kastje naar de muur 3 Echte mensen aan de telefoon Lozing heeft geen effect op Schelde Huisbezoek Klimaatfonds is in de race voor prijs 'Voorheen was het antwoord: daar gaan wij niet over. Nu willen we niet dat mensen van het kastje naar de muur gestuurd worden.' 'De overheid moet bekend zijn met de burger, bereikbaar, beleefd, behulpzaam en betrouwbaar.' commentaar www.pzc.nl vrijdag 15 januari 2010 H Wendelmoet Rotmans, gemeente Terneuzen Alex Brenninkmeijer, de Nationale Ombudsman Het kabinet wil ge meenten en instellin gen veel meer greep geven op het privé- domein van de burger. Om uit keringsfraude te ontmoedigen, zou er een wet moeten komen die het mogelijk maakt dat con troleurs zomaar kunnen bin nenstappen bij miljoenen Ne derlanders die nergens van wor den verdacht. Alleen maar om dat ze kinderbijslag ontvangen. Of een andere uitkering. Dit wetsvoorstel is verwerpe lijk. Het spoort niet met de mensenrechten en niet met de Grondwet. Bovendien zou deze wet een asociale bijwerking hebben. Want welke mensen zullen zich in de praktijk aan zo'n controle moeten onder werpen? Juist. De mensen die toevallig passen in de 'risicopro fielen' van de uitkeringsinstan ties. Anderen zullen er niets van merken. Zo'n tweedeling is onacceptabel. Het kabinet kan dit voorstel maar beter snel intrekken. En anders moet de Tweede Kamer er korte metten mee maken. Hoe scoren de Zeeuwse ge meenten, langs de lat van ombudsman Brenninkme ijer? Een rondgang leert dat overal het besef is doorgedrongen dat bur gers geen bandjes willen horen, maar mensen. Bij alle gemeenten wordt de telefoon (bijna) direct op genomen, een enkele keer komt er kort een bandje: 'Al onze mede werkers zijn nu in gesprek, een moment geduld alstublieft...' Wat telefonische bereikbaarheid betreft zijn er onderling nogal wat BART BEVEELT AAN Bart Cabriëlse beveelt wekelijks een cd aan. Vandaag aflevering 13: www.pzc.nl/bartbeveeltaan STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Overzicht van alle PZC-video's: www.pzc.nl/video verschillen. Noord-Beveland doet aan pauzes (8.30-12.00 en 13.00-17.00 uur, vrijdagmiddag ge sloten). Hulst doet elke dag om 16.00 uur de deur op slot en de te lefoon van de haak. Na sluitings tijd is er dan wel een bandje met noodnummers. Borsele is met tele fonische bereikbaarheid van 8.00 tot 17.00 uur en donderdagavond zelfs tot 20.00 uur het braafste jon getje van de klas. Bijna overal worden verzoekjes om een afwezige ambtenaar te la ten terugbellen, per mail aan de be trokkene doorgegeven. Maar checkt de receptioniste ook of het verzoek is opgepikt door de ge adresseerde? Ja, antwoordt het overgrote deel van de receptionis tes, waarbij de leesbevestiging een eenvoudig middel is om te zien of het bericht gelezen is. Een enke ling neemt de moeite, de geadres seerde te herinneren aan het ver zoek, als dat niet het geval is. De ombudsman beveelt het 'warm doorverbinden' aan. Opvallend is dat alle Walcherse gemeenten en Schouwen-Duiveland daar niet aan doen. Even aangegeven wie de beller is en wat zijn vraag is, 'daar kunnen wij niet aan beginnen' of 'Wij zijn alleen een doorgeefluik'. Bij de Bevelandse en Zeeuws- Vlaamse gemeenten wordt die moeite wel genomen en dat ver taalt zich in minder 'kastje-naar- de-muur'-gevallen. 'Als je rugge spraak houdt, weet je of de beller met de juiste persoon wordt door verbonden.' Zo is het maar net. door Jeffrey Kutterink DEN HAAC - Het water in de Wes- terschelde is nog niet aantoonbaar viezer geworden door de lozing van ongezuiverd afvalwater uit Brussel. Dat antwoordt staatssecretaris Ti neke Huizinga (Christenunie, Ver keer en Waterstaat) op vragen van Tweede Kamerlid Ad Koppejan (CDA). Door het stilleggen van het zuiveringsstation Brus sel-Noord werd sinds 8 december het afvalwater van ruim een mil joen Brusselaars ongezuiverd ge loosd in de Zenne, de Rupel en de Schelde. Rijkswaterstaat Zeeland volgt de ontwikkeling van de wa terkwaliteit in de Westerschelde bij de Nederlands/Belgische grens nauwgezet, schrijft Huizinga. Daar worden al elke twee weken metin gen verricht, maar sinds de alarme ring wordt er extra gemeten. Zou de ongezuiverde lozing zeer lange tijd voortduren, dan bestaat vol gens Huizinga de kans dat de wa terkwaliteit terugvalt tot de situa tie die bestond voor de ingebruik name van het zuiveringsstation (maart 2007). Daarvan lijkt geen sprake, omdat de zuivering inmid dels weer werkt, aldus de staatsse cretaris. Verwacht wordt dat de vervuiling door eb- en vloedstro mingen sterk wordt verdund. Het milieu en de visstand in de Wester schelde loopt daarom geen schade op. Ontstaat onverhoopt toch scha de, dan regelen internationale af spraken dat de vervuiler betaalt. MIDDELBURG - Het Zeeuws Klimaat fonds is een van de genomineerde projecten voor het Ei van Colum bus. Dat is een nationale prijs voor innovatie en duurzaamheid die eens in de twee jaar wordt uitge reikt. Dit jaar meldden zich 338 projecten. Het Zeeuws Klimaat fonds valt onder de categorie duur zame maatschappelijke samenwer king. De prijs bestaat uit een be drag van 12.500 euro. Het Zeeuws Klimaatfonds is een initiatief om vrijwillige koolstofdi oxide-compensatie te realiseren met projecten uit de eigen regio. Gewoonlijk worden C02-compen- satiediensten aangeboden door C02-credits van projecten in het buitenland aan te kopen. Meestal gaat het om duurzame energiepro jecten of het aanplanten van bos. Het Zeeuws Klimaatfonds pakt het anders aan door met Zeeuwse projecten te compenseren. Het fonds subsidieert investeringen in energiebesparende maatregelen en de ontwikkeling van overwegend kleinschalige duurzame energieop wekking, zoals het project Zon op School, waarin basisscholen zonne panelen krijgen. Karin Rikkers van het fonds: „Het Zeeuws Klimaatfonds wil C02-uit- stoot compenseren, zodanig dat het winst oplevert voor Zeeland. Uit deze lokale compensatie straalt een gemeenschapszin en autono mie die mij aanspreekt. De Zeeuw en zien zelf het resultaat en het zorgt ervoor dat kinderen op groeien met klimaatbewustzijn." Telefonistes Carianne (I) en Anja (r) in het klantcontactcenter van de gemeente Terneuzen proberen zoveel mogelijk vragen in één keer te beantwoorden. En als ze doorverbinden dan gebeurt dat maximaal één keer. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3