7 iets van China Doden door aanslag op markt in Uruzgan Neelie Kroes overtuigt met gemak leden van Europees Parlement Dierenbeschermers leren hond Engels Vrouw overleeft acht dagen in lift Rel om levend begraven van varkens Boete van 1,5 ton na noodlanding op snelweg vrijdag 15 januari 2010 BRUSSEL - EU-commissaris Neelie Kroes heeft gisteren met gemak haar hoorzitting in het Europees Parlement doorstaan. Die hoorzit ting moet de doorslag geven voor haar herbenoeming. Drie uur lang antwoordde ze vra gen over haar nieuwe vakgebied in ternetzaken, formeel Digitale Agenda geheten. Ze wil vooral de ICT-sector in Europa een duw in de rug geven, om 'de toekomstige Nokia's, Skype en gsm-standaar- den te helpen opbloeien'. Kroes gaat ook de strijd aan met cybercri minelen die bijvoorbeeld inlogco des voor internetbankieren ontfut selen. „Europa moet de veiligste plaats in de wereld worden, wat betreft internet." Tegelijk wil ze meer ouderen op internet: „Het zou jammer zijn als een hele gene ratie niet meedoet. Internet is fun." Tot vreugde van de Europar lementsleden hamerde Kroes op neutraal internet en hekelde ze de Chinese cyberaanvallen op mails van mensenrechtenactivisten. Kroes, die de meeste vragen in het Engels beantwoordde, had bewust een broche in de vorm van een vraagteken opgespeld: „Dat vraag teken is omdat ik niet zeker ben of het parlement me herbenoemt", zei de EU-commissaris, die zich stevig had voorbereid op de zit ting. „Ik wist dat drie uur hoorzit ting erg lang is. Maar ik heb na tuurlijk wat ervaring." Zelf had ze na afloop 'geen idee' of de Euro parlementsleden haar benoeming zullen goedkeuren. Maar gezien de weinig kritische vragen lijkt goed keuring vrijwel zeker. Alleen de SP, die tegen de hele Europese Commissie is, reageerde kritisch: „Ze is een vakvrouw, maar doet onvoldoende om uitkeringsgerech tigden en ouderen op internet te krijgen. Internet moet een basis recht zijn", aldus de SP. Vijfjaar geleden verliep haar hoor zitting tumultueus. Ze kreeg steke lige vragen over haar verleden en verdachtmakingen door haar verle den als zakenvrouw. houdt de vinger vast van de Turkse Sultan Kosen. De 21-jarige Chinees en de 27-jarige Turk waren gisteren in Guinness World Records. De enorme Sultan Kosen is met zijn 2,46 meter de grootste man ter wereld. He Pingping foto Ibrahim Usta/AP LONDEN Medewerkers van de Britse dieren bescherming hebben ontdekt dat een binnengebrachte hond alleen Poolse commando's begreep. De hond groeide op bij een Poolse fa milie. Enkele dierenbeschermers leerden eerst de Poolse comman do's en nu, vier maanden later, is het dier volgens hen tweetalig. Een nieuw baasje van Cent hoeft dus niet per se Pools te spreken. BARCELONA Een Spaanse vrouw van 35 heeft de ultieme nachtmerrie van elke claus- trofoob overleefd: zij zat acht da gen vast in een lift. Dat heeft de Ca talaanse politie gisteren laten we ten. Toen de vrouw vorige week de lift gebruikte in haar huis, was er plots een probleem met de stroom voorziening. Ze is naar een zieken huis gebracht en maakt het naar omstandigheden goed. WENEN Oostenrijkse wetenschappers zijn gestopt met het levend begraven van varkens nadat een rel was uit gebroken over het experiment. Het was de bedoeling in totaal 29 var kens levend te begraven in sneeuw. Wetenschappers hoopten zo ken nis te vergaren over hoe het men sen vergaat die onder lawines be dolven raken. Dierenbeschermers verzetten zich daartegen. KABUL - Door een zelfmoordaan slag gisteren in de Afghaanse pro vincie Uruzgan zijn zeker zestien Afghaanse burgers om het leven gekomen. Dertien mensen raakten gewond door een explosie op een drukke markt in de plaats Deh Ra- wod, meldde het kantoor van de Afghaanse president Karzai. Een hoge Afghaanse legerfunctio- naris sprak over twintig doden, on der wie drie kinderen. „Dit was een zelfmoordenaar te voet, die zichzelf opblies op een geldwissel- markt toen hij werd gespot door bewakers", aldus de commandant van de Afghaanse troepen in Uruz gan. Het ministerie van Defensie in Den Haag heeft een andere lezing en baseert zich daarbij op bevin dingen van de Nederlandse troe pen en Afghaanse veiligheidsdien sten ter plekke. De explosie deed zich volgens hen voor in een qua- la, een woonhuis dat op de markt stond. Het eerste onderzoek wijst uit dat het om een zelfmoorde naar ging bij wie de explosieven op zijn lichaam voortijdig zijn afge gaan. De man werd op dat mo ment voorbereid om de aanslag te gaan plegen. Aangenomen wordt dat een deel van de slachtoffers bij de voorbereidingen betrokken was. wordt door critici spottend de Great Firewall Reef genoemd. De bedoeling is dat 'verboden in houd' restricted contentuit het buitenland, zoals kindermisbruik, seks met dieren, seksueel geweld en 'gedetailleerde instructies' voor criminele handelingen of drugsge bruik, niet meer toegankelijk zul len zijn. Providers worden aange moedigd een nog strenger fdter te hanteren, zodat ook goksites en porno worden geweerd. Sites uit Australië kunnen al wor den geblokkeerd. Die 'zwarte lijst' lekte in 2009 uit. Er bleken ook si tes op te staan die niets met verbo den activiteiten te maken hadden, zoals van een kennel en van een tandarts. Het grote pijnpunt voor critici is dat de Great Firewall Reef een verplicht filter betreft en dat ook deze lijst van geblokkeerde si tes niet openbaar wordt gemaakt. Burgerrechtenorganisatie Electro nic Frontiers Australia (EFA) be reidt zich voor op acties deze maand. Want, zo zegt de organisa tie, zo'n filter zal niet helpen tegen het maken en verspreiden van bij voorbeeld kinderporno. En, even belangrijk, wie bepaalt wat 'gevaar lijke inhoud' is? Zijn straks ook si tes die controversiële onderwer pen behandelen verboden? Colin Jacobs, vice-voorzitter van de EFA, maakt zich zorgen: „Au stralië komt met het verplichte in- ternetfilter op één lijn te staan met landen als China en Iran." DÜSSELDORF - Een rechtbank in de Duitse stad Düsseldorf heeft de pi loot van een vliegtuig dat ruim drie jaar geleden een noodlanding op een snelweg in Mülheim maak te, tot een boete van 150.000 euro veroordeeld. De rechtbank oordeel de dat. het aan grove nalatigheid van de 49-jarige vliegenier te wij ten is dat het toestel zonder brand stof kwam te zitten. Door de nood landing tussen het drukke verkeer liepen vijf mensen zware verwon dingen op. Het tweemotorige vlieg tuig schampte een brug. Twee au to's botsten op het toestel. De pi loot is er volgens de rechter voor verantwoordelijk dat er voldoende brandstof in de tanks zit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7