fiets Dichthouden deur bestraft Hulp voor het geboorteland van hun kinderen PZC 6 Zeeland 7 op de Ook verborgen Nederlanders krijgen paspoort Drie herten op hekken gespietst FIETSJAAR Vandaag in de autobijlage X-Drive kan gladheid aan Eerste Vrouwenauto van het jaar Makelaardij in zwaar weer Erwin en Niels Mesu geven in 'grindbak' bij Elburg 28 en 29 WETSVOORSTEL Wie controleur weigert, verliest kinderbijslag, AOW of bijstand Wanhoop en verder Word ook abonnee! 2010 wordt hét fietsjaar in Zeeland! www.zeeuwsjaarvandefiets.nl VRIJDAG 15 januari 2010 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 252e 1,50, zaterdag 2,20 WALCHEREN DEN HAAG - Miljoenen Nederlan ders moeten binnenkort controle ambtenaren binnenlaten, zonder verdenking, maar op straffe van verlies van kinderbijslag, AOW of bijstand. Ook voor weduwen, we zen en oudere arbeidsongeschik ten geldt: Wie de controleur niet binnenlaat, wordt daarvoor gekort. Dat staat in een wetsvoorstel van het kabinet dat .in behandeling is bij de Tweede Kamer. De kinderbij slag wordt in het voorstel in zijn geheel ingehouden wanneer de controleambtenaar niet binnen mag, de andere uitkeringen voor de helft. Rechtsgeleerden achten het wets voorstel in strijd met het thuis- recht van burgers, dat is vastgelegd in de Grondwet, en met het Euro pese Verdrag voor de Rechten van de Mens. Op grond van de nieuwe wet mogen gemeenten, de Sociale Verzekeringsbank en het UWV zelf bepalen wanneer zij toegang tot iemands woning willen. Dit om na te gaan of iemand echt al leen woont, of zijn eigen kinderen verzorgt. Het kabinet acht de wet noodzakelijk om 'het draagvlak van sociale voorzieningen' in de sa menleving te behouden. Het doorzoeken van een woning van iemand die niet verdacht is, mag sinds 2007 alleen nog wan neer de burger vrijwillig mee werkt. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Centrale Raad van Beroep. Veel gemeenten wil len echter bij de eerste aanvraag van een uitkering een kijkje kun nen nemen in de woning van de aanvrager. Het wetsvoorstel moet dat mogelijk maken. Ouderenbonden, advocaten, de Bij- standsbond en oudervereniging Ouders Co reageren onthutst. „Dit wordt echt een controlemaat schappij, waarbij de overheid elke stap die een burger maakt wil con troleren", zegt Piet van der Lende van de Bijstandsbond. pagina 3: commentaar iM— PORT-AU-PRINCE - Cindy Terasme (foto) is een van de vele Haïtianen die geliefden hebben verloren door de aardbeving van afgelopen dinsdag. Zij trof het lichaam van haar 14-jarige broertje aan bij de resten van een school in Port-au-Prince. De hulpverlening in Haïti komt moeizaam op gang, omdat alle vluchten tijdelijk worden geweerd. Het vliegveld is overvol. Toevoer van hulptroepen loopt daardoor vertraging op, terwijl de tijd be gint te dringen. foto Gerald Herbert/AP pagina 8 en 9: race tegen de klok DEN HAAG - Duizenden mensen door Melita Lanting ZIERIKZEE - Van minuut tot mi nuut volgens zij het nieuws. Via in ternet, de radio of CNN. Dick en Sylvia van Riederhoff en Frits en Corine Eekman uit Zierikzee zijn momenteel met hun gedachten bij Haïti. Dat is het land waar hun kin deren geboren zijn. Haïti is ook het land waar hun kinderen nog familie en vriendjes hebben. Beide Zeeuwse stellen willen ver schrikkelijk graag iets doen. Zij roe pen iedereen op om geld te geven, zodat de vermisten gezocht kun nen worden en de gewonden ver pleegd, want Haïti is een straatarm land. Dick van Rienderhoff zou als brandweerman het liefst nu op het vliegtuig stappen, maar dat is onmogelijk. Misschien dat hij later alsnog gaat. Van Rienderhoff: „Degenen die nu gewond zijn, krijgen geen hulp. Het land is één chaos en ze heb ben behoefte aan basisdingen zo als eten en drinken." lees verder: pagina 8 en 9 met een Nederlandse moeder maar buitenlandse vader, kunnen straks alsnog Nederlander worden. De Tweede Kamer schaarde zich gisteren achter de nieuwe wet op het Nederlanderschap die dit mo gelijk maakt. Het gaat om mensen die voor 1985 geboren zijn. Tot die tijd konden alleen kinderen met een Nederlandse vader Nederlan der worden, na 1985 geldt dat ook de moeder de Nederlandse natio naliteit kan doorgeven. De maatregel maakt onderdeel uit van wetgeving die de dubbele na tionaliteit inperkt. SANTPOORT - De afgelopen dagen zijn drie herten wreed aan hun einde gekomen toen zij in een po ging terug de duinen in te sprin gen, werden gespietst op de hek ken rondom Duin en Kruidberg bij Santpoort. Natuurmonumen ten betreurt de incidenten, maar schuift de verantwoordelijkheid door n^ar het Landgoed Duin en Kruidberg die de scherpe hekken heeft geplaatst. „Al onze hekken hebben we dusdanig aangepast dat zoiets juist niet kan voorvallen", al dus Natuurmonumenten. Controleur moet zijn werk kunnen doen achter de voordeur reageer op www.pzc.nl müB.'.lfklfTf reacties: 439 Tv-camera in de kleedkamer is smakeloos eens 82% Zeeland: 2, 3, 17 t/m 23; Binnenland: 4, 5; Buitenland: 6, 7; Beurs: 10; Economie: 11; Weer: 14; Strips: 15; Cultuur: 25; Sport: 26 t/m 29; Televisie: 34, 35. Bijla ge: Auto. Zie bon op pagina 2 of bel 088 - 013 99 10 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 1