9 Race tegen de klok voor hulpverleners Haïti nog onbekend vrijdag 15 januari 2010 De hulpverlening aan Haïti kwam gisteren op gang. Red dingswerkers en hulpverle ners wacht een gigantische klus in een chaotisch land. Het internationale vlieg veld bij de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Prin- ce was al niet groot. Eén start- en landingsbaan, een klein platform, een paar hangars annex opslagloodsen. De aardbe ving van dinsdag heeft het termi- nalgebouw zwaar beschadigd, de verkeerstoren is verwoest en de stroom is uitgevallen. Toch moet via deze luchthaven de hulp aan het zwaar getroffen Haïti binnenko men. Het vliegveld is open, maar al leen voor hulptransporten. Piloten moeten op basis van gebrek kig radiocontact en 'op eigen zicht' landen. Zij krijgen daarbij hulp van de VN-missie in Haïti, en Ameri kaanse soldaten. Militairen van de VN-vredesmacht in Haïti begon- Vanaf het vliegveld Eindhoven ver trok gisteren een vliegtuig met aan boord een Nederlands reddings team naar Haïti. Het Urban Search and Rescue (USAR) team, bestaan de uit 72 mensen en acht snuffel honden, gaat helpen bij het opspo ren van de duizenden mensen die onder het puin liggen. Aan boord was ook een medisch team. Het internationale Rode Kruis heeft gisteren een speciale websi te geopend voor overlevenden van de aardbeving op Haïti. Mensen kunnen op de website www.icrc.org/familylinks berichten plaatsen voor vrienden en familie. De hulporganisatie hoopt dat men sen elkaar op deze wijze kunnen te rugvinden. nen gisteren ook de doorgaande wegen berijdbaar te maken voor hulpverleners en hun spullen. De wegen in Haïti zijn slecht en nau welijks geschikt voor zwaar trans port. De VN zet op de luchthaven een coördinatiecentrum op voor de in komende hulpteams en hulpgoede ren. Volgens dr. Eric Laroche, plaats vervangend directeur-generaal cri sis bij de wereld gezondheidsorga nisatie WHO, is er enorm veel hulp in Haïti nodig. „De lokale voorzieningen kunnen de vraag naar zorg totaal niet aan en waren ook niet op een ramp voorbereid." De grote stroom hulpverleners en hulpgoederen die nu in één keer op gang komt, maakt het er niet ge makkelijk op, benadrukt zijn colle ga Jean-Luc Poncelet. „Er komen nu ineens zo veel mensen, zo veel groepen, die allemaal andere talen spreken en andere werkmethoden gebruiken. Dan heb je een coördi nerende dienst nodig." Twee van de vier ziekenhuizen in Port-au-Prince zijn verwoest, een aantal andere medische instellin gen is zwaar beschadigd. Zorg voor Op Haïti zijn zeker zesendertig me dewerkers van de VN-vredesmis- sie om het leven gekomen en 56 gewond geraakt, van wie zeven zeer ernstig. Rond de tweehonderd medewerkers worden vermist. Vermoedelijk is het hoofd van de missie, de Tunesiër Hedi Annabi, ook omgekomen. Officieel is hij vermist. De Franse minister van immigratie, Eric Besson, heeft gisteren gezegd dat Frankrijk voorlopig geen illega le immigranten uit Haïti terug stuurt. De minister liet onvermeld om hoeveel mensen het gaat of hoe lang de stop op de uitzettin gen zal duren. In Frankrijk leven tienduizenden legale en illegale im migranten uit Haïti. patiënten wordt niet meer gebo den. Hulpverleners zijn dus ge dwongen zelf'veldziekenhuizen' op te zetten. Ze moeten bovendien zelf voor voedsel en water zor gen,want daaraan is een enorme schaarste. Het banksysteem in Haï ti werkt ook niet langer, waardoor hulpverleners moeten beschikken over forse sommen contant geld. Eerste prioriteit is het redden van overlevenden. Vanuit de hele we reld zijn teams met reddingwer kers, speurhonden, medicijnen, voedsel, drinkwater en materieel gestuurd. De reddingswerkers die gisteren al op bescheiden schaal ar riveerden in Haïti, wacht een kar wei van ongekende omvang. „We werken tegen de klok", aldus een woordvoerster van OCHA, de VN-organisatie die de humanitaire hulpverlening coördineert. VN-troepen in Haïti De VN-vredesmissie in Haïti werd in 2004 opgezet na de gewelddadige afzetting van president Jean-Bertrand Aristide. Troepen en personeel Militairen 7.060 Politie 2.091 Internationale civiele staf 488 Lokale civiele staf 1.212 Vrijwilligers 214 Militaire bijdrage Brazilië 1.266 Uruguay 1.136 Nepal 1.077 Sri-Lanka 959 Jordanië 728 Argentinië 558 Chili 501 Peru 208 Bolivia 208 Filipijnen 172 Overige 247 De Tunesiër Hedi Annabi, hoofd van de VN-missie in Haïti, is vermoedelijk omgekomen. infographic: CRW bron: MINUSTAH - E aan boord een Nederlands red dingsteam vertrokken naar Haïti. Het Urban Search and Rescue (USAR) team, bestaande uit 72 mensen en acht snuffelhonden, helpt bij het opsporen van de dui zenden mensen die onder het puin bedolven liggen. Vooralsnog blijft het USAR-team tien dagen in Haïti. Daarna is de kans zeer klein dat er nog overle venden onder het puin vandaan worden gehaald. Aan boord van het vliegtuig is ook een medisch team. Een arts, een hulpverlener en een verpleegkundig team gaan zich daar specifiek bekommeren om de Nederlanders in het getrof fen gebied. Zij houden zich ook met de eventuele repatriëring van Nederlanders bezig. Ook zijn er hulpverleners via lijn- vluchten richting Haïti. Het is nog onduidelijk of ze direct het land in kunnen omdat het vliegveld lange tijd gesloten was. Veel hulpverle ners zijn al via de Dominicaanse Republiek naar Haïti gegaan. In Nederland zijn inmiddels allerlei acties op gang gekomen om vooral geld in te zamelen. Op de Vakantie beurs in Utrecht begonnen expo santen spontaan een actie om geld in te zamelen voor de slachtoffers. Komend weekend kunnen bezoe kers bieden op reizen op een spe ciaal ingelaste veiling waarvan de opbrengst is bestemd voor het ge troffen land. De opbrengst wordt gestort op het gironummer 555, al dus een woordvoerder van de orga nisator. Vanaf Eindhoven Airport vertrok gisteren een transportvliegtuig met het Urban Search and Rescue (USAR) team, bestaande uit 72 mensen en acht snuffelhonden. foto Ed Oudenaarden/EPA Honderden mensen die door de aardbeving dakloos zijn geworden verblij ven uit veiligheidsoverwegingen op openbare pleinen. foto Orlando Barria/EPA Uit angst om de nacht in hun vernielde huizen door te brengen, bivakkeren de meeste inwoners van de wijk 31 Delmar buiten. foto Gregory Bull

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9