleijr OSSENISSE - De gemeente Hulst en het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren trekken samen met de dorps raad Ossenisse ten strijde tegen de provincie Zeeland. De twee overheden en de dorps raad maken samen een vuist om te bewerkstelligen dat alle obsta kels die recreatie op de Wester- scheldedijk bij Ossenisse verdwij nen zodat wandelaars, fietsers en andere recreanten er weer vrij spel krijgen. Dat is de uitkomst van overleg dat plaatsvond tijdens de jaarvergade ring van de dorpsraad Ossenisse. De dorpsraad is samen met de ge meente, het waterschap en andere belanghebbenden voor de provin cie uitgenodigd om te praten over een oplossing voor de problema tiek. Tot verrassing van iedereen werden vorig jaar allerlei hekwer ken en obstakels geplaatst op de dijk bij Ossenisse. Dat gebeurde in het kader van de dijkversterking en ter bescherming van natuur waarden. Op een protestbijeen komst zegde gedeputeerde Frans Hamelink de bevolking toe alle ob- Het bestuur van de CDA-afdeling Terneuzen draagt Jaap Scheele (33) uit Zaamslag voor als kandidaat voor een tweede wethouderszetel. Het CDA heeft er het volste ver trouwen in dat de partij na de ge meenteraadsverkiezingen twee wethouders mag leveren. Naast de ervaring van de zittende wethou der en lijsttrekker Jaap Bos kiest door Harmen van der Werf GENT - De haven van Gent heeft een zwaar jaar achter de rug. De overslag daalde met maar lieft 21 procent, oftewel met ruim één vijf de, meldde het Havenbedrijf Gent gisteren. Al te dramatisch wil het Havenbe drijf Gent overigens niet doen over de forse afname. Het voor gaande jaar, 2008, boekte de haven namelijk 'een absoluut record' met de overslag van 47 miljoen ton aan goederen. Dat er in het crisisjaar 2009 iets vanaf ging, was dus niet zo vreemd. Het Havenbedrijf Gent blijft ook hoopvol voor de toekomst. Het einde van de malaise lijkt in zicht, want eind 2009 is nog slechts een lichte daling opgetekend van drie stakels weg te laten halen en daar na om de tafel te gaan zitten om te praten over een oplossing. De maatregelen werden echter maar gedeeltelijk ongedaan gemaakt en daarom wilde dé dorpsraad de uit nodiging voor het overleg eigenlijk naast zich neerleggen. „Het is heel moeilijk om met men sen aan tafel te gaan waar je geen vertrouwen in hebt", verwoordde dorpsraadvoorzitter Ineke Eibers de reden om niet bij de provincie aan te schuiven aan de overlegta- fel. Burgemeester ]an-Frans Mulder vond dat echter onverstandig. Hij adviseerde de dorpsraad juist wél in gesprek te gaan. „Ook wij vin den dit niet kunnen", zei Mulder. „Laat ons samen naar de provincie gaan om duidelijk te maken dat de ze maatregelen terug moeten wor den gedraaid." Ook waterschapsbestuurder Jos Verdurmen vond dat de dorpsraad in moest gaan op de uitnodiging van de provincie voor overleg. „Ook het waterschap wil zo breed mogelijk recreatief medegebruik van de dijken", schaarde de gezwo rene zich net als de gemeente aan de zijde van de dorpsraad. het CDA ook voor een jonge kandi daat. Scheele is nu senior projectlei der en interim manager bij een de tacheringsbureau in de weg- en wa terbouwkunde en ruimtelijke ont wikkeling. Als hij wethouder wordt, vervangt Scheele daarmee de huidige CDA-wethouder Adhe- mar van Waes die niet meer her kiesbaar wil zijn. procent. Het tweede kwartaal van 2009 was het slechtst met min 33 procent, wat vooral te wijten was aan een sterk verminderde vraag naar kolen en erts voor de staalin dustrie aan het Kanaal Gent-Ter- neuzen. Ondanks de crisis is Gent erin ge slaagd alle lijndiensten te behou den en eind 2009 is zelfs een nieu we containerlijn begonnen op het oosten van de Middellandse Zee. De haven investeert verder in het Kluizendok door middel van bag- gerwerken in het dok en aan de pa- rallelkaai met het kanaal. Aan het Noorddok komen collectoren voor de afhandeling van het afval- en re genwater uit deze zone. In dit dok worden bovendien rij op-rij af-hel- lingen verbouwd tot volwaardige kaaimuren. door Harmen van der Werf Kom maar op met de aan vragen, de formulieren brigade Terneuzen zit er sinds gisteren klaar voor. Wethouder Co van Schaik van Ter neuzen stelde de brigade gisteroch tend officieel in, in De Veste in Ter neuzen. „Te veel mensen maken nog te weinig gebruik van voorzie ningen waarop zij recht hebben", riep hij iedereen op gebruik te ma ken van de mogelijkheden die de brigade