Sint Laurens viert dag later Douche heeft al zeven Koninginnedag Opknapbeurt begint eind van het jaar Gedeputeerde blijft bij Hogeweg 221 Manteling is nieuwe naam voor Walcherse vrijwilligersorganisatie BEATRIX Oranjevereniging verzet festiviteiten RENOVATIE NIEUW-MIDDELBURG Woongoed Middelburg gaat ruim driehonderd huizen in Nieuw-Middelburg ingrijpend opknappen. Huurders krijgen het beter, maar dat gaat niet van de ene op de andere dag. BEZOEK DE HUISHOUDBEURS met van Eraassen Traveling zaterdag 16 januari 2010 w door Maurits Sep SINT LAURENS - Het is dit jaar twee keer Koninginnedag voor de inwo ners van Sint Laurens. De oranje vereniging in het dorp verzet het eigen feest een dag, zodat iedereen op de échte Koninginnedag bij het feest in Middelburg kan zijn. Want daar komt de koningin zelf ook. „We hebben maar één groot feest per jaar in ons dorp en dat is Ko ninginnedag. Dus het besluit om dat te verzetten naar zaterdag 1 mei was gauw genomen", ver klaart voorzitter Hans Geerse van de Oranjevereniging Sint Laurens. „We zijn namelijk van plan actief mee te doen aan het feest op 30 april in Middelburg. De koningin komt van 12 tot 13 uur. Dus we moeten er 's ochtends op tijd zijn, en 's middags moeten we wat lan ger doorgaan." Dan onderbreek je de dag en je ei gen feest te veel, vindt de Oranje vereniging. Geerse: „Continuïteit is voor onze eigen Koninginnedag viering juist heel belangrijk. Het hele dorp kijkt ernaar uit en dan moeten ze er ook bij kunnen zijn. En laten we eerlijk zijn: veel dorpe lingen zullen toch naar de stad gaan om de koningin te zien. Het risico was dus te groot dat wij met een leeg dorpshuis zouden zitten. Dat is fimest voor ons dorp. Een goede Koninginnedag duurt de he le dag, dus dat doen we dan liever op een andere dag. Als we ze alle bei willen vieren, dan is 1 mei niet eens een slechte dag. Want dan zijn alle voorzieningen en bands ook gemakkelijker te huur." Het feest op zaterdag 1 mei begint waarschijnlijk om 8.00 uur met een muziekoptocht en een auba de, en gaat door tot na midder nacht met een feestavond. Het defi nitieve programma wordt volgen de week vastgesteld. In Arnemuiden - op Koninginne dag altijd omgedoopt tot Oranje- muiden - gaat het feest gewoon door op 30 april, zegt voorzitter Wim Schuit van de Oranjevereni ging Arnemuiden. „Het ochtend programma van 06 tot 10 uur gaat door, en om 15 uur gaan we ver der. Tussendoor geven we acte de présence in Middelburg. Koningin nedag is Koninginnedag en dat vier je op de dag zelf." OOSTKAPELLE - Vrijwillige Zorg Walcheren Steunpunt Mantelzorg heeft een nieuwe naam: Mante ling. De naam is gistermiddag be kendgemaakt tijdens de nieuw jaarsreceptie voor vrijwilligers in hotel Green White in Oostkapelle. 'Een manteling is een rij bomen die ter bescherming tegen de wind rond een boomgaard staan. Een mooie metafoor voor het werk van onze organisatie', is de toelich ting op de naamkeuze. De vrijwilli gersorganisatie wilde af van de oude, lange naam. in samenwerking met experience VOOR 33,00 p.p. (op za. 13 en za. 20 februari) 36,00 p.p. (op 16 t/m 18 februari) prijzen zijn inclusief het toegangsbewijs voor de beurs - Reserveer per e-mail en u ontvang 1,50 p.p. korting, mail naar: info@vanfraassentraveiling.eu - Uw krijgt bovendien 15% korting op het toegangsbewijs van de Voetbal Experience in Middelburg. met kwaliteitsbusreizen van VAN FRAASSEN TRAVELLING DAN ZITJE GOED! TEL: 0118 43 44 33 info@vanfraassentravellirig.eu www.vanfraassentravelling.eu door Selma Osman Met een douche die al een halfjaar lekt en vochtplekken op de muur, is het verre van prettig wonen, vindt Chantal Koonings. Hoogzwanger is ze een jaar gele den in Nieuw-Middelburg komen wonen en nu willen zij en haar man alweer weg. 