Chemokar heeft laatste rit gemaakt Om goed te leren lezen 221 zeeland Voorleesfeestjes in de bibliotheken MILIEU Aanbod afval gering en kosten hoog Fikse schade na slippartij in Burgh Automobilist glijdt tegen woonhuis Maandag start bouw hotel op Maasvlakte Politie houdt drugsdealer aan Peijs en topambtenaar naar herdenking 1953 VOORLEESDAGEN Volgende week starten de Nationale Voorleesdagen. Een landelijk initiatief van het CPNB. In veel scholen en bibliotheken zijn activiteiten georganiseerd. Tips voor voorlezen BEZOEK DE HUISHOUDBEURS met van Fraassen Travelling ié Meest gelezen WatlsNouJePunt zaterdag 16 januari 2010 mmmmmmsmmmmmmmmm door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Het muziekpingeltje en de blikken stem: 'Attentie, at tentie. De chemowagen rijdt door uw wijk.' klinken nooit meer door de straat. De gemeente is 4 januari gestopt met het huis-aan-huis inza melen van chemisch afval. De chemokar kwam twee keer per jaar langs en haalde per rit gemid deld'500 kilo klein chemisch afval (KCA) op. „Dat is ongeveer één procent van de hoeveelheid die de mensen zelf jaarlijks naar de mi lieustraat brengen," legt wethou der Gilles Houtekamer uit. „Dat staat niet meer in verhouding tot de kosten van de chemokar. Daar om zijn we daar mee gestopt." Voor de vrachtwagen hoeft de ge meente de KCA-unit niet meer te vervangen. Dat scheelt op jaarbasis 1500 euro. Ook de afvoerkosten BURGH-HAAMSTEDE Twee auto's zijn gisterochtend frontaal op elkaar gebotst op de Burghse ring in Burgh. Een 23-jari- ge man uit Sommelsdijk raakte rond 7.00 uur door de gladheid in de slip. Daardoor kwam hij in bot sing met een tegemoetkomende be stelbus. Deze werd bestuurd door een 48-jarige vrouw. Beide auto's raakten bij de botsing flink beschadigd. ZIERIKZEE In de Julianastraat in Zierikzee is gisterochtend rond 9.00 uur een au to tegen de gevel van een woning gereden. Door het opgevroren weg dek was de straat spekglad. Hier door raakte de auto van een 44-jari- ge man uit Zierikzee in een slip en reed met de rechterzijde tegen de gevel van een woning. De man bleef ongedeerd maar de auto en de woning raakten beschadigd. Stichting Peuterspeelzalen Noord-Beveland in liquidatie Bovengenoemde rechtspersoon is ontbonden door akte van overdracht activa d.d. 17 juni 2008 per 1 januari 2008. De rekening en verantwoording en het plan van verdeling liggen ter inzage voor een ieder tot 1 april 2010, ten kantore van het Handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. De vereffenaar P.J.Kastelein van het KCA (500 euro per jaar) worden nu bespaard. Volgens het hoofd van de Reinigingsdienst ver vallen bovendien de opleidingskos- ten van het personeel en dat levert ook nog eens 2000 euro voordeel op. Verder dalen de personeelslas ten niet, want de chauffeur van de chemokar wordt nu ingezet bij de inzameling van kunststof Op het gebied van huisvuil zet de gemeente de komende jaren in op het gebruik van ondergrondse con tainers. Die zitten al onder de stra ten van het Havenkwartier en de Nieuwe Haven in Zierikzee. Maar ze komen ook in Poortambacht en daarna in de bodem van het Her tenhof en Bruville in Bruinisse. „We rollen dat idee steeds verder uit. Voor het groenafval krijgen de mensen er van ons een compost- ton bij en vérder halen we twee keer per jaar het snoeihout op," al dus Houtekamer. OÖSTVOORNE Op de Tweede Maasvlakte wordt maandag