i8l Ruzie om bekabeling beslecht 'Onvrede over hoge belasting Schade bij jaarwisseling op de Bevelanden lager dan voorheen Bloembak moet omgeving Pontes veiliger maken Vragen over investering in toeristenpas BELASTINGOPSTAND Het Oproer van Zierikzee is de eerste productie van de Stichting Historische Spelen. In dit stuk wordt een geromantiseerde indruk gegeven van de belastingopstand in 1472. Het Oproer van Zierikzee staat na ruim tien jaar weer op het repertoire vrijdag 15 januari 2010 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland krijgt 90.000 euro schadevergoeding van de (on deraannemer die destijds de beka beling in het gemeentehuis heeft aangelegd. De aannemer heeft daarbij in de visie van de gemeente enige ste ken laten vallen en hoewel niet verwacht wordt dat dat tot compu terproblemen zou leiden, kaartte de gemeente het wel aan bij de aannemer. Dat leidde tot een juri disch steekspel en uiteindelijk werd de Raad voor Arbitrage voor Metaalnijverheid en -handel inge schakeld. Die liet weten zich niet bevoegd te achter de zaak te behan delen en na overleg met de huisad vocaat besloot de gemeente in 2008 de aannemer voor de rechter te slepen. Die riep beide partijen op nog eens met elkaar om tafel te gaan zitten om via een minnelijke rege ling uit de lang slepende kwestie te komen. Dat resulteerde uiteinde lijk in een schikkingsvoorstel van de aannemer van 90.000 euro. „Nu de hoofdaannemer dat schik kingsvoorstel doet, wordt volgens ons toegegeven dat zij geen fout loos werk hebben geleverd en dat wij hen terecht daar op hebben aangesproken", concludeert het college. De 90.000 euro worden toegevoegd aan de post onvoor zien van de gemeente. mmmmm MEEST GELEZEN 1. SCP wil rust en ruimte. 2. Weer vragen over gladheid (foto). 3. Schouwen huurt voor 4 miljoen in. TIPS? schouwen-duiveland@pzc.nl Meer nieuws uit de regio op www.pzc.nl/schouwen-duiveland door Ali Pankow Nee, we nemen' het lan ger. Nee, dat pikken we toch niet." Het strijd lied van de Zierikzeese bevolking in 1472 tegen het beleid van hertog Karei van Bourgondië wordt weer uit volle borst gezon gen. De onvrede over hoge belas ting zwelt onrustbarend aan. De Stichting Historische Spelen heeft de allereerste productie Het Oproer van Zierikzee weer op het repertoire staan. De repetities zijn begonnen, de opvoeringen staan in de tweede week van september gepland. Deze reprise is een kwestie van 'op veler verzoek', volgens tekst schrijver en regisseur Cees Möhlmann. Zelfs na tien jaar klinkt nog het verzoek 'Het Op roer' nog eens op te voeren. Daar wordt dit seizoen dus aan voldaan. Veel is hetzelfde gebleven, veel ook is veranderd. Dat laatste be treft vooral de cast. Van de ruim honderd spelers zijn er circa twin tig uit de spelersgroep van het eer ste uur. Daarvan speelt ongeveer de helft zijn oorspronkelijke rol. In het verhaal is niks gewijzigd. De ouverture met de stem van - in middels oud-burgemeester - Jack Asselbergs als voice-over roept di rect de sfeer van toen weer op. „As selbergs heeft exact de juiste stem daarvoor, dus waarom zouden we dat veranderen?", zegt Möhlmann. Wat hij er wel heeft uitgehaald is een lied met spelende kinderen. „In de Middeleeuwen speelden de kinderen niet", weet hij inmiddels wijs geworden na zes historische openluchtspelen en veel onder zoek in de archieven. Zijn rechter hand, mederegisseur en echtgeno te Elly vult aan: „Muzikaal hebben we ook wat aanpassingen gedaan. Al die instrumentale tussenstukjes zijn eruit. Die golden in de aller eerste productie als hulpmiddeltje voor de spelers. Dan hoorden ze aan de muziek dat er weer een changement kwam. Na tien jaar er varing moeten ze nu maar in staat zijn, op tijd op hun plek te zijn. Hierdoor komt er ook veel meer vaart in de voorstelling." Muziekgroep Speelgoed had een wezenlijk aandeel in 'Het Oproer', zowel in de oerversie in december 1996 in Theater Mondragon als in de twee opvoeringsreeksen in de openlucht in 1998 en 1999. Het en semble is al sinds een jaar of zeven ter ziele, maar is ten behoeve van deze reprise voor even uit de as herrezen. De* muzikanten maakten deze week tijdens de repetitie voor het eerst weer hun opwach ting binnen de totale groep. „Dit voelt als een reünie", zegt Maarten Pieters met een glimlach van oor tot oor. Hij vormt samen -met Bram Schrier, Hans van Bra- kel, Jan Tromper, Wim van Ham en Sjoerd Ennenga het ensemble Speelgoed nieuwe stijl. Zij bespe len onder meer de luit, de fluit en de viool. Vol overgave zingen zij in de kroeg het lied Wie weet een lek ker vrouwken, later gevolgd door Houd uw kanneke proper Janneke. Dat zal velen nog vertrouwd in de oren klinken. „Wij kwamen destijds door musi cus Mar van der Veer in contact met 'Het Oproer'. We hebben aan alle