'Of je herdenkt jaarlijks, Borsele akkoord met opzet Zeeland Seaports Leerlingen lezen namen slachtoffers voor 221 Alle Goese raadsfracties hebben stem in nieuw te vormen college COMITÉ Kruiningers nemen initiatief tot herdenking Watersnoodramp Geoormerkt Liefhebbers maken show van orchideeën Rinus Spruit vertelt over De rietdekker BEZOEK DE HUISHOUDBEURS met van Fraassen Travelling www.pzc.nl II M zaterdag 16 januari 2010 door Luc Oggel GOES - Alle Goese raadsfracties pra ten de dag na de verkiezingen over een nieuw college(programma). Dat hebben de fractievoorzitters deze week afgesproken. Op die manier moet een affaire als vier jaar geleden worden voorko men. CDA, WD en SGP/Christen- Unie smeedden toen achter de schermen een coalitie, het zogehe ten 'biddagakkoord'. De drie zet ten daarbij de grootste partij en verkiezingswinnaar PvdA buiten spel, evenals collegepartij Groen links. Door straks (weer) eerst ge zamenlijk rond de tafel te gaan, moet dat worden voorkomen. „We gaan in elk geval met elkaar praten over het programma. Ver volgens kan er vanalles gebeuren, maar dat hangt natuurlijk af van de uitslag. Misschien komen er wel vijf deeltijdwethouders, of een college van twee partijen als er bij voorbeeld één tien zetels krijgt", zegt Henk Hoogerland (PvdA). „Het kan snel gaan, maar het kan ook zomaar zijn dat je drie ronden met zeven partijen in gesprek bent." door Raymond de Frel HEINKENSZAND - De gemeenteraad van Borsele lijkt begin volgende maand te gaan instemmen met de omvorming van havenbedrijf Zee land Seaports tot een naamloze vennootschap. Seaports-directeur Hans van der Hart lichtte deze week de voorge nomen verzelfstandiging toe aan de raadsleden. Hij verwacht dat het, gezien de huidige marktom standigheden, nog zeker tien tot vijftien jaar duurt voordat Zeeland Seaports volledig zelfstandig kan opereren. De gemeenten Borsele, Vlissingen en Terneuzen en pro vincie Zeeland zijn nu nog in een gemeenschappelijke regeling be heerder van de havens in Vlissin gen en Terneuzen. Per 1 januari 2011 wil Seaports verder als NV, met de gemeenschappelijke rege ling als aandeelhouder. Het haven bedrijf vindt dat het in de huidige opzet niet slagvaardig genoeg kan optreden. In de nieuwe vorm ma ken de wethouders van de betrok ken gemeenten geen deel meer uit van het havenbestuur. Dat voor komt het risico van belangenver strengeling. De wethouders stippe len nu nog beleid uit als havenbe stuurder, maar controleren dat zelf in hun rol als wethouder. Een recent opgericht comi té, bestaande uit vier inwo ners van Kruiningen, houdt op 1 februari voor het eerst een particuliere herdenking van de watersnoodramp in het dorp. „Dit voorziet in een behoefte." door Luc Oggel De watersnoodramp van 1953 heeft ook Kruinin gen behoorlijk getrof fen. In de nacht van 31 januari op 1 februari kwamen 62 dorpsbewoners om het leven. Maar een echte herdenking is er - afgezien van die van 2003, toen het vijftig jaar geleden was - eigen lijk nooit geweest. De PvdA in de Reimerswaalse gemeenteraad vond dat geen goede zaak en kwam vorig jaar met een voorstel waarin het college werd opgeroe pen om jaarlijks een herdenking van de watersnoodramp te organi seren. B en W gaven daarop aan dat niet te zien zitten, maar wel fa- ciliterend te willen optreden bij eventuele initiatieven vanuit de be volking. De organisatie van een vijfjaarlijkse herdenking zou de ge meente wel op zich willen nemen, liet burgemeester Jan Huisman we ten. Voor Kruininger Cees de Jonge (79) is dat geen optie. „Of je her denkt jaarlijks, of je herdenkt niet." Volgens De Jonge is er voor heen ook wel eens tevergeefs bij de gemeente aangeklopt. „Maar er is nu eigenlijk voor het eerst ge zegd: we willen faciliteren. Daarna is het balletje gaan rollen en zijn we gaan kijken of we iets op poten konden zetten. Want zo'n herden king voorziet zeer zeker in een be hoefte." Het Kruiningse herdenkingscomi té bestaat naast De Jonge uit Sjaak van Loo en Truus Thomas en An neke Spreen, die beiden ook in het Oranjecomité zitten. Van Loo (51) is sinds de herden king van 2003 'gegrepen' door de ramp. Hij speelde toen mee in een orkest in de Johanneskerk in Krui ningen. Sindsdien heeft hij zich er in verdiept. „Wat me greep, is het besef dat het hier in Kruiningen ge woon een halfjaar lang eb en vloed is geweest. In de kerk is ook nog te zien dat het water 1,85 hoog heeft gestaan." „Ja, de mensen stelden hun leven erop in dat het water steeds weer kwam", zegt De Jonge, die 23 jaar was op het moment dat de dijken braken. Hij was in die tijd beheer der van het postkantoor en weet zich alles nog precies te herinne ren. „We kwamen elke zaterdag avond met wat vrienden bij elkaar, ook toen. Het waaide die avond erg hard en toen iedereen rond middernacht naar huis ging, stelde één van de jongens voor om nog even bij de zeedijk te gaan kijken. 