De duiven van Nisse moeten op zoek Restauratie van toren geeft meeste overlast Christenunie zet in op 'vandalismemeter' i8l 'Kerncentrale het liefst aan Europaweg' Pechtold opent Isaac Beeckman Academie RESTAURATIE Opknapbeurt van vijftiende eeuwse Grote of Mariakerk neemt ongeveer een jaar in beslag; dak van de „De duivenpoep vreet in de goten. Daardoor ontstaan gaten en dus lekkages." piet van Westen, kerkrentmeester www.pzc.nl donderdag 14 januari 2010 door Raymond de Frel Van het Dorpsplein in Nis- se gaat een natuurlijke rust uit. Het lijkt wel of de tijd hier niet door tikt. Met een beetje fantasie zie je er zo een koopman met paard en wagen rijden, die met zijn houten wielen op de straatstenen de stilte voor even doorbreekt. Die rustieke sfeer wordt vooral be paald door de vijftiende eeuwse Grote of Mariakerk. Het godshuis is niet alleen statig, het oogt zelfs een tikkeltje arrogant; 'wat er ook in Nisse gebeurt, het zal allemaal wel, maar aan mijn lijf geen polo naise'. Onzin, ook de kerk is wat dat be treft niet heilig. Vandaag (donder dag) bouwt aannemingsbedrijf Leenhouts uit Sluis stellingen rond de eeuwenoude kerk. Eindelijk is het zover, zucht Piet van Westen, een van de kerkrentmeesters van de Protestantse Gemeente Nisse. „We zijn tien jaar in de slag ge weest om subsidie binnen te ha len. Dat moest via de provincie Zeeland, die een prioriteitenlijst hanteerde. Na lang wachten ston den wij bovenaan de lijst, maar toen veranderde staatssecretaris Medy van der Laan het systeem. Het Rijk ging de subsidies zelf rege len", vertelt Van Westen. „We vreesden nog langer uitstel, maar achteraf gezien heeft het gunstig uitgepakt. We rekenden op een start in 2011, maar het is dus een jaar eerder geworden." Lange tijd was onzeker of de kerk en de kerktoren in één keer kon den worden gerestaureerd. De to ren heeft namelijk een andere eige naar: de gemeente Borsele. Zij kreeg eind 2006 al 800.000 euro subsidie voor de toren, maar het kerkbestuur kreeg aanvankelijk nul op het rekest. „Het restauratie bedrag voor de kerk was namelijk voor de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg te gering voor een toe kenning van subsidiegeld. De ge meente heeft vervolgens gewacht op de uitslag van onze nieuwe sub sidieaanvraag. Daarin hebben we duidelijk gemaakt dat er veel kos- vervangen, er komen nieuwe go ten en een bliksembeveiliging en ook het rotte houtwerk onder de goten wordt vernieuwd. En min stens zo belangrijk is dat er een vo gelwering wordt aangebracht." Het gaat misschien wat ver om te zeggen dat de kerk wordt geterrori seerd door duiven, maar lastpak ken zijn het in elk geval wel. Van Westen: „Ze zitten graag op het dak en voor de ramen en nestelen in de dakgoten. Dat zorgt voor ver stoppingen. Om over alle poep nog maar te zwijgen. Hun uitwerp selen vreten in de goten. Daardoor ontstaan gaten en dus lekkages. Kijk maar eens naar een van de muren in de kerk. Daar zit een heel grote vochtplek." ten kunnen worden bespaard als zowel de toren als kerk in een keer worden aangepakt. Met succes, er is ons 383.000 euro Rijkssubsidie toegezegd. De protestantse ge meente hoest zelf ook ongeveer een ton op, onder meer uit op brengsten van rommelmarkten." De muren van de koorkerk wor den met rust gelaten, de restaura tie behelst hoofdzakelijk het dak. „Bij harde wind waaien er vaak leien af Die belanden af en toe in de zinken dakgoot. Gevolg: gaten en dus lekkages. Alle leien worden Die zal er voorlopig nog wel blij ven zitten. Een opknapbeurt van de binnenkant van de kerk is van latere zorg, al kan Van Westen zo al een wensenlijstje oplepelen. „Er zijn uit de katholieke periode een aantal fraaie muurschilderingen bewaard gebleven. Die zijn bij een eerdere opknapbeurt vanachter pleisterwerk tevoorschijn geko men. Het is een grote wens om die schilderingen van Maria-tafere- len en Christoffel, de beschermhei lige-van alle reizigers, te restaure ren." „De leien op de toren worden vervangen", zegt Leendert van der Gouwe. De aanrichters van veel schade zitten nu nog vredig op en onder het dak. door Raymond de Frel Mensen die ooit zó trots waren dat ze de kerktoren van Nisse hadden beklommen dat ze hun naam op grote hoogte achterlieten: helaas. Jullie pen nenstreken zijn over een aantal maanden verwijderd. De leien van de spits van de kerk toren worden namelijk vanaf mei allemaal vervangen. Ook het uur werk wordt vernieuwd. Weersom standigheden en zout in de stenen hebben er bovendien voor gezorgd dat