WK tafeltennis 2011 met machotrekjes UWV betaalt salaris van Haarlem-spelers Vriesekoop debuteerde in Middelburg 7 Drie boeken over China Fernando Torres zes weken aan de kant Justine Henin nog niet in de Fed Cup Krajicek door, Rus uitgeschakeld Vijftig rijders bij Angenent Classic Jonathan de Guzman maakt zijn rentree Alle duels in Jupiler League zijn afgelast vrijdag 15 januari 2010 Over haar ervaringen in China schreef Bettine Vriesekoop drie boeken: Heimwee naar Peking (1994), Bij de Chinees (2006), en Het Jaar van de Rat (2008). Tussen 2006 en 2009 was ze corres pondent in China voor het NRC Handelsblad. door Koen de Vries ROTTERDAM - Bettine Vriesekoop keert voorzichtig terug in de tafel tenniswereld. De 48-jarige Amster damse wordt het boegbeeld van het WK tafeltennis 2011, dat van 8 tot en met 15 mei in de Rotterdam se Ahoy gehouden wordt. Ze gaat zich onder meer richten op public relations, maar zal zich j de komende maanden vooral be zighouden met sponsorfmding. De tweevoudig Europees en veer- tienvoudig Nederlands kampioene in het enkelspel zal vooral de Chi nese markt 'afstropen'. Hoeveel geld ze moet binnenhalen, wil de organisatie niet zeggen. Het WK-budget bedraagt zes miljoen euro. Dat de organisatie van het WK bij Vriesekoop terechtkomt, is niet verwonderlijk. Zij is dankzij haar vele tafeltennissuccessen een be kende verschijning in het land met 1,6 miljard inwoners, spreekt goed Mandarijns en kent het land op haar duimpje. September vorig jaar kwam ze terug van een drieja rig verblijf in het land. Voor haar gaan deuren open die voor ande ren gesloten blijven. Tafeltennis is in China na basket bal de populairste kijksport. De verwachting is dat dagelijks 200 a 250 miljoen Chinezen de recht streekse uitzendingen van het WK zullen volgen. Zij zijn daarmee voor sponsors een veel interessan tere doelgroep dan die paar mil joen Europeanen die het evene ment met een half oog zullen be kijken. Vriesekoop gaat vooral op bezoek bij grote bedrijven, in Chi na, maar ook in Europa. „Chine zen vinden merknamen veel be langrijker dan wij in Europa. Naamsbekendheid is in China van levensbelang." Vooral dankzij al die Chinezen is tafeltennis één van de vijf grootste sporten van de wereld. Opvallend is dat Vriesekoop voor het eerst in haar leven pr-activitei- ten voor de Nederlandse tafelten- nisbond NTTB gaat verrichten. De bond heeft haar ondanks haar gro te bekendheid in binnen- en bui tenland altijd links laten liggen. „De NTTB heeft daar in het verle den veel te weinig aan gedaan", vindt Vrieskoop. „Ik wil niet meer in de zaal staan. Die periode heb ik achter me gelaten. Maar dit lijkt me mooi. Ik zie het als een mooie uitdaging." De voormalig tafeltennisster kan anderzijds wel begrijpen dat de bond haar lange tijd links liet lig gen. „Ik heb thuis een map met brieven over al die conflicten die ik met de bond heb gehad. Toen ik die laatst nog eens inkeek, sloeg ik bijna steil achterover. Al die ruzies waren te onbelangrijk voor woor den. Het leek bijna wel een doel stelling om conflicten op te roe pen." „Nu schaam ik me daar een beetje voor. Ik begrijp nu clat mensen toen een oordeel over me hadden. Die conflicten hebben me veel suc cessen gekost. Er is één jaar ge weest dat Bessel Kok, een man uit de telecomwereld, alles voor me betaalde en alles rustig was. Dat is een van de beste jaren geweest uit mijn carrière." Mede daarom wil Vriesekoop geen geneuzel meer. „Ik wil met een grote geest naar dingen kijken en me niet meer mengen in discussies. Die tijd ligt ver achter me." Het WK van 2011 wordt het derde WK tafeltennis dat in Nederland gehouden wordt. Het eerste werd in 1955 in Utrecht gehouden, het tweede in 1999 in Eindhoven. Net als in 1999 is Brabander Ton van Happen het hoofd van de organisa tie. Destijds had hij drie maanden om het evenement