begonnen met de bouw van een hotel voor bouwvakkers. Het hotel bestaat uit losse units en telt aanvankelijk 200 bedden. Naar mate er meer wordt gebouwd - er komen twee elektriciteitscentrales en twee gasterminals - groeit het hotel naar 2500 bedden. Als de Maasvlakte vol is, maakt het hotel plaats voor een railemplacement. VLISSINGEN De politie heeft deze week een 42-jarige Vlissinger aangehouden op verdenking van drugshandel. Hij zou zeker twee jaar lang gehan deld hebben in cocaïne en heroïne. De man is voorgeleid aan de rech- ter-commissaris en moet voorko men voor de meervoudige strafka mer in Middelburg. Politie en justi tie kwamen de Vlissinger op het spoor na gezamenlijk onderzoek. OUWERKERK Commissaris van de koningin Kar- la Peijs en Deltacommissaris Wim Kuijken leggen maandagochtend februari kransen bij het monu ment ter herdenking van de waters noodramp in Ouwerkerk. Kuijken is topambtenaar van het ministerie van Verkeer en Water staat. Hij stuurt met ingang van 1 februari de partijen aan die maatre gelen moeten nemen tegen de stij ging van de zeespiegel en de grote re aanvoer van rivierwater in Ne derland. Ook het gemeentebestuur legt een krans. door Melita Lanting Nationale voorleesdagen is een evenement waar de christelijke basis school Op Dreef in Bruinisse ruim aandacht aan schenkt. „Leesonderwijs is een speerpunt van de school", zegt di recteur José de Jong. „Lezen is de basis. Je hebt het nodig bij alles." Alle kinderen op de school ontko men dan ook niet aan het lezen. De jongste kinderen worden voor gelezen. In groep drie wordt ge bruik gemaakt van een combinatie van luisterhoeken en het digitale schoolbord. Dan kunnen de kinde ren een link leggen tussen het ver telde verhaal en de letters. Vanaf groep vier wordt iedere dag een half uur stil gelezen. Dan le zen de kinderen in de klas in een eigen boek. „En dé leerkracht leest ook", zegt De Jong. Onder het mot to 'goed voorbeeld doet goed vol gen' kunnen de kinderen volgens De Jong zien dat lezen gewoon leuk is. Door het dagelijkse half uurtje le zen lezen de kinderen jaarlijks heel wat boeken door. „Zo komen ze ongeveer aan 25 boeken per jaar. Je moet kilometers maken. Goed lezen leer je door het veel te doen. Je hebt daar later heel veel voordeel van. Vroeger deden kinde ren dat ook veel maar toen kwam de televisie en veranderde dat." Iedere zes weken gaan de kinde ren naar de bibliotheek om nieu we boeken uit te zoeken. Dat zijn vrijwel zonder uitzondering lees boeken en geen stripboeken of in- formatieboeken. Ieder kind kan boeken uitzoeken op het eigen ni veau en het ene keer is het boek wat dikker dan de andere keer. Populaire schrijvers zijn Francien Oomen of Guido van Genechten. Deze laatste heeft deze keer ook het prentenboek van het jaar ge maakt: De Wiebelbillenboogie. Of de kinderen door het dagelijkse leeshalfüurtje thuis ook meer gaan lezen weet De Jong niet. „Maar er wordt thuis uiteraard wel gelezen en voorgelezen." De komende week zijn op de basis school verschillende activiteiten in het kader van de Nationale voor leesdagen. Woensdag komt burge meester Gerard Rabelink naar Bruinisse. Hij opent de voorleesda gen en leest de kleintjes voor. Don derdag is op school het voorlees ontbijt. „Dat is officieel woensdag, maar dan zijn niet alle kinderen op school. Daarom hebben we het een dagje uitgesteld." Vrijdag en maandag komen de kamerleden