biedt. Het lijkt wel de omgekeerde we reld, een wethouder die vraagt zo veel mogelijk geld bij de overheid los te peuteren. Maar zo staat Van Schaik er niet in. „Ik weet zelf hoe moeilijk het invullen van formulie ren kan zijn." Van Schaik heeft die ervaring in de 'harde praktijk' op gedaan als vrijwilliger van de Ter- neuzense Belastingservice van vak centrale FNV. „Je krijgt dan toch een ander beeld van hoe de over heid werkt, waarvan je veel kunt leren", verklaarde hij zijn drijfveer, „en je houdt op een andere, direc te manier ook binding met de kie zers." De FNV helpt leden en niet-leden met het invullen van belastingpa pieren en andere formulieren. Het CNV, de christelijke vakcentrale, doet dat ook, evenals ouderenbon den. Zij hebben in de formulieren brigade min of meer hun krachten gebundeld, met de hulp van de grensoverschrijdende welzijnsin- stelling Aan Z. Het is hard nodig, zo'n initiatief, is de mening van Van Schaik. Zorg- toeslag, huurtoeslag, bijzondere bij stand, allerlei voorzieningen in het kader van de Wet Maatschappelij ke Ondersteuning (Wmo), voor al les zijn formulieren nodig. „Je wilt niet weten hoeveel moeite het kan kosten om zulke papieren in te vul len." Leo van Steenpaal uit Sluiskil en Trix Oosterom uit Philippi ne weten dat net zo goed als Van Schaik. Zij waren gisterochtend op de startbijeenkomst van de formu lierenbrigade Terneuzen in De Ves te en zij hebben allebei ook jaren lang ervaring opgedaan bij de Be lastingservice van de FNV in Ter neuzen. Van Steenpaal was tot nu toe vooral actiefin Sluiskil met het mmmmsmmmmmmmmMËmmmmmmm door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Een groot deel van de Terneuzense gemeenteraad blijft weigeren om op het gebied van ruimtelijke ordening de macht vol ledig uit handen te geven aan bur gemeester en wethouders. Het,gaat om het mogelijk maken van projecten en bouwplannen die in strijd zijn met het bestem mingsplan. Om vertraging in die procedure te voorkomen willen B wen W dat de gemeenteraad die bevoegdheid overdraagt aan het college. Dan hoeven niet alle wijzi- gingetjes van bestemmingsplan nen eerst naar de gemeenteraad. helpen van dorpsgenoten met het invullen van vooral belastingpapie ren. De voormalig uitvoerder in de metaal schat dat hij jaarlijks 'een man of dertig, veertig' de helpen de hand biedt. „Vaste klantjes. Ik doe dit nu, schat ik, een jaar of ze ven." Van Steenpaal heeft speciale cursussen gevolgd en gaat ook gere geld op stap om zijn kennis op te frissen. „Je kunt het alleen bij woorden laten, maar ik wil het ook laten zien met daden. Het is bovendien heel leuk. Tijdens het invullen maak je nog eens gezellig een praatje." In februari vorig jaar probeerden B en W die bevoegdheid ook al naar zich toe te trekken. Toen bleek dat veel fracties twijfels hadden trok wethouder Frank van Hulle het voorstel in om de zaak nog eens te bekijken. Destijds werd gesteld dat de raad jaarlijks zeker 70 aanvragen op het bordje zou krijgen. Dan zouden er sindsdien nu zo'n 100 projectbe- sluiten de raad gepasseerd moeten hebben, rekent Cees Freeke (LCF) uit. „Echter de teller bij de raad staat op nul. Of aanvragen zijn bui ten raad om behandeld, óf er zijn nauwelijks aanvragen, óf deze zijn opgespaard", stelt Freeke, die daar van enige schroom om het hele fi nanciële hebben en houwen op ta fel te leggen, merkt Van Steenpaal nooit iets. Trix Oosterom uit Phi lippine heeft daar ook nooit last van gehad. „Als mensen komen, weten ze dat we niet zonder kun nen." Sinds 2003 is Oosterom actief bij de Belastingservice van de FNV in Terneuzen. 'De beste secretaresse die er is', noemde een collega-for- mulierenbrigadist haar gisteren vlijend. Ze wuifde het compli ment weg. „Het eerste jaar bij de Belastingservice was best moei- over een toelichting van het colle ge wil. In de commissie Omgeving bleek dat veel fracties nog steeds twijfels hebben over het afstaan van de raadsbevoegdheid. Van Hulle ver zekerde dat de raad maandelijks op de hoogte zal worden gehou den van de aanvragen en dat de raad dan altijd nog zienswijzen kan indienen. Dat vinden de mees te fracties onvoldoende. „Het colle ge moet zoeken naar een procedu re waarbij de raad inspraak houdt en waarbij de snelheid van de pro cedure niet wordt vertraagd", gaf Nazli Atmaq (PvdA) wethouder Van Hulle als huiswerk mee. TERNEUZEN m mmmMm w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 164