24 Koelcellen fruittelers nog vol appels Appels doen het niet best, peer verkoopt goed FLINKE DIP Export stokt en supermarktketens oppermachtig, maar ook een vleugje optimisme zaterdag 16 januari 2010 door Harmen van der Werf Appelliefhebbers hebben het al gemerkt. Appels gaan voor een habbe- krats over de toonbank. Voor fruittelers valt er dit seizoen geen droog brood te verdienen. Ze moeten het vooral van de export hebben en die ligt grotendeels stil. Afnemers krijgen lastig bankgaran ties los. „We nemen dan niet het risico een vrachtwagen naar het buiten land te sturen", geeft fruitteler Her man Vereecken uit Vogelwaarde de situatie weer. Hij heeft nog een flink deel van zijn appeloogst in de koelcellen liggen. „Dat brengt ook extra kosten met zich mee. Ie dereen schuift alles op richting ein de bewaarseizoen, dat tot in augus tus loopt. Maar op een gegeven moment moet je wellicht je verlies nemen." Appels gaan ver onder de kostprijs de deur uit dit seizoen. Volgens Ad Slabbekoorn van de Nederland se Fruittelers Organisatie (NFO) in Zeeland is dat voor een 'hand vol Zeeuwse fruittelers' de reden vervroegd de handschoen in de ring te gooien. In de wetenschap, aldus Slabbekoorn, dat de appel teelt in Nederland structueel on der druk staat. „Duitsland is een belangrijk exportland, maar daar zijn de laatste jaren veel appelbo men geplant. En met Rusland speelt een ander probleem. Nor men zijn daar aangepast, onder meer wat betreft resten van gewas beschermingsmiddelen op het fruit. Heel vervelend allemaal, maar van tijd tot tijd heb je zulke dingen." Het zit 'm niet alleen in de beperk te export dit jaar, stelt Vereecken uit Vogelwaarde. „De appelprijzen zijn de laatste twintig jaar nauwe lijks gestegen, als je een gemiddel de prijs neemt over al die jaren, ter wijl loon- en andere kosten zijn doorgestegen." Veel extra hoeft er niet eens op de kiloprijs om fruittelers tege moet te komen, aldus Vereecken. „Met vijf eurocent extra per kilo zijn we al uit de brand. Consumen ten zullen daar weinig van mer ken." NFO-bestuurder Slabbekoorn ge looft niet dat het daar ooit van komt. „De inkoopkracht van super marktketens is zo groot. Je kunt een prijs krijgen en daarvoor moet je het doen." De teelt van clubrassen, nieuwe ap pelsoorten als Jumani en Kanzi, kan een uitweg zijn. Een beperkte groep fruittelers mag zulke clubras sen telen. „Maar het is altijd de vraag hoe lang dat goed blijft gaan", tekent Slabbekoorn aan. Ba rend de Gendt uit Nieuw Namen, die 20 jaar voorzitter was van de Zeeuws-Vlaamse fruittelers, kan zich niet vinden in de negatieve ge luiden over de huidige toestand in de fruitteelt. „Je hebt slechte jaren en je hebt goede jaren", stelt De Gendt nuchter vast. „Zo werkt dat nu eenmaal in het bedrijfsleven, zeker in de landbouwsector. Je moet af en toe risico's durven nemen. Toen wij in de jaren zestig met de fruitteelt begonnen, haalde iedereen z'n bomen uit de grond. In de veertig jaar dat ik in het fruit heb gewerkt, heb ik wel vijf keer zo'n slecht jaar als dit meegemaakt. En het bedrijf be staat nog steeds en we blijven doordraaien." In de koelcel van fruitteler Herman Vereecken liggen nog veel appels te wachten op een koper. door Piet Kleemans T e kunt maar beter breed inzet- I ten als fruitteler en niet alles I op de appel zetten. Dat is de overtuiging van fruitteler Gil les Houtekamer uit Bruinisse. „En dat doen de meeste telers hier op Schouwen-Duiveland ook niet. De meeste hebben er ander fruit bij." Zelf teelt Houtekamer naast appe len ook kersen en peren. „Met de appelen gaat het op dit moment niet zo best, maar de peer doet het juist weer goed." Ook de Schouwse fruittelers zijn geconfronteerd met de appelmalai- se: grote voorraden, weinig vraag, minder export en te groot gegroei de appelen waar weinig vraag naar is. En daar bovenop kwam nog eens forse hagelschade. De fruitte lers zoeken naarstig naar oplossin gen. Geert Casteels, fruitteler in Clinge, is vier jaar geleden begon nen met het planten van bomen voor de teelt van Jumani's. „Dat moet je doen, een stapje op ande ren voorblijven, door over te stap pen op innovatieve rassen. Die hebben een meerwaarde." Het telen van nieuwe appelsoor ten om het tij te keren is voor fruit teler Houtekamer vooralsnog niet de droomoplossing. „Je kunt niet zomaar overschakelen. Het kost een aantal jaren eer je een nieuw aangeplante soort kunt oogsten." Collega-fruitteler Gert-Jan Flik- weert uit Nieuwerkerk kan zich wel vinden in de woorden van Houtekamer. „Het kan een optie zijn, maar je neemt ook een zeker risico. De bestaande rassen zijn be kend bij de consument. Aan nieu we rassen moeten mensen altijd even wennen." Het feit dat appelen vaak onder de marktprijs verkocht moeten wor den om ze kwijt te raken maakt voorzichtig. Flikweert: „Dan word je in ieder geval even voorzichtiger voor wat betreft investeringen. Want in magere tijden teer je in op je eigen vermogen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 150