Ad Koppejan, Jasper van Dijk en Fred Teeven langs om de kinderen voor te lezen. „Ja, ik heb zowat half bekend Nederland gemailed en zij hebben positief gereageerd." Ook andere basisscholen op Schou- wen-Duiveland organiseren activi teiten in het kader van de voorlees dagen. De meeste activiteiten zijn te vinden op www.denationale- voorleesdagen.nl Lees een boek een aantal malen voor. Kinderen willen een verhaal eindeloos horen en vinden het tel kens weer prachtig. Na het voorle- ze kan er ook over het boek ge praat worden. Hebben de kinde ren zelf ook zoiets meegemaakt? Maak voorlezen tot een dagelijks ritueel. Kinderen vinden dat pret tig. Lees voor op een vast moment of op een knusse plek waar het kind met een knuffel rustig kan zit ten luisteren. Voorlezen met allerlei 'stemmetjes' is helemaal niet nodig bij peuters. Het is wel belangrijk om langzaam voor te lezen en goed te articule ren. Dan zal het kind het verhaal beter begrijpen. Vraag tips over goede voorleesboe ken aan andere ouders, leidsters van de peutergroep, bibliotheek of boekwinkel. Een voorleesboek moet eigenlijk nét iets te moeilijk zijn. Door het vaker voor te lezen en er over te praten bestaat de meeste kans dat het kind het boek begrijpt. Betrek het kind bij het verhaal door te vragen hoe het verhaal ver der zou kunnen gaan. Hierdoor le ren ze nadenken over oplossingen. Geef het kind de kans om iets te zeggen tijdens het voorlezen. Het is belangrijk dat kinderen praten. bron: stichting Collectieve Propagan da van het Nederlandse Boek. De bibliotheken van Brui nisse, Burgh-Haamstede en Zierikzee schenken ook aandacht aan de voorleesda gen, van 20 tot en met 30 januari. In de bibliotheken van Haamstede en Bruinisse worden voorleesfeest jes gehouden. Kinderen van de peuterspeelzalen en kinderdagver blijven uit beide kernen worden hiervoor uitgenodigd. In Haamste de leest bibliothecaresse Wilma de Vrieze de kinderen voor. In Brui nisse neemt Kristi Okker deze taak op zich. Guda den Oudsten van de Zierikzeese bibliotheek gaat op be zoek bij peuterspeelzaal De Harle kijn. Deze speelzaal ligt te ver lo pen van de bibliotheek. Het centrale voorleesboek is dit jaar het prentenboek De Wiebelbil lenboogie van Guido van Genech ten. Het boek gaat over een olifan tenfamilie. Mama olifant moet weg en daarom moet papa olifant voor de kinderen zorgen. Binnen de kortste keren wordt het groot feest. Ze gaan samen op verken ning als indianen, maken super veel schuim in bad en dansen de wiebelbillenboogie. Het verhaal nodigt uit om te zingen en te dan sen. in samenwerking met experience VOOR 33,00 p.p. (op za. 13 en za. 20 februari) 36,00 p.p. (op 16 t/m 18 februari) prijzen zrjri inclusief het toegangsbewijs voor de beurs - Reserveer per e-mail en u ontvang 1,50 p.p. korting, mail naar: info@vanfraassentravelling.eu - Uw krijgt bovendien 15% korting op het toegangsbewijs van de Voetbal Experience irt Middelburg. met kwaliteitsbusreizen van VAN FRAASSEN TRAVELLING DAN ZITJE GOED! TEL: 0118 43 44 33 info@vanfraassentravelling.eu www.vanfraassentravelling.eu 1. Haïti: 'Nu ligt alles in puin' 2. Hulp voor geboorteland kinderen 3. Schouwen huurt voor 4 miljoen in Kijk ook eens op de speciale jonge rensite van de PZC. www.watisnouje.nl TIPS:schouwen-duiveland@pzc.nl Meer regionieuws op www.pzc.n !/schouwen-duive! and 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 148