22 zeeland Meesters in de hulpverlening Extra hulp voor als eist twintig maanden voor ontvoeren van elfjarig dochtertje Zeeuwse kok haalde geen podiumplaats Vraag van klant bepaalt wat vergoed wordt 300 euro boete geëist tegen Smerdieker WERKRETRAITE Initiatief directeur Veiligheidsregio AFVALLEN Tineke Boogaard is gewichtsconsulent. Verzekeraars vergoeden afvalhulp door een consulent sinds begin dit jaar. vrijdag 15 januari 2010 door Marcel Modde MIDDELBURG - Na vakmanschap komt meesterschap. Té weinig mensen echter nemen de tijd en moeite hun talenten uit te diepen en - nog minder - om ervaringen met anderen te delen, constateert Frans Captijn in zijn eigen omge ving. Daarom huurt Captijn een maand lang een riante villa met drie man personeel in Thailand waar hij on der anderen hulpverleners een 'in spirerende werkretraite' zal aanbie den. Captijn is directeur van de Veilig heidsregio Zeeland en oprichter van de Stichting Esiea. Laatstge noemde organisatie heeft als doel door de persoonlijke inzet van ex perts, onderontwikkelde interna tionale hulpverlening naar een ho ger plan te tillen. Deze specialisten worden voor kortdurende projec ten uitgezonden naar het buiten land. Onder de vlag van Esiea zijn in krap twee jaar na de oprichting drie projecten afgerond. In juni wordt nummer vier (Thisor) bijge schreven, met de levering van brandweergereedschappen en me- Frans Captijn dische spullen voor een eveneens tot stand gebracht samenwerkings verband in de grensregio van Roe menië Hongarije en Oekraïne. Vanaf dit jaar richt Esiea de pijlen ook op de experts zelf. Daarbij gaat het in eerste instantie om een 'zoektocht naar persoonlijke kracht en innerlijke verdieping', door Emile Calon MIDDELBURG - Zonder kleding, zon der dat het meisje afscheid kon ne men van haar moeder, nam u haar mee, zei officier van justitie E. Bethlehem gisteren tegen een 43-jarige Portugees. - De man stond terecht omdat hij vorig jaar juni vanuit Sluis zijn elf jarig dochtertje had ontvoerd. Zon der dat de moeder dat wist, had hij haar meegenomen naar Lissa bon. Volgens de man deed hij dat om dat de moeder mogelijk uitgezet AMSTERDAM - Sjako Minderhoud uit Aagtekerke is er gisteren niet geslaagd bij kookwedstrijden op de Horecavakbeurs door te drin gen tot het ere-podium. Hij kwam uit in de categorie 'jonge koks on der de 25'. Minderhoud is lid van het Koksgil- de Zeeland en deed voor de twee de maal mee aan een wedstrijd. Hij werkt als kok in het Badhotel te Domburg. In totaal waren er acht jonge Nederlandse koks voor de wedstrijd geselecteerd onder auspiciën van het landelijke koks- gilde. Dat gilde presenteerde op de horeca vakbeurs ook het tweedege- rechtenboekje aan de bezoekers van de beurs. zou worden. De kans dat ze alsnog een vluchtelingenstatus krijgt, is volgens hem klein. Hij zei dat hij bang is dat ze, samen met haar kin deren, naar haar geboorteland An gola wordt uitgezet. Volgens hem gebeurde alles in overleg met de moeder en was het de bedoeling dat zijn zoontje en zijn vrouw zou den volgen. Bethlehem hield hem voor dat de moeder toch heel iets anders ver klaarde. „Zij wist van niets en werd plotseling geconfronteerd met een ontvoerde dochter." Na ar restatie van de vader, door de Por- legt Captijn uit. Voor een opti maal resultaat zweert de initiatief nemer bij het mystieke oosten. In het noord-Thaise Chiang Mai heeft de stichting deze zomer een woning gehuurd waar een beperkt aantal deelnemers een 'ontmoe tingsprogramma' kan doorlopen. Het concept is gebaseerd op de te levisieserie Villa Felderhof en in dat licht Villa Esiea gedoopt. Het aanbod binnen de werkretrai te bestaat enerzijds uit specifieke oefeningen en opdrachten en daar naast uit een bewuste momenten van rust, stilte en ontspanning. „Ik ben er achter gekomen dat er na een fase van groei