er vierhonderd vierkante me ter metselwerk moet worden ver richt. Slechte stenen worden ver vangen en zo'n twaalfhonderd vierkante meter van de toren moet opnieuw worden gevoegd. „We weten nog niet precies wat de oorzaak van het hoge zoutgehalte in de stenen is. Wellicht een com binatie van de kleisoort en optrek kend vocht. Feit is dat het zout de stenen en voegen poreus maakt. Bij vorst kraken de stenen vaak ka pot", zegt beleidsmedewerker Mo numentenzorg Leendert van der Gouwe van de gemeente Borsele. Vooral het uitkappen van de voe gen zal gepaard gaan met stofover- last voor omwonenden, voorspelt hij. „We proberen met gaaswerk het stof zoveel mogelijk tegen te houden, maar de schone was bui ten hangen is wellicht niet zo ver standig", aldus Van der Gouwe. De toren wordt aangepakt, nadat het grootste gedeelte van de werk zaamheden aan het dak van de koorkerk zijn afgerond. Dat is on geveer in mei. Er wordt in elk ge val geprobeerd om het ruimtebe slag rond de kerk dan te minimali seren, zodat festiviteiten als het Schaapscheerdersfeest, de rommel markt, wielerronde, pastorale en de Zakloop er geen hinder van ondervinden. De restauratie van de toren en kerk, samen goed voor 1,2 miljoen euro, is eind dit jaar klaar. IN ZEELAND 1. Wegen rond kerncentrale dicht 2. SGP: kerken bereikbaar houden 3. Fiiplandse voetballers in zakjes EN VERDER Moeten foutparkeerders bij scholen op de bon? Kijk voor een stelling over dit onderwerp op www.pzc.nl THOOLSE TIPS naar tholen@pzc.nl Zet uw foto in het album< www.pzc.nl/foto KAPELLE - Alexander Pechtold opent woensdag 20 januari om 14.00 uur tijdens een open dag de Isaac Beeckman Academie in Ka- pelle. De D66-fractievoorzitter in de Tweede Kamer zal een toe spraak houden en ook enkele proeflessen volgen, kondigt de di rectie van de nieuwe middelbare school in Kapelle aan. De Isaac Beeckman Academie wil met kleine klassen en veel onder wijs hetzelfde bieden als een parti culiere school, zonder de bijko mende kosten. D66 is warm voor stander van dergelijk onderwijs. „Leerlingen krijgen de aandacht die zij verdienen en docenten staan met meer plezier voor de klas", zo stelt Pechtold in een pers bericht. Aanmelden voor deze open dag kan overigens niet meer. Wel kunnen leerlingen en hun ouders nog op de open dag van 26 januari terecht. door Lilian Dominicus KAPELLE - Vandalen moeten, als het aan de Christenunie in Kapel le ligt, straks voor de kosten van de vernielingen opdraaien. Met een 'vandalisme-meter' wordt bij gehouden wat de omvang van de schade is en of het gelukt is de kos ten te verhalen. Dat staat in het verkiezingspro gramma voor de gemeenteraads verkiezingen van maart 2010. Om kleine ergernissen te voorkomen, is de Christenunie verder voor stander van het behoüd van de Buitengewone Opsporingsambte naren (BOA's) in de kernen. Ook moet de politie goed bereikbaar en herkenbaar zijn. Wat financiën betreft moet de be groting sluitend zijn en structurele lasten moeten met 'structurele middelen' worden gedekt. Maar waar de fractie voornamelijk veel energie in wil steken, is de so ciale samenhang in de samenle ving. De CU denkt dat voor elkaar te krijgen door buurtfeesten en -verenigingen te stimuleren. Ook zou per dorp of wijk minimaal één ontmoetingspunt moeten ko men waar inwoners iets kunnen kopen of regelen. Activiteiten op initiatief van de burgers moeten worden ondersteund. Verder zet de CU onder meer in op ontmoetingsplaatsen voor ouders in de wijken, waar ze over de opvoeding kunnen praten. De huidige CU-fractievoorzitter Ria Rijksen heeft zich voor een tweede termijn beschikbaar ge steld en is lijsttrekker. Tweede op de lijst is Pierre Kruizinga en der de is Janneke Kooman. Deze raads periode was de CU nog een een mansfractie. BORSSELE - Als er een tweede kern centrale in Borssele wordt ge bouwd, dan ziet het college van burgemeester en wethouders die het liefst aan de Europaweg in het Sloegebied verrijzen. „Er is een studie gaande naar twee locaties: op het terrein van EPZ en op het haventerrein van Zeeland Seaports aan de Europaweg", zegt de Borselse burgemeester Jaap Ge- lok. „Gezien de omvang en het ja renlange werk aan de bouw den ken wij dat aan de Europaweg de overlast voor de bewoners van Borssele het minst is." De voor keur hoeft het plan voor de Wes- terschelde Container Terminal vol gens Gelok niet te bijten. „Het is onzin dat het niet allebei kan. Met goed pas- en meetwerk kan het."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 82