24 Sigaar voor rit naar grenspost Putte y«D middelburg ip /Middelburg GuMfL BESTELDIENST zaterdag 16 januari 2010 W wmmmmmrnmmammmmmÊmmmmmm Op 17 mei 1940 werd een groot deel van Middelburg door oorlogsgeweld verwoest. De serie Middelburg 1940 en de website www.pzc.nl laten de vooroorlogse stad herleven. door Theo Ciele Zijn baan als chauffeur- besteller bij Vroom en Dreesmann bezorgde zijn Adriaan Louwer se in de meidagen van 1940 bange uren. Lourus Louwerse (1927) mocht in zijn jonge jaren vaak mee als zijn vader spullen aan huis bracht bij klanten van het warenhuis. Maar die tiende mei van 1940 ging zijn vader alleen. De oorlog was uitgebroken. De auto én de chauffeur werden gevorderd door het Nederlandse le ger. Vader Louwerse werd naar de haven van Vlissingen gestuurd om te hulp geschoten Franse troepen naar het front te brengen. De Fran sen bliezen uiteindelijk de aftocht met achterlating van vanalles en nog wat, waaronder ook hun paar den. „Die paarden liepen op de Vogel- dijk, aan de overkant van het ka naal. Vroom en Dreesmann kreeg geen benzine van de Duitsers. Toen heeft mijn vader één van die Franse paarden voor de auto ge spannen. Zittend op het spatbord kon hij het paard mennen. Het paard heeft daarna nog een tijdje in een wei achter ons huis gestaan. De auto is later door de Duitsers in beslag genomen. Later is vader de wagen weer in Limburg gaan halen." Lourus woonde met vader, moe der en zus aan de Dampoortsingel. Tegenwoordig heet het daar Veer- sesingel. Zijn ouders hadden het huis gekocht in 1934. Tot die tijd was zijn vader als particulier chauf feur in dienst bij het echtpaar Blum-de Niet op het landgoed Duinvliet bij Domburg. Lourus' grootvader was er jachtopziener. „We woonden op Duinvliet in een chauffeurswoning." Het landgoed was geheel zelfvoorzienend. Er was zelf een kleine elektriciteits centrale. Johann Heinrich Blum overleed in 1929, zijn vrouw Elizabeth vier jaar later. Het paar had geen kinderen en er waren ook geen andere op volgers. Zo kwam er een einde aan het dienstverband van zijn vader op Duinvliet. „Mijn vader kreeg toen gelukkig werk aangeboden Ie taai. Haai 11 qe&ci&q. (too/df BEZORGT AUES GRATIS Advertentie van V D uit 1939 in de Vlissingsche Courant. als besteller bij Vroom en Drees mann in Middelburg. Het was mid den in de crisistijd, dus dat aanbod nam hij met beide handen aan." Het gezin Louwerse verhuisde eerst naar de Dwarsstraat, maar al snel werd het huis aan de Dam poortsingel betrokken. Lourus ging naar school J aan de Neder- straat. „Het was vlakbij. Ik hoefde de Veersebrug maar over te steken. Het was een hele goede school. Ook veel vooraanstaande Middel burgers stuurden hun kinderen er naar toe. Zelf herinner ik me voor al één onderwijzer: meester Bol. Die was helemaal weg van de Gou den Eeuw en kon er prachtig over vertellen." Voor boodschappen hoefde moe der Louwerse niet ver te zoeken. In de Nederstraat zaten kruidenier Buijs en slagerij Van Stee, op de hoek van de Rotterdamsekaai was de bakker. Lourus herinnert zich ook nog het groentewinkeltje van Jongepier, de rijwielhandel van Pet iet en het café van Pietje de Ko ning, 'al kwamen wij daar nooit'. Op woensdagmiddagen ging Lou rus soms met zijn vader mee om de bestellingen op Walcheren rond te brengen. „In de zomer was het erg druk. We bezorgden alles. Van het kleinste pakje tot comple te bedden voor hotels." „Vroom en Dreesmann was erg ge richt op uitbreiding van de winkel aan de Lange Delft. Het was een zware concurrent van alle andere zaken en die keken toch wel met een scheef oog naar het waren huis. Zo had Vroom en Drees mann zijn oog laten vallen op de buurman, het winkeltje van Roovers. Maar wat Vroom ook pro beerde, hij weigerde te verkopen." De oude heer Vroom woonde aan de Dam op nummer 57. Hij vroeg Adriaan Louwerse steeds vaker als particulier chauffeur. „Vroom liet zich dan van de Lange Delft naar de Dam rijden. Op zon dag reed vader met Vroom naar de rooms-katholieke kerk in Dom burg en één keer per jaar reden we met de Plymouth naar de douane post in Putte. Daar moest dan een of andere douaneformaliteit wor den afgehandeld. Wat dat precies was, weet ik niet. Ik was toen pas een jaar of tien, elf Voor al het werk als particulier chauffeur kreeg vader dan een sigaar. Zo ging dat." De oorlog kwam het gezin Louwer se ongeschonden door. Al scheelde het soms niet veel. Honderd meter verderop viel op de Veersesingel een bom op het huis van de fami lie Vermeulen. Daar was toen ook een Vlissings gezin ondergebracht. Na de inundatie van Walcheren in 1944 woonde het gezin Louwerse een tijdje bij de familie Vroom in. „Iedereen was verplicht om eva cués op te nemen. Vroom heeft toen maar mensen in huis geno men die hij kende." Lourus Louwerse ging na de lagere school naar de Handelsschool op de Dam. Zijn werkzame leven heeft hij grotendeels doorgebracht op het parket van de rechtbank aan het Hofplein. Reacties op deze rubriek zijn wel kom via het e-mailadres middel- burg1940@pzc.nl of per post, Redac tie PZC, postbus 91, 4331 AB Middel burg ovv Middelburg 1940 Q Bij het maken van deze rubriek ma ken wij dankbaar gebruik va de archie ven van het Zeeuwse Archief en de Zeeuwse Bibliotheek. Bent u zelf op zoek naar een oude foto's of ander historisch materiaal: -www.zeeuwsarchief.nl, - www.zeeuwsebibliotheek.nl - www.geschiedeniszeeland.nl - www.vergetenbombardementmid- delburg.nl Adriaan Louwerse, zittend op het spatbord van zijn bestelwagen, met het Franse paard. foto's collectie Lourus Louwerse Franse militairen in Vlissingen. De bestelwagen van Vroom en Dreesmann brengt hen naar het front.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 108