'De renovatie komt eraan' is voor hen eerder een frustrerende dan een heugelijke mededeling. „De douche heeft al zeven keer een nieuwe kitrand gekregen en lekt nog steeds. Eigenlijk moet de vloer eruit, maar dat gebeurt niet. We kunnen maar om de dag douchen: de ene dag mijn man, de volgende dag ik met mijn kindje. De ander blijft op de trap zitten om te kijken of het lekt." Woongoed komt wel repareren maar het blijft bij lapmiddelen, geeft het jonge stel aan. Er is meer ongemak: beneden is het huis niet warm te stoken, boven is het voch tig en benauwd. De baby heeft een verdacht 'rokershoestje'. Zelf wordt Chantal wakker met een ze re keel. „Voorheen had ik daar to taal geen last van." Chantal en Leon Koonings mel den lang niet alles. Ze zijn moede- Met de onthulling van de nieuwe naam, door wethouder Albert de Vries van Middelburg en zijn colle ga Jaap Melse van Veere, is ook een nieuwe campagne begonnen. Hiermee moeten meer mantelzor- gers van de organisatie op de hoog te worden gebracht en nieuwe vrij willigers worden geworven. Vijftien jaar geleden werd Vrijwilli ge Zorg Walcheren Steunpunt Mantelzorg opgericht. Ze is uitge groeid tot een organisatie met 6 professionele coördinatoren, 260 vrijwilligers en ruim 400 cliënten. Renée de Vin loos geworden: „We zijn op zoek naar een andere woning", zegt Chantal Koonings. En zo zijn er meer. Zoals me de-buurtbewoonster Renée de Vin. Zij verhuist vandaag. Of zij ook de nadelen ondervindt van provisorisch onderhoud vanwege de naderende renovatie, weet ze niet. Maar ze voelt zich wel enorm door Woongoed Middelburg in de kou gezet. Ze heeft postertjes op haar raam geplakt waarmee ze haar woede kenbaar maakt. „Niet om Woongoed zwart te maken, maar uit pure wanhoop." Vanwege een draagbalk waar vol gens haar iets ernstig mee mis is, slaapt ze al drie maanden in haar woonkamer. Ze claimt lekkages, schimmel op de kozijnen en een gat in de vloer. Ook zij werd 's och tends met pijn in de keel wakker. „Dat is sinds ik beneden slaap een stuk minder. Ik woon hier al elf jaar, maar ik had nooit de link ge legd met dit huis." Ze voerde drie maanden een strijd om iets aan de klachten gedaan te krijgen. Echter zonder resultaat. „Woongoed kwam kijken en zei dat het huis nog prima in orde was en dat het nog jaren goed zou blijven. Ik voel me klemgezet." Woongoed is niet van plan haar een verhuisvergoeding te betalen. Ze heeft daarom een advocaat inge schakeld. Volgens Woongoed Mid delburg hoeft het huis van De Vin niet te worden aangepakt. „Wij verschillen van mening over de technische staat van de woning", laat directeur Eric De Ceuster we ten. „Mevrouw heeft volgens ons om persoonlijke redenen besloten om te verhuizen." „Wat kapot is, maken wij", be toogt De Ceuster. „Want de wo ning moet wel gewoon voldoen aan de functionele eisen. Het lijkt mij logisch dat we soms provisori sche maatregelen treffen. Er is ook een reden dat wij deze buurt gron dig gaan aanpakken. Een nieuwe badkamer is op dit moment zonde van het geld." Drie jaar heeft Woongoed er voor uitgetrok ken om de huurwoningen in Nieuw-Middel burg een