uit de grond te stampen. Toen nam Nederland de organisatie van Joegoslavië over, dat in conflict was met de Navo. Nu heeft hij er twee jaar voor. MIDDELBURG - Op vijftienjarige leeftijd zorgde Bettine Vriesekoop al voor het nodige tumult bij de tafelten- nisbond NTTB. Om haar spelniveau op te krikken verzocht haar club Avanti (Hazerswoude) of Vriese koop mocht uitkomen in de mannencompetitie. Het werd destijds 'een paleisrevolutie' genoemd. Vriesekoop kreeg van het hoofdbestuur toestem ming, maar competitieleider Karei Stappers was falie kant tegen en stapte per direct op. Haar eerste Wed strijd in de mannencompetitie speelden Vriesekoop in Middelburg, tegen Middelburg-Zuid in de hoofd klasse. Voor de camera's van Studio Sport en veel fo tografen was André Louwen op zaterdag 22 oktober 1977 de eerste mannelijke tegenstander van Vriese koop. Hij verloor met 15-21 en 22-24. Ook de tweede andere MZ-spelers - Peter Kersten en Koen de Vries - moesten de jeugdige Vriesekoop na twee games felici teren. LONDEN Liverpool kan de komende zes we ken niet beschikken over Fernando Torres. De aanvaller heeft woens dag een knieblessure opgelopen in de wedstrijd in de derde ronde van de FA Cup tegen Reading. De Span jaard moet een operatie ondergaan. Behalve Torres zijn ook Steven Ger- rard en Yossi Benayoun niet onge schonden uit de strijd gekomen. Gerrard moet twee weken aan de kant blijven vanwege een spierbles sure en Benayoun voor een maand met ook problemen aan zijn knie. Liverpool verloor verrassend van Reading. Na verlenging werd het 1-2 voor Reading. BRUSSEL Justine Henin doet in februari niet mee in de wedstrijd van België in de Fed Cup tegen Polen. De Bel gische tennisster maakte onlangs haar rentree, maar vindt een terug keer in de landenwedstrijd vlak na de Australian Open nog te vroeg. „Justine wil afvvachten hoe haar lichaam reageert na de comeback. Maar ze zei ook dat ze in de toe komst nog graag Fed Cup wil spe len", aldus coach Sabine Appel mans. Bij winst mag België eind april barrageduels om promotie naar Wereldgroep 1 spelen. Moge lijk doet Henin dan wel mee. MELBOURNE Tennisster Michaëlla Krajicek is de eerste ronde van het kwalificatie toernooi voor de Australian Open goed doorgekomen. De Nederland se won gisteren in twee sets van de Franse speelster Claire Feuerstein: 6-3 6-2. Als Krajicek nog twee overwinningen boekt, staat ze in het hoofdtoernooi. Ze treft in haar tweede kwalificatiepartij de pas vijftienjarige Britse Laura Rob- son. Arantxa Rus werd in de eerste kwalificatieronde uitgeschakeld. Ze verloor van Kristina Anto- nitsjoek: 4-6 6-4 2-6. HOOGMADE De Angenent Classic over 200 kilo meter op de Kromme Does en de Wijde Aa gaat vanochtend van start met maximaal vijftig rijders uit de nationale schaatstop. Er is geen vrouwenwedstrijd. Voor dit relatief kleine deelnemersveld heeft de KNSB gekozen omdat de weersomstandigheden niet opti maal zijn. Ondanks het geringe aantal deelne mer is de Angenent Classic bijzon der: het is voor het eerst dat er sinds de Elfstedentocht in 1997 in Nederland weer een marathon over zo'n lange afstand op na tuurijs wordt verreden. ALANYA Feyenoord heeft het trainingskamp in Alanya gisteren afgesloten met een overwinning op Kayserispor: 3-0. Tegen de verhouding in kwam Feyenoord op voorsprong door een treffer van Ron Vlaar, die de bal uit een hoekschop van Jonathan de Gu zman inkopte (0-1). De Guzman stond na ruim drie maanden bles sureleed weer in de basis. Makaay zorgde voor 0-2 en 0-3. AZ won in Spanje met moeite van Estepona: 3-2. Graziano Pellè maak te de winnende treffer een kwar tier voor tijd. De Alkmaarse ploeg kwam eerst met 0-2 achter. ZEIST De voetbalbond KNVB heeft de ne gen wedstrijden die voor vandaag in de Jupiler League op het pro gramma stonden afgelast. Het over grote deel van de betreffende