381 ons ent Nieuwe generatie minilaptops Blijven consumenten massaal spotgoedkope minilaptops kopen of stappen ze over op gloednieuwe internettablets zonder toetsenbord? Dat is de grote vraag op computer gebied in 2010. zaterdag 16 januari 2010 foto's PR 'groene' Sony Vaio-W Foto links: Lenovo's Ideapad U1 met afneembaar touchscreen. Foto boven; De Voor Nexus One ook via Vodafone in Nederland Grote Kindle-versie ook in Nederland Nieuwe minicamcorder Minihelikopter te van Kodak is waterproof bedienen met iPhone door Tonie van Ringelestijn Minilaptops bleven dankzij hun prijzen van 400 euro of lager ook het afgelopen crisisjaar pri ma verkopen. Maar tussen deze netbooks, zoals ze in de Verenigde Staten heten, zaten wel erg weinig verschillen. Bijna alle modellen hadden 10 inch-scher- men, dezelfde langzame Intelprocessor en plastic behuizingen. De ene was iets dunner of had een andere kleur dan de andere, maar daar hield het onderscheid al bijna op. Dat verandert dit jaar. Minilaptops moeten meer opvallen, want ze krijgen binnenkort concurrentie van tablet-pc's. Deze dunne minicomputers met alleen een touchscreen, en dus zonder toetsenbord, zijn vooral be doeld om even snel te internetten, te mai len of filmpjes te bekijken. Maar veel meer doen de meeste mensen ook niet met hun minilaptops. Internettablets staan nog in de kinderschoe nen. De meeste grote merken verkopen ze nog niet en houden het bij aankondigingen. Zo toonde Microsoftbaas Steve Ballmer tij dens de CES-elektronicabeurs in Las Vegas eerder deze maand een nieuwe Slate-tablet van HP, wereldwijd het grootste pc-merk. Maar het apparaatje is pas later dit jaar klaar. Hij werkt met een uitgeklede versie van Windows 7, de Starter Edition. Die va riant is eigenlijk bedoeld voor minilaptops en lijkt nog weinig geschikt voor de nog klei nere tabiets. De eerste tablet met Windows 7 van het Franse Archos werkte bijvoor beeld te traag. Andere merken kiezen bij tab- Iets voor snellere, eigen besturingssystemen. Ze zijn dan goedkoper uit door het wegval len van de Windowslicentie. Ook Apple presenteert waarschijnlijk bin nenkort zijn eigen tablet, een soort grote iPhone. Dit Apple-apparaat maakt de tablet in één klap bekend bij de massa. Maar hij zal stukken duurder zijn dan de nieuwste minilaptops. Van de kleinste notebooks verschijnt de ko mende weken een nieuwe generatie, dank zij de komst van een nieuwe Intelchip. Deze Atom N450 combineert de processor en gra fische eenheid op een enkele chip. Daar door zijn nieuwe minilaptops kleiner en energiezuiniger. Alle pc-fabrikanten hebben op de CES netbooks met de N45o-chip ge toond. Ze hebben allemaal een maximale accuduur van minstens tien uur. De goedkoopste keuze blijft Acers nieuwe Aspire One met een prijskaartje onder de 300 euro. Precies 300 euro kost de HP Mini 210. De budgetmodellen lijken nog steeds veel op elkaar met allemaal Windows 7 Star ter en harde schijven van rond de 250 GB. Maar op de CES waren ook minilaptops te zien, die wel iets nieuws toevoegen. Zo kwam Lenovo met een bijzondere hybride tussen een minilaptop en een tablet. De Ideapad Ui heeft een afneembaar Icd- scherm dat als touchscreentablet is te gebrui ken. Het scherm heeft een eigen processor en besturingssysteem en is een computertje op zichzelf Wie niet wil typen, maar alleen met de vin gers door internet wil bladeren, haalt ge woon het scherm van de Ui en gaat op de bank zitten. De Ui is met een