Clubs stemmen in met camera Herfstkampioen Heerlen in het voordeel met louter linkshandige tafeltennissers 261 Spelers stellen vervanger van Davis Cup voor Igor Sijsling start sterk in kwalificatie Voetbal afgelast VOETBAL s^p&QUÏZ Kampioen weet niks van zijn eigen huwelijk STRIJD OM DE ABONNEE Eredivisie Live mag bij een aantal voetbalclubs vanaf komend weekeinde na afloop van de wedstrijd met een camera de kleedkamer in. donderdag 14 januari 2010 MELBOURNE - De tennissers buigen zich tijdens de Australian Open over de revolutionaire plannen om de Davis Cup te vervangen door een wereldkampioenschap voor landenteams. Dit voorstel komt uit de spelersraad van de in ternationale tennisvakbond ATP. Om de twee jaar zou er met 32 lan den moeten worden gestreden om de 'wereldtitel'. In de nieuwe for mat zouden kortere wedstrijden gespeeld moeten worden. Volgens de Servische tennisser No- vak Djokovic, lid van de spelers- raad, zijn de gesprekken tijdens de Australian Open cruciaal voor de komende jaren. „Er zijn allerlei nieuwe ideeën. Er is nog niets beslist, omdat we de voorstellen van alle kanten willen bekijken. Maar het zijn de spelers die er een show van moeten ma ken. Er moet daarom naar ons wor den geluisterd." Het aantal eredivisieclubs waar binnenkort een camera in de kleedkamer wordt toegestaan. MELBOURNE - Igor Sijsling is giste ren goed begonnen aan de kwalifi caties voor de Australian Open. De Nederlandse tennisser won in de eerste ronde met twee keer 6-2 van de Italiaan Flavio Cipolla. Ci- polla staat op de wereldranglijst een kleine honderd plaatsen hoger dan Sijsling. Sijsling speelt in de tweede ronde tegen de Zuid-Afrikaan Rik de Voest, de nummer 238 van de we reld. Vorig jaar won hij een toer nooi in Dubai. Robin Haase en Thiemo de Bakker zijn rechtstreeks tot het hoofdtoer nooi toegelaten in Melbourne. De vrouwen (Arantxa Rus, Michaëlla Krajicek) beginnen vandaag aan hun kwalificatietoernooi. MIDDELBURG - De KNVB heeft voor komend weekeinde alle voet balwedstrijden in het amateurvoet bal afgelast. De velden zijn door de sneeuw en vorst onbespeelbaar. Wanneer de wedstrijden worden ingehaald, is nog niet bekend. Voetbalreizen.com Op vrijdagavond 22 januari wordt de PZC-voetbalquiz gehouden. Aanmelding voor de quiz kan via www.pzc.nl/voetbalquiz of via voetbalquiz@pzc.nl. Als opwarmertje wordt op deze plaats dagelijks een vraag gesteld. Vraag van de dag (10): Wie maakte voor Domburg de eerste competi tiegoal in het zaterdagvoetbal? Antwoord gisteren (9): Bayer Leverkusen De prijzen worden aangeboden door voetbalreizen.com en koetbal Experience. AZ-speler Moussa Dembeie toont de kampioensschaal aan de pers. Zeven clubs in de eredivisie gaan camera's in de kleedkamer toestaan na afloop van elke wedstrijd. door Giel Hendrix SITTARD - Statistisch gezien heeft tafeltennisclub Enjoy Deploy Heerlen een slimme zet gedaan door Ronald Redjep aan te trek ken als kopman voor de lentecom petitie (eredivisie) die dit weekein de begint. Niet alleen omdat de Kroaat 184e staat op de wereldrang lijst maar vooral ook omdat Red jep een linkshandige speler is. Net als zijn ploeggenoten Li Jiao, Merijn de Bruin en Julien Indeher- berg. Het Heerlense team, dat afge lopen jaar de herfsttitel won met drie linkshandigen, telt nu dus al leen nog maar 'linkse' spelers. Mis schien niet helemaal uniek, maar wel bijzonder. En moeilijk voor de meeste tegenstanders. Immers slechts zo'n tien procent van de wereldbevolking is linkshandig. In de sportwereld ligt dat percentage hoger, bij de toppers in het tafel tennis loopt dat op tot circa dertig procent. Over dat fenomeen hebben zich al veel geleerden het hoofd gebroken. Maar er is ook een, door gezond verstand ingegeven, verklaring voor het feit dat onder de toppers, verhoudingsgewijs, meer links- dan rechtshandige spelers te vin den zijn: Omdat linkshandigen in de minderheid zijn, spelen zij va ker tegen rechtshandige spelers dan omgekeerd. Daardoor zijn rechtshandigen daarin minder ge traind. Natuurlijk zijn er ook we tenschappelijke verklaringen, waar bij wordt uitgegaan van het feit dat de linkerhersenhelft de rechter kant van het lichaam domineert en andersom en van de functies die aan beide helften toegeschre ven zijn. Dat zou er, kort samenge vat, toe leiden dat een linkshandi ge speler het voordeel heeft dat hij de informatie en de beheersing van de beweging in dezelfde her senhelft kan verwerken (rechts), terwijl de rechtshandige eerst de rechterhelft moet gebruiken (voor herkenning van het terrein) om daarna pas de linkerhelft te sturen (beheersing van de beweging). Dat kost hem telkens één tot drie hon derdsten van een seconde. Een verwaarloosbaar verschil? Dat dacht u, want tafeltennis behoort tot de snelste sporten ter wereld. Het balletje kan gemakkelijk een snelheid halen van 120 tot 150 kilo meter (met 180 rotaties per secon de). In combinatie met het feit dat een wedstrijdtafel maar 2,74 meter lang is, betekent dat dat een speler maar tussen de 0,025 tot 0,040 se conde tijd heeft om het balletje te rug te slaan. Dan kunnen een paar honderdsten het verschil maken. foto Ed Oudenaarden/ANP PEKING - Drievoudig olympisch ta feltenniskampioen Ma Lin is door zijn coach dringend verzocht zijn vijfjarige huwelijk met actrice Zhang Yi te beëindigen. Indien de Chinese wereldtopper niet aan de eis voldoet, dan wordt hij uit de se lectie gezet, kondigde trainer Liu Guoliang aan. De 29-jarige tafeltennisser zegt niets te weten van zijn huwelijk. Ma Lin vertelde aan Chinese me dia dat hij destijds geen officiële bruiloftsreceptie heeft gehouden en daarom dacht dat het huwelijk niet geregistreerd was. De Aziaat heeft inmiddels de scheiding aan gevraagd. „Met zulke privéproble- men heeft zelfs één van de groot ste atleten als Tiger Woods geen andere keuze dan te stoppen met zijn sport", sprak Liu Guoliang. „Daarom heb ik Ma Lin een deadli ne gesteld." Ma Lin won tijdens de Spelen van Peking tweemaal goud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 88