II 'Het is niet te beschrijven. De rampde schade het is zo verschrikkelijk' De levenden en de doden delen in Port-au-Prince dezelfde ruimtes: stoepen, pleinen, ziekenhuizen. Overal zijn lichamen. 'De stank is ondraaglijk. Er liggen letterlijk overal lichamen' Karei Zelenka, Catholic Relief Services De geur van de dood is overal zaterdag 16 januari 2010 door Tamara Lush Sommige doden in de verwoeste Haïtiaanse hoofdstad liggen langs de kant van de weg, met zorgvuldig ge plaatste lappen stof om hun gezicht te verbergen. An deren zijn naar de heuvels ge bracht om snel begraven te wor den. Honderden zijn in een lugu bere kluwen van ledematen bui ten een mortuarium gerangschikt, op een steenworp afstand van de zwaargewonden. Voor de deur van een apotheek lig gen zes lichamen schouder aan schouder. Op het lichaam van een vrouw, verpakt in een laken, ligt een klein bundeltje waar een been tje uitsteekt. „Het is niet te beschrijven. De ramp, de schade, het is zo ver schrikkelijk", zegt Karei Zelenka, een woordvoerder van Catholic Re- lief Services in Haïti. „Iedereen loopt met een sjaal of iets derge lijks, want de stank is ondraaglijk... Er liggen letterlijk overal licha men." Het Internationale Rode Kruis schat dat er vijftigduizend mensen zijn omgekomen bij de aardbeving van dinsdag. Op dit moment weet bijna niemand wat er met de licha men moet gebeuren. Mensen zeg gen dat ze langs de kant van de weg en op de stoepen worden ach tergelaten, zodat familieleden die de ramp overleefd hebben ze kun nen vinden. Sommige families konden niet wachten. Familieleden van een bij de beving omgekomen vrouw groeven haar graf zes meter van de kant van de weg, haar lichaam ver pakt in een laken en op een deur als baar. Aan de overkant van de weg delven ook anderen graven en ontsteken een vuur om vliegen op afstand te houden en de stank te verdrijven. Hoewel de geur verschrikkelijk is, proberen ambtenaren van de ge zondheidsdienst de bevolking ge rust te stellen wat betreft de ver spreiding van ziektes. De Pan-Amerikaanse Gezondheidsor ganisatie benadrukt dat de lijken niet per se besmettingsgevaar ople veren en waarschuwt tegen snelle massabegrafenissen of-crematies. „Uit respect voor de families, hun wensen en gevoeligheden, moet er voorzichtig worden omgegaan met de lichamen", zegt dokter Jon Kim Andrus van de gezondheids organisatie. Voor het mortuarium van het zie kenhuis in het centrum van de hoofdstad komen familieleden naar de honderden lichamen kij- ken die op de parkeerplaats liggen. Een vrouw beschrijft de kleren van haar dochter aan een van de medewerkers, die een laken weg schuift en geconcentreerd naar een lichaam kijkt. De geur van de dood is zo sterk dat degenen die geen kapje dragen hun handen voor hun gezicht houden. Vlakbij zitten de gewonden op geïmproviseerde bedden, wach tend op medische hulp. De leven den en de vele doden zijn slechts meters van elkaar verwijderd. Terwijl hulporganisaties hun best doen om hulpmiddelen bij de overlevenden te krijgen, wordt er nog weinig gedaan aan de lijken. Het Internationale Rode Kruis heeft toegezegd drieduizend lijk zakken te verschepen, samen met tonnen aan hulp die donderdag avond vanuit Genève zijn ver stuurd. Ondertussen hebben woordvoer ders van de Braziliaanse vredes troepen in een verklaring aange ven dat veel volgers van de voo doo-religie het niet zouden accep teren als de lichamen aangeraakt worden voordat alle rituelen afge rond zijn. Sommige experts op dit gebied zijn het hiermee eens, ande re vinden het onzin. Voodoo, een mengeling van Afri kaanse religies en het katholicis me, staat centraal in het leven in Haïti en wordt op grote schaal - in meer of mindere mate - beleden. De religie wordt vaak ten onrechte geassocieerd met zwarte magie of hekserij, waardoor een stereotiep beeld van de volgelingen blijft be staan. Maar suggesties dat overlevenden de lichamen buiten de ziekenhui zen van Port-au-Prince houden omdat ze wachten op voodoo-ri- tuelen is onjuist, zegt Patrick Belle- garde-Smith, een expert op het ge bied van Haïtiaanse voodoo van het instituut voor Afrika-stu- dies.„Wat de Braziliaanse autoritei ten zeggen slaat nergens op", zegt Bellegarde-Smith. „Ze vergissen zich! De meeste Haïtianen zijn, ook al geloven ze in voodoo, toege wijde katholieken of protestan ten." In de namiddag mengt de onder gaande zon zich met het stof van de ingestorte gebouwen en daalt er een gouden mist neer over de stad. Op de hoek van een drukke straat blaast een vrouw haar laat ste adem uit. Ze was 26. Haar fami lie zegt dat ze bij de beving ge wond is geraakt en twee dagen heeft geleden. De familie en zo'n 25 omstanders drommen samen. Ze zeggen een gebed en vegen voorzichtig haar mondhoeken schoon voordat ze haar ogen slui ten en haar met een deken bedek ken. De vader zit bij de voeten van zijn dochter. Net als de rest van de me nigte huilt hij niet. Hij zit daar, zichtbaar aangeslagen en duidelijk afwezig. Als een journalist naar zijn dochters naam vraagt, schudt hij slechts zijn hoofd. De voeten van een slachtoffer van de aardbeving in het mortuarium. Haar tenen zijn verbonden volgens een Haïtiaans gebruik. foto Ariana Cubillos/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11