adviesprijs van 1.000 dollar (690 euro) wel dubbel zo duur als Lenovo's lichtste Skylightnetbook. Dit dunne model heeft geen Intelchip, maar een processor die ook in mobieltjes zit, en draait geen Windows maar Lenovo's eigen Skylightsysteem, dat het gebruik van beken de webdiensten makkelijker moet maken. Veel Windowsfuncties zijn op dit soort klei ne computers toch overbodig. De Skylight heeft ook mobiel internet ingebouwd, zodat telecombedrijven hem kunnen aanbieden samen met abonnementen. Dat gebeurt ook steeds vaker met minilaptops. Andere merken bouwen ook touchscreens in minilaptops in. HP introduceert zo'n mo del, een versie van de Mini 5102. Hij kost on geveer 500 dollar (345 euro) en met een op tioneel handvat is hij ook als koffertje mee te nemen. Sony kwam met een ecoversie van zijn Vaio W-netbook. Deze 'groene' mi nilaptop is deels gemaakt van gerecyclede cd'tjes en petflesjes. De ecolaptop kost circa 100 dollar (70 euro) meer dan de minder mi lieuvriendelijke editie. MSI kwam, tot slot, met een'bijzonder pro totype dat het midden houdt tussen mini- laptop en e-reader. Hij heeft twee lcd-touch- screens naast elkaar en is open te klappen als een boek. Typen gaat ook op dit appa raat niet meer met een toetsenbord, maar met vingers op het scherm. Die trend lijkt gezet: notebooks zonder de vertrouwde fy sieke toetsen. Maar daarmee lijken minilap tops straks wel steeds meer op de tabiets. reageren? consument@wegener.nl Sony brengt nieuwe spiegelreflexcamera De nieuwe Google-telefoon Nexus One is later dit jaar in Ne derland verkrijgbaar via telefonie aanbieder Vodafone. Een exacte datum is nog niet bekend. De nieuwe smartphone heeft een groot 3,7 inch touchscreen en werkt met het besturingssysteem Android versie 2.1. De Nexus One beschikt verder over een snelle 1 Ghz-processor en een 5 mega- pixelcamera. De grote versie van Amazons e-reader Kindle is nu ook vanuit Nederland te bestellen. De Kindie DX heeft een 9,7 inch-scherm en kan overal e-books downloaden via een mobiele verbinding. De Kindle DX, waar 3.500 e-books op passen, kost omgerekend een klei ne 400 euro. Vorig jaar startte Amazon ook met de verkoop van de kleinere 6 inch-Kindle, die en kele tientjes goedkoper is. Elektronicafabrikant Kodak komt over enkele maanden met een wa terdichte minicamcorder. De Playsport ZX3 filmt in full hd-kwa- liteit (1080 p) en maakt foto's met 5 megapixelresolutie. Hij blijft tot 3 meter diep werken. De mini camcorder is geschikt voor zowel pc als Mac. De Zx3 gaat in de Vere nigde Staten 150 dollar kosten. Voor opslagruimte moet je zelf zorgen via sd-kaartjes. Fabrikant Parrot brengt een mini- helikopter uit die via de iPhone of iPod Touch is te bedienen. De miniheli AR Drone beschikt over twee ingebouwde camera's. De ene camera stuurt beelden door naar het scherm van het mobiele apparaat, de andere regelt de auto- pilotmodus. De besturing van het helikoptertje gaat via een wifïver- binding. Hoeveel de AR Drone gaat kosten, is nog niet bekend. Sony's nieuwe digitale spiegelre flexcamera Alpha 450 heeft een beeldsensor van 14,2 megapixel en een lichtgevoeligheid van iso 200 tot iso 12.800. De fotocamera heeft negen scherpstelpunten en een functie die automatisch een foto met een vergroot dynamisch bereik maakt. De Alpha A450, die wordt geleverd inclusief 18-55 mil limeter kitlens, is vanaf februari te koop voor 650 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 122