en op het hoogtepunt van vakbekwaamheid nog een fase zit: meesterschap. Als je daar naar op zoek gaat en over tollige ballast uit het heden leert opruimen, zul je ontdekken dat het er écht zit. Daarmee kan je vrij en vanuit je authentieke kracht creatiever en met meer plezier ver der werken. Captijn figureert slechts als gast heer. Slaat het concept aan, dan wil Cap tijn het programma uitbouwen naar meerdere bijeenkomsten op andere plekken. door Nadia Berkelder tugese politie, zat het meisje enke le maanden in een opvangtehuis in Lissabon. Voor het meisje was dat beslist geen prettige tijd, zei de officier. Bethlehem noemde de ontvoering 'een heel ernstig feit'. „U heeft haar van haar vrijheid beroofd. Ze miste haar moeder enorm. Ze heeft haar een half jaar moeten missen." De officier vindt dat de man een langdurige straf moet uitzitten en eiste een celstraf van dertig maan den waarvan tien voorwaardelijk. Uitspraak donderdag 28 januari. Als je gewichtsconsu lent Tineke Boog aard wil laten gruwe len moet je haar mee nemen naar de super markt. En dan vooral naar de afde ling kant-en-klaar. „Wat daar niet allemaal inzit... Ik vraag mensen die bij me komen altijd om etiket ten te lezen. Die magnetronmaaltij den zitten bijvoorbeeld vol met conserveringsmiddelen." Boogaard helpt mensen op een verantwoorde manier met afval len. En vanaf dit jaar wordt haar hulp ook nog - gedeeltelijk - ver goed door een groot aantal zorg- Alle echt noodzakelijke zorg zit in de basisverzekering, zegt Marie-José van Gar- dingen van zorgverzekeraar CZ. „Zoals ziekenhuiszorg en medicij nen. Dat moet ook, want dat be- paalt het ministerie. Wat er gedekt wordt door de aanvullende verze keringen, dat wordt eigenlijk be paald door de vraag van onze klan ten. Heel veel klanten willen bij voorbeeld alternatieve geneeswij zen. Je kunt daar van denken wat je wilt, maar als onze klanten daar behoefte aan hebben, dan vergoe den wij dat." Verzekeraars zijn veranderd, er kent Van Gardingen. „Vroeger wa ren het bedrijven die de rekening betaalden en verder niets. Nu bie den we meer service, we worden meer een gids." Klanten van CZ kunnen bijvoorbeeld per e-mail medische vragen stellen aan des kundigen, er staat advies - ook over afvallen - op de website en de verzekeraar laat weten waar de bes te dokters te vinden zijn. „En daar hoef je echt geen aanvullende ver zekering voor te hebben. Dat staat op de site en is gewoon gratis." verzekeraars. „Het hangt van je po lis af wat je vergoed krijgt", zegt Boogaard. „Verzekeraars betalen niet alles, maar wat ze vergoeden, kan net even genoeg zijn om men sen over een drempel te helpen." Een gewichtsconsulent - in Zee land zijn er consulenten in Goes, Heinkenszand, Middelburg, Ter- neuzen, Vlissingen en Ziérikzee - doet iets anders dan een diëtist. Die helpt ook mensen die willen afvallen, maar een diëtist heeft - in tegenstelling tot Boogaard en haar collega's een medische achter grond. De titel diëtist is be schermd en pas te verkrijgen na een hbo-opleiding van vier jaar. „Als mensen met diabetes of met een andere ziekte die te maken Tineke Boogaard in de sportschool in MIDDELBURG - Tegen een 32-jarige inwoner van Sint Maartensdijk is gisteren voor de rechtbank in Mid delburg een boete van 300 euro en een voorwaardelijke celstraf van twee weken geëist. Hij zat zich in april 2008 in de slaapkamer sek sueel te bevredigen, toen plotse ling zijn vierjarig zoontje de ka mer binnenliep. Het kind werd di rect weggestuurd en de man stop te met zijn handelingen. Volgens zijn inmiddels ex-vrouw, die aan gifte had gedaan, vertoonde het kind daarna 'seksueel afwijkend ge drag'. In een ziekenhuis werd ech ter geconstateerd dat het kind vol komen normaal gedrag vertoonde. Uitspraak 28 januari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 76