grondige opknapbeurt te geven. Energiebesparende maatregelen aan gevels, vloeren en daken moeten ervoor zorgen dat de huizen straks een energielabel-A krijgen. De corporatie denkt aan het eind van dit jaar met de uitvoering te beginnen. De karakteristieke huizen zijn in de jaren twintig van de vorige eeuw gebouwd en hebben in de oorlog in het water gestaan. Ze zijn begin jaren tachtig nog gerenoveerd, maar dat gebeur de naar de inzichten van toen. „We hebben in deze buurt te maken met de veroude ring van de woningen, terwijl we anderzijds ook veel kwaliteiten zien. Het is een prettige buurt om te wo nen, dicht bij het centrum", zegt directeur Eric de Ceuster van Woongoed. Nadat de kwaliteit van de huizen door een architectenbureau is onderzocht, is in december het plan gepresenteerd om de woningen een groot-onderhoudsbeurt te geven. Het uitgangs punt daarbij is dat mensen tijdens de werkzaamhe den in hun huis kunnen blijven wonen. Het project wordt uitgevoerd in drie fasen. Woongoed begint met 39 woningen aan de Jasmijnstraat, Leliestraat, Sportlaan en Zacharias lansenstraat. „Die eerste fase gebruiken we als leerfase", legt De Ceuster uit. „Dat kan ertoe leiden dat we het pakket maatregelen en de manier van begeleiden nog bijstel len." Er zijn afspraken gemaakt over een verhuisver- goeding voor bewoners die de overlast willen ontlo pen. Die vergoeding krijgen ze overigens pas, als hun straat aan de beurt is. door René Schrier MIDDELBURG - Gedeputeerde Frans Hamelink is niet van plan terug te komen op zijn besluit om een deel van de Hogeweg in Westkapelle af te sluiten voor gemotoriseerd ver keer. Alternatieven zijn er-niet, vol gens hem. Wel zijn er voldoende mogelijkheden voor een normale verkeersafwikkeling vanuit het dorp. De gedeputeerde gaf dat gis teren aan in een vergadering van de Statencommissie Ruimte, Ecolo gie en Water. Insprekers Adri Hendrikse van de dorpsraad en ondernemer Ko Hou- mes gaven aan dat vooral het wa terschap - de instantie die de be stemming aan de Hogeweg moet onttrekken - niet erg zorgvuldig was geweest. Houmes stoorde zich aan de kwalificatie van het water schap dat Westkapelle slechts een 'slapend' bedrijfsterrein zou heb ben. Het biedt volgens hem plaats aan 34 bedrijven waar heel wat mensen hun werk hebben. Verder gaven ze aan dat inwoners van Westkapelle 646 handtekeningen hebben gezet op 602 formulieren tegen afsluiting van de weg. Vooral de WD en de SGP maak ten zich sterk voor de argumenten vanuit Westkapelle. Volgens hen was er geen sprake geweest van een zorgvuldige belangenafwe ging. Een voorbeeld daarvan noemde Cees Bierens (WD) het feit dat in de nieuwe situatie het bedrijfsterrein nog op twee manie ren ontsloten wordt, maar wel bei de door de dorpskern. Bierens vroeg de gedeputeerde dan ook zijn beslissing nog eens te overwe gen. Hamelink antwoordde hen dat ie dereen wist dat er een aaneengeslo ten natuurgebied zou komen. De waterpartijen in dat gebied op el kaar aansluiten kan maar op één manier: de Hogeweg afsluiten voor gemotoriseerd verkeer. De ge deputeerde voegde er aan toe dat er wel degelijk gezocht is naar com promissen met (Je dorpsraad en dat er ook één is gevonden. De Ho geweg wordt namelijk niet voor fietsers afgesloten. Bierens betreur de de houding van Hamelink. Dat betekent - schat hij in - dat par tijen elkaar voor de rechter tegen zullen komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 106