binn 7 mobiele telefoon blijft wat informatie achter I serieus genomen' Tussenlanding na dreiging niet bom De Roy van Zuydewijn 'verbijsterd' Minister Cramer zet deur op kier voor klimaatonderzoek Westelijke Middellandse Zee Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 Westelijke Middellandse Zee nergens mee bemoeid, blijkt uit onderzoek van Ombudsman Oostelijke Middellandse Zee 8f( donderdag 14 januari 2010 MSC Lirica**** Binnenhut 1e persoon va. 1.049,- 2e persoon 'l,- Inbegrepen: cruise-only, volpension, havengelden, o.b.v beschikbaarheid en wijzigingen. Niet geldig voor bestaande reserveringen, suites en MSC Yachtclub. Voor overige informatie kijk op www.cruisewinkel.nl MSC Fantasia****+ Binnