mijn vrouw zit met angst thuis' Witte Wijk in Sas van Gent niet opgeknapt 'Blijf je verzetten tegen het onrecht in je wijk' Herinrichting begraafplaats in Kloosterzande in Sas van Gent zeggen al jaren lang geterroriseerd te worden door groep jongeren 'Je kunt niet meer leven in een stadje als Sas van Gent door de terreur van een groep jongeren'. zaterdag 16 januari 2010 W:-wh:- .3 KLOOSTERZANDE - De gemeente be gint half februari met de herinrich ting van een gedeelte van de be graafplaats aan de Hulsterweg in Kloosterzande. Zo'n 130 oude en vervallen grafmo numenten worden geruimd. Voor dat de gemeente tot de grafrui ming kon overgaan, is de afgelo pen twee jaar een zorgvuldige pro cedure gevolgd. Nabestaanden heb ben de gelegenheid gehad hun wensen duidelijk te maken, zoals herbegraven of ruimen. Het hoofdpad van de begraafplaats en de ruimte rondom de oorlogs graven worden voorzien van ver harding. De werkzaamheden du ren ongeveer drie weken. Afstemming heeft plaats gevonden met Tear, Dorcas en Red een Kind. Woord 'Daad www.woordendaad.nl giro 733, Gorinchem www.zoa.nl giro 550, Apeldoorn door Eugène Verstraeten SAS VAN GENT - Voor de Witte Wijk in Sas van Gent wordt niet gedacht aan een grondige renova tie zoals bij de Vredestraat. Wel is het de bedoeling huizen te slopen, waarna er vervangende nieuw bouw voor in de plaats komt in de vorm van vrije kavels. Burgemeester en wethouders van Terneuzen antwoorden dat op vra gen van Kathy IJzermans (PvdA). Zij vroeg aandacht voor de verpau pering van een aantal panden in de Witte Wijk. Op initiatief van Woongoed Zeeuws-Vlaanderen is een herstructureringsplan voor de wijk Qulianastraat en omgeving) in voorbereiding. Daarbij wordt aangesloten bij het Renaissance- project Sas van Gent. De woningen in de Vredestraat worden in oktober opgeleverd. In theorie zouden de gerenoveerde huizen dan tussen de 26 en 40 pro cent minder energie per vierkante meter gebruiksoppervlakte gebrui ken. Maar dat is ook sterk afhanke lijk van het gedrag van de bewo ners. Ook spelen de steeds veran derende energieprijzen mee. Na de renovatie worden het energie verbruik en de facturen een tijdje bijgehouden om te zien hoeveel de besparing echt bedraagt. Wijkagent Jos van Westen zet zich met hart en ziel in om de overlast van de groep jongeren in een deel van Sas van Gent aan zienlijk te beperken. „Maar daar heb ik wel de hulp van de bevol king bij nodig. Blijf melden, blijf je verzetten tegen het onrecht in de wijk, is mijn boodschap. We wil len die groep uit de anonimiteit halen door er een schijnwerper op te zetten. Zodat die jongeren goed gaan beseffen dat ze bekend zijn bij de politie. Een dief staat niet graag in het licht." Van Westen geeft hiermee aan dat de politie de klachten van de be woners zeer serieus neemt. „Mijn collega's staan bij wijze van spre ken te springen om daders op te pakken. Daarom is het zo belang rijk dat de bewoners de meldingen blijven doen. Dat geeft ook de be trokkenheid van de bewoners bij ven aan het verbeteren van de leef baarheid in Sas van Gent, maar de Terneuzense politiek weigert te er kennen dat er een groot sociaal probleem is in ons stadje. Wij ho pen dat de prioriteit bij de politie om de problemen in Sas aan te pakken, hoger zal worden. Ik ben verdorie beschoten en mijn vrouw zit met angst thuis als ik voor mijn werk weg ben. Dat zijn geen kwa jongensstreken meer. Je kunt je niet meer veilig voelen in je eigen huis. Dit moet echt stoppen. An ders gaat er nog meer gebeuren. Mensen doen 's nachts geen oog meer dicht." Het gaat hen niet zozeer om het verhalen van de schade op de ver oorzakers. „Die hebben zoge naamd toch geen cent te makken maar een aantal rijdt wel in dure Mercedessen en BMW's. Het gaat er ons om dat het moet stoppen." De omwonenden spraken deze week met de Sasse wijkagent Jos van Westen. „De politie zegt dat we de overlast moeten blijven mel den. Alleen op deze manier kan de groep uit de anonimiteit wor den gehaald. Maar de wijkagent krijgt het niet alleen voor elkaar. De politiek moet wakker worden." hun wijk aan." De wijkagent is ook van plan met de ouders van de overlast veroorzakende jonge ren te praten. Wel beseft hij het spanningsveld. „Ik ben immers geen hulpverlener of opvoeder. Ik zie echter niet in wat er mis is aan het aanspreken van de ouders op het gedrag van hun zoon of doch ter. Dat ga ik daarom ook doen." Voorzitter Huub Dortant van de Stadsraad Sas van Gent weet uit ei gen ervaring dat de politie in actie komt bij concrete meldingen. „Maar het is natuurlijk te gek voor woorden dat in nieuwjaarsnacht is geschoten. Wij zijn in gesprek met de politie om de overlast aan te pakken." Burgemeester Jan Lonink kent de problemen en wil aan de hand van een integraal plan van aanpak met de bewoners praten. „Mensen moeten overlast blijven melden." De omwonenden willen niet met naam in de krant, omdat ze bang zijn voor represailles. Toen één van hen de jongeren aansprak op hun gedrag werd hij in elkaar gesla gen door zes man. Een groot aan tal hechtingen was het gevolg. „Het is te gek voor woorden dat je door terreur van een kleine groep niet meer kunt leven in een klein dorp als Sas van Gent." De meeste overlast is vanaf het vroege voorjaar als de groep zich tot een uur of drie 's nachts zich dat gebeurt niet. Als ik zonder licht rij, krijg ik terecht een bekeu ring. Deze gasten rijden veel te hard door ons stadje met onverze kerde auto's. En dat kan allemaal maar." Sinds de beschietingen van afgelo pen nieuwjaarsnacht is de maat vol voor de omwonenden. Pro bleem echter is dat ze denken te weten wie de harde kern is, maar dat niet echt kunnen bewijzen. Een 'witte trui' of'bruin haar' is te weinig voor de politie om in te massaal ophoudt bij de bejaarden woningen in de Canadalaan. „Ze draaien luide muziek en spinnen met hun BMW's over onder meer de Beneluxstraat. Daarvan circule ren zelfs video's op YouTube. Men sen en auto's zijn herkenbaar te zien. De politie doet echter niet veel. Ja, er rijdt wel eens een poli tiewagen door de Beneluxwijk waar veel van deze jongeren wo nen, maar daar blijft het bij. Het zou goed zijn de harde kern, een man of vijf, op te pakken, maar grijpen. Zelf de jongeren op hun gedrag aanspreken durven ze niet meer. „En als ik buiten kom zijn ze al lang weer gevlogen. Kijk, als ik één van die gasten overdag op straat tegenkom is hij alleraardigst, maar zijn gedrag verandert als hij 's avonds met de groep optrekt." De omwonenden doen ook een beroep op de Terrneuzense poli tiek die volgens hen geen oog heeft voor de sociale problemen in Sas van Gent. „Het is prima dat miljoenen euro's worden uitgege- door Frank van Cooten Investeringen in Sas van Gent, zoals in de Vredestraat, zijn prima, maar er moet ook aandacht komen voor sociale problemen, vinden bewoners. Triest hoogtepunt volgens hen was oud en nieuw toen niet alleen een betonnen brievenbus in de Pa- pegeulestraat werd opgeblazen, maar waar ook auto's en wonin gen van omwonenden zijn bescho ten met een luchtbuks. Ook vliegt met enige regelmaat een baksteen door de ruit bij diegene die het heeft aangedurfd de amokmakers aan te spreken op hun gedrag of ze aan te geven bij de politie. „Dat kan wel anoniem maar bij de gas ten is vrij snel bekend wie het is geweest." Eén van de bewoners zag zich zelfs genoodzaakt zijn hele wo ning te barricaderen met rolluiken tot aan het wc raampje toe om te voorkomen dat nog een steen door de voorruit vliegt. Investe ring: drie mille. Bewoners van de Cana dalaan, Paul Kruger- dreef, Calandstraat en omstreken in Sas van Gent zijn ten einde raad. Ze zeggen al jaren lang geter roriseerd te worden door een groep van twintig jongeren. Het straatarme HAITI is getroffen door een hevige AARDBEVING Duizenden SLACHTOFFERS zijn te betreuren. OVERLEVENDEN hebben water, medische zorg, eten en NOODOPVANG hard nodig. HELP ONS HELPEN. Steun onze noodhulpoctie en stort Uw gift o.v.v. 'aardbeving Haiti'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 163