'Dat lijkt me niet verstandig' zei ik. Het was wel duidelijk dat er iets aan de hand was. En toen kwam het water. Ik ben gevraagd of ik telefoonverbinding kon ma ken. De stroom was uitgevallen, maar dat kon je met een inductor ook handmatig opwekkèn in geval van nood. Maar op een gegeven moment zat ik tot mijn middel in het water en lukte dat ook niet meer." De Jonge woonde boven het post kantoor, wat bijna op het hoogste punt in het dorp stond. De hele nacht heeft hij geprobeerd men sen buiten de polder te waarschu wen. „Pas de volgende dag zagen we wat er was gebeurd. De brug die voorheen tussen het oude en het nieuwe kerkhof stond, lag bij ons voor de deur." Er werd een nieuwe noodvoorziening voor de telefoon aangelegd, terwijl vissers uit Yerseke mensen kwamen eva cueren. „Ik verrichtte verder veel hand- en spandiensten. Er kwa men steeds berichten van gevon den lichamen. Die moesten wor den geïdentificeerd. Daar heb ik ook aan meegeholpen. Het was een luguber gezicht om die doods kisten te zien staan in de wandel- kerk. Je kende al die mensen." Hoewel de ramp veel verdriet en ellende veroorzaakte, had hij voor De Jonge één goede kant: hij leer de zijn vrouw erdoor kennen, met wie hij nu nog steeds samen is. door Luc Oggel KRUININGEN - Het Herdenkingscomité heeft deze week de laatste hand gelegd aan het programma voor 1 februari. De bijeenkomst in de Johanneskerk begint om 19.00 uur met een verhaal over de Ramp. Daarna spreekt burgemeester Jan Huisman een bezinning uit. De leerlingen van de drie basisscholen in Kruiningen, De Welle (christelijk), Voorhoute (openbaar) en de Dr. A. Comrieschool (reformatorisch) zullen vervol gens de namen van de 62 slachtoffers voorlezen. Aan sluitend is er een muzikaal intermezzo, wordt er een gedicht voorgedragen en wordt het Zeeuws Volkslied gezongen. Het wordt volgens Cees de Jonge van het comité een ingetogen avond. „Die hele pikzwarte rand is wel wat lichter geworden, maar van uitbundig heid is geen sprake." De Jonge hoopt op zo'n 250 be zoekers. „Ik ben vooral ook heel erg blij met de deel name van de scholen en dan ook met name de Com rieschool. In reformatorische kringen heerst toch vaak een andere opvatting over herdenken, maar de school is spontaan aangehaakt." „Wij hebben vrijwel direct 'ja' gezegd toen we wer den benaderd", zegt directeur Bert Poortvliet van de Comrieschool. „Wij hechten als school aan herden ken, het hoort bij de opvoeding. Bovendien is de im pact op onze achterban in Kruiningen heel groot ge weest. We proberen er zelf ook jaarlijks rond 1 februa ri bij stil te staan." Het comité is van plan jaarlijks een herdenking van de watersnoodramp te houden. Ook wil het de orga nisatie van de herdenking van de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog in Kruiningen op zich nemen. HEINKENSZAND - Ze staan er nog een beetje zielig bij, de twee schapen van de Zeeuwse Schaapskudde. Maar de verwachting is dat ze het zullen red den. De dieren raakten op 19 of 20 december in een bramenheg bij Nisse verstrikt, nadat ze werden opgejaagd door honden. Ruim twee weken later vond een herder ze terug. „Het is een wonder dat ze nog leven", zegt her der Carola van den Handel. „Ze zijn nog steeds erg mager, maar het gaat al wat beter dan vorige week." Eén van de schapen raakte bij het hachelijke avontuur zijn oor kwijt. foto Willem Mieras GOES Orchideeënvereniging Brabant West en Zeeland richt voor zater dag 23 januari een presentatie in van orchideeën bij tuincentrum GroenRijk in Goes. Verenigingsle den beantwoorden van 10.00 tot 16.00 uur vragen over verzorging. Publiek kan de eigen orchidee mee nemen om de plant te laten verpot ten in speciale grond. KAPELLE Auteur Rinus Spruit geeft donder dag 21 januari een lezing over zijn boek De rietdekker in de biblio theek in Kapelle. De in Nieuwdorp geboren Spruit vertelt over het be staan als rietdekker. Zijn roman is een ode aan dit vak. Kaarten kos ten 3,50 euro en zijn verkrijgbaar in de bibliotheken in Kapelle en Wemeldinge. Aanvang: 20.00 uur. in samenwerking met experience VOOR 33,00 p.p. (op za. 13 en za. 20 februari) 36,00 p.p. (op 16 t/m 18 februari) prijzen zijn inclusief het toegangsbewijs voor de beurs - Reserveer per e-mail en u ontvang 1,50 p.p. korting, mail naar: info@vanfraassentravelling.eu - Uw krijgt bovendien 15% korting op het toegangsbewijs van de Voetbal Experience in Middelburg. met kwaliteitsbusreizen van VAN FRAASSEN TRAVELLING DAN ZIT JE GOED! TEL: 0118 43 44 33 info@vanfraassentravelling.eu www.vanfraassentravelling.eu ORANJE BOVEN Lees alles over Koninginnedag in We meldinge en Middelburg op de blog www.pzc.nl/blog/oranjeboven MEEST GELEZEN 1. Drugslaboratorium ontdekt 2. Meerderheid raad voor spoorbak 3. Jarige scouting trakteert TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het alburn www.pzc.nl/foto m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 132