drie de voorstellingsreeksen veel plezier beleefd. Later heb ik sa men met Hans ook in De Ridder slag nog een lied gezongen, maar daarna zijn dus gestopt", vertelt Pieters. De muzikanten wonen te genwoordig te ver uiteen. „Speel goed zal ook nu niet zo lang blij ven bestaan, maar voor even is het wel ontzettend leuk." ZIERIKZEE - Om het schoolterrein van de Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee op een vriendelijke ma nier verkeersveiliger te maken wor den maandag bloembakken ge plaatst op het fietspad. Rector Sjef Lommen hoopt op deze manier de snelheid van de bromfietsen af te kunnen remmen. De bloembakken zijn onder toe ziend oog van docenten gemaakt door Leroy van Hekke, Max Vaar- degem, Sander van Sas, Erwin van Gëesbergen en Tim Noomen, leer lingen van de afdeling Bouw en Metaal van de Pontes. De officiële plaatsing van de fors uit de kluiten gewassen bloembakken gebeurt maandag samen met hoofdconciër ge Izaak Schults. In de grote zaal van het MFC in Zierikzee wordt al sinds november weke lijks gerepeteerd voor de reprise van Het Oproer van Zierikzee. Ruim hon derd spelers zijn in touw om het publiek in september weer een geromanti seerde indruk te bieden van het wei en wee van Zierikzee rond 1472. Het stuk begint met het opbouwen van de markt bij de Steenen Brug. Koop vrouwen prijzen hun waren aan, burgeressen en poorteressen doen hun in kopen. Bedelaars smeken de rijken om 'een aalmoes, in naam van Sint Lie ven'. Op de voorgrond: Guusje Poot als de blinde bedelares Klara, die sa men met haar dochter Mette (Michelle Hillebrand) wat warmte zoekt bij een vuurkorf op het'marktplein. Elly en Cees Möhlmann zijn de spil van de Stichting Historische Spelen. Hij tekent - in nauw overleg met haar - voor de creatieve ideeën, het naspeu-* ren in de archieven, het schrijven van het script en voor de regie. „Ik ben van de schema's", zegt Elly. Daarin vat zij veel samen. Met schema's doelt zij op overzichten van: de repetities, indeling scènes, wanneer welke scènes worden gerepeteerd, dus wanneer welke spelers per se aanwezig moeten zijn, vanwaar spelers moeten opkomen en weer afgaan, van attributen waar zij voor moeten zorgen, van tijden waarop zij zich moeten laten schminken, van het verwisselen van zendmicrofoontjes. Verder herinnert zij Cees veel vuldig aan zijn eerder gedane regie-aanwijzingen. ZIERIKZEE - Waarom investeert het college 35.000 euro in de Schou- wen-Duivelandpas zonder de raad hiervan op de hoogte te stellen? Dat wil Jacqueline van Burg van Leefbaar Schouwen-Duiveland we ten. Tijdens de begrotingsvergade ring is afgesproken dat verdere in vesteringen in de ontwikkeling van de pas eerst besproken zou worden door de gemeenteraad. „En ik ben nog steeds in afwach ting van het raadsvoorstel." De gemeenteraad heeft gevraagd om een voorstel om meer achter grondinformatie te krijgen over de noodzakelijke investeringen in de pas. In de begroting was hiervoor 347.000 euro uitgetrokken. GOES - Op de Bevelanden is tij dens de afgelopen jaarwisseling voor 35.500 euro aan materiële schade aangericht. Dat blijkt uit een rondgang langs de gemeenten. Het bedrag zal feitelijk hoger uit vallen, want sommige gemeenten hebben op dit moment alleen zicht op de materiële schade en hebben de manuren dus nog niet doorberekend. In bijna alle Bevelandse gemeen ten is de schade lager dan een jaar geleden. Dat is vooral te danken aan een betere voorbereiding. Zo zijn bijvoorbeeld afvalbakken en parkeermeters afgesloten of wegge haald. In Kapelle doet zich de op merkelijke situatie voor dat de voorbereidingskosten hoger waren dan het uiteindelijke schadebe drag. „Het weghalen, opslaan en weer terugplaatsen van straatmeu- bjlair heeft ons dit jaar 9700 euro gekost, terwijl de materiële schade (inclusief opruimkosten) 7700 eu ro bedroeg", zegt burgemeester Sie- be Kramer. Een jaar geleden was de schade in Kapelle 10.000 euro en was er 7000 euro aan preventie uitgegeven. In Goes (13.200 euro schade) sneu velden 26 afvalbakken en een handvol verkeersborden. Ook een abri en twee parkeerautomaten moesten eraan geloven. Een jaar geleden kostte de jaarwisseling Goes 18.500 euro. In Reimerswaal bedraagt de schade zo'n 7000 eu ro, tienduizend minder dan vorig jaar. Ook Noord-Beveland heeft ruim 1200 euro minder schade dan vorig jaar; 2311 euro. Bijna de helft van dat bedrag, 1000 euro, is voor reparatie van het dorpshuis in Kats. In Borsele staat de teller op 5500 euro. „Het kan zijn dat er nog wat rekeningen komen, maar veel hoger zal het niet worden", al dus een woordvoerster. Borsele is de enige Bevelandse gemeente waar dit jaar meer schade is aange richt dan vorig jaar. Toen werd er voor 4381 euro vernield.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62