'Het Zwin beter beleefbaar na uitbreiding' 2 O Bijna net als thuis bevallen in het Geboortehuis Walcheren 'Niet meer de hele haven oversteken voor een plasje' SCEPSIS Dorpelingen en actiegroep tegen ontpoldering vrezen aantasting leefbaarheid Retranchement donderdag 14 januari 2010 door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Vanaf dit voorjaar kunnen vrouwen op Walcheren bevallen in het Geboortehuis Wal cheren. Verloskundigen beginnen het centrum in het ziekenhuis in Vlissingen. Sinds het vertrek van de kraamaf- deling vorig jaar was het al moge lijk om in het ziekenhuis te beval len onder begeleiding van een ver loskundige. Vanaf dit voorjaar wordt de service verbeterd: zorg verzekeraar CZ is bereid om te be talen voor extra begeleiding door een kraamhulp, die tijdens de hele bevalling bij de aanstaande moe der blijft. Bovendien wordt de ruimte opgeknapt, zodat vrouwen kunnen bevallen in een huiselijke sfeer, bijna net als thuis. „Met één op één begeleiding is het minder vaak nodig om medisch in te grijpen", zegt verloskundige Hil da Hament. „Ons doel is vrouwen zoveel mogelijk zonder apparatuur en kunst- en vliegwerk te laten be vallen." Als het tóch nodig is, kan de aan staande moeder binnen dertien minuten in het ziekenhuis in Goes zijn. Binnenkort begint het Geboorte huis met de werving van een groep van tien vaste kraamverzorg sters. Begin maart beginnen de ver loskundigen in het Geboortehuis met proefdraaien, een ruime maand later moet het volledig in bedrijf zijn. En mocht het zieken huis over een paar jaar verhuizen, dan kan het Geboortehuis meever huizen. Sinds januari 2009 begeleiden ver loskundigen geen thuisbevallingen meer op Walcheren omdat ze het risico te groot vinden: in noodge vallen duurt het te lang om het zie kenhuis in Goes te bereiken. In de oude verloskamers van het zieken huis in Vlissingen is het sinds die tijd mogelijk om een 'verplaatste thuisbevalling' te doen. door Rob Paardekam THOLEN - De watersportvereniging Tholen krijgt toestemming van het college om bij de Thoolse ha ven een nieuw douche- en toiletge bouw neer te zetten. Het huidige clubhuis aan de Con- tre Escarpe beschikt al over derge lijke voorzieningen, maar volgens bestuurslid Jaap van den Donker zijn die niet voor iedereen goed be reikbaar. „Het clubhuis ligt aan de noordsteiger, maar ook aan de zuidsteiger liggen veel jachten. Als die mensen midden in de nacht naar het toilet moeten, dienen ze helemaal rond te lopen in hun py jama. Dat is geen fijne situatie, want het is nog best een eindje lo pen. De hele stadshaven ligt er tus sen. Om deze mensen tegemoet te komen, willen we ook aan de zuid steiger een klein gebouwtje neer zetten." Volgens Van den Donker kan daar mee bovendien worden voorko men dat mensen hun behoefte 'buitenboord' doen. „Dat zal best wel eens gebeuren, al kan je het na tuurlijk niet bewijzen." Volgens de penningmeester zal het nieuwe ge bouwtje het beeld van de haven niet wezenlijk veranderen. „Het is vrij klein, met een paar toiletten en een paar douches." door René Hoonhorst Helemaal toegankelijk wordt Het Zwin ook in de toekomst niet. Maar het aan te leg gen fietspad loopt grotendeels aan de Zwinzijde en maakt de nieuwe natuur echt be leefbaar. Bovendien kun je over een jaar of vier vlakbij Retranche ment over een soort houten pier een eindje een geul 'inlopen', werft gedeputeerde Frans Hame link. Hamelink constateerde voordat hij dorpshuis D'Ouwe Schoole in Ret ranchement binnenging dat niet ie dereen enthousiast is over de uit breiding van Het Zwin. Spandoe ken aan tractoren en rondom de kiosk op de Markt droegen leuzen als 'Provinciale Staten hou je aan je woord, dan kan ontpolderen overboord'. Naast politici moesten natuurbeschermers het ontgelden, getuige teksten als: „Wij laten ons niet bedotten door groene zotten' en 'Groene rakkers, blijf af van on ze akkers'. De actiegroep Red onze polders mocht ook in het dorpshuis laten weten dat ze niet alleen tegen ont poldering van de Hedwigepolder, Perkpolder en Waterdunen is. Op rukking van Het Zwin heeft 'een beklemmende werking op so ciaal-economische belangen en leefbaarheid van het dorp Ret ranchement', stellen de actievoer ders in een pamflet. Bij een inloopdag als die in het dorpshuis mogen alle meningen en geluiden worden gehoord, vindt gedeputeerde Hamelink. Maar hij laat er geen. misverstand over bestaan dat het dagelijks pro vinciebestuur van mening is dat Het Zwin er prachtig uit komt te zien als dé plannen worden uitge voerd. Hamelink haast zich overi gens te zeggen dat de Belgen de meeste eer toekomt. Zij kwamen met het plan om Het Zwin fors uit te breiden. Om de verzanding van de slufter structureler tegen te gaan en om het gebied aantrekkelijker te ma ken voor toeristen en eigen inwo ners. De provincie en andere part ners in de Internationale Zwin commissie haakten dankbaar aan. Ook zij zien uitbreiding van het natuurgebied als een toeristische trekker. Dat uitbreiding van Het Zwin 'ook een bijdrage levert aan natuurherstel in de Westerschelde' is, voor de provincie ook een be langrijk argument, memoreert Ha melink. De weet dat veel mensen klagen over de (on)toegankelijkheid van nieuwe natuurgebieden. Ook nu is het niet de bedoeling dat mensen de geulen gaan gebruiken als zwemplasjes. Maar door het fiets pad grotendeels aan de Zwinzijde te laten lopen en een plankier in een geul bij Retranchement te leg gen, kunnen liefhebbers echt ge nieten van de natuur. „Bovendien kunnen mensen ook, vaker dan tot nog toe, deelnemen aan excur sies van Het Zeeuwse Landschap. Ook vanuit het nieuwe, Vlaamse bezoekerscentrum zullen al dan niet begeleide wandeltochten wor den aangeboden", vult provinciaal projectleidster Jenny Heijstek aan. Het voormalige Zwinmuseum aan de Nederlandse kant moet ook een rol in het nieuwe natuurge bied spelen. Maar of het centrum de komende twee jaar open blijft, staat voor de gemeente Sluis nog niet vast. Veel streekbewoners blijven scep tisch. Raadslid Bram Basting (Ge meentebelangen) vreest, net als an dere inwoners van Retranche ment, dat de dorpelingen over een paar jaar tegen een hoge berg aan kijken. Heijstek meldt dat de aan vankelijke plannen voor een der tien meter hoge dijk al lang aan de kant zijn geschoven. De dijk zal vijf tot zes meter boven het weg dek uitsteken. „Omdat mensen De geulen van Natuurgebied Het Zwin komen over een jaar of drie, vier een ligt bij de huidige camping De Sandt Plaet. stuk verder landinwaarts en lopen van Cadzand tot aan Retranchement. De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 84