speel velden blijkt vanwege de sneeuw en vorst onbespeelbaar. De KNVB voerde gisterochtend overleg met de clubs en de Coöperatie Eerste Divisie (CED) over de situatie. De wedstrijd FC Oss-Go Ahead Eagles, die voor vanavond op het program ma stond, werd gisteren al afgelast. De KNVB heeft de duels nu voor maandag 8 februari vastgesteld. op topniveau. Ze hebben al een proefritje gemaakt. Van der Vleu ten heeft ze samen bezig gezien. Volgens hem klikte het 'heel aar dig'. Dat ging met de twee mannen iets je anders, herinneren de stalverzor- gers zich. „In het begin dachten we: 'Dit wordt een lange lijdens weg'. Ze moesten erg aan elkaar wennen." Toch viel het duo al snel in de prij zen, met de eerste plaats tijdens wereldbekerkwalificatie in Londen vorige maand als hoogtepunt. Qf de nieuwe combinatie ook suc cesvol wordt? Om te excelleren heeft een topruiter een toppaard nodig. En andersom. Aan Tomboy zal het niet liggen. Zijn kwaliteit staat volgens Van der Vleuten bui ten kijf. „Het is een speciaal dier. Hij heeft meer springkwaliteit dan veel an dere paarden. Daarbij heeft hij een goede wedstrijdinstelling en karak ter." Van dat laatste moet Tomboy het vooral hebben. Hij heeft kuren, ge niet van aandacht. Is een macho- paardje met pit, soms zelfs een tik je onberekenbaar. Zo deinst hij er niet voor terug om naar anderen - mens, paard of hond - te happen. Zijn verzorgers noemen hem daar om soms ook wel gekscherend 'Stomboy'. Van der Vleuten: „Hij is best bru taal, in alle dingen. En dat zie je te rug in het springen. Een paard moet brutaal zijn om zo te durven springen. Hij móét die mentaliteit hebben, dat maakt hem een top per." Natuurlijk laat het adieu Van der Vleuten niet onberoerd. „Je bouwt een band op met zo'n paard, bent veel met elkaar onderweg. Ik ga 'm wel missen, ja." Of dat wederzijds is? Tomboy zelf zal het vertrek worst wezen, denkt de ruiter. Het paard lijkt zich nu in ieder geval niet druk te maken over het aanstaande afscheid. Zijn bovenlip rust op de dwarsbalk van de staldeur, hij dommelt bijna in. door Govert Wisse Tomboy, het paard dat deze week voor 'een paar miljoen euro' is ver kocht aan miljardair Athina Onassis. foto Rene Manders/Meulenhof/GPD HAARLEM - Uitkeringsinstantie UWV betaalt volgende week de decembersalarissen van de spelers en het overig personeel van voet balclub HFC Haarlem uit. De club heeft zelf geen geld om de voetbal lers hun achterstallig loon te beta len. Maar zij kunnen, nu HFC Haarlem in surséance van betaling verkeert, beroep doen op de loon- garantieregel van het UWV. Het UWV heeft dinsdag overleg met de werknemers van de noodlijden de club. Als de salarissen niet voor 10 fe bruari waren betaald, had de licen tiecommissie van de KNVB Haar lem drie winstpunten in minde ring gebracht. De dreiging van die puntenaftrek is nu verdwenen. Haarlem moest een maand gele den al een punt inleveren, omdat de club verzuimd had pensioengel den af te dragen. De licentiecommissie van de KN VB komt binnen een week bijeen om zich te buigen over de proble matiek bij HFC Haarlem. Zé zal ook overleg hebben met Rocco Mulder, de deze week aangestelde bewindvoerder bij de voetbalclub. Volgens een woordvoerder van de voetbalbond kan de commissie de licentie van een club intrekken als deze in surséance van betaling ver keert, zoals nu het geval is met HFC Haarlem. De licentiecommis sie bespreekt volgende week ook het recent door Haarlem ingedien de plan van aanpak. Daarin moet de club aangeven hoe het de finan ciële problemen op termijn denkt op te lossen. Het bestuur van Haar lem, dat op financieel gebied on der streng toezicht staat van de KNVB, leverde twee maanden ge leden een plan in dat door de licen tiecommissie werd afgekeurd. Om die reden kreeg Haarlem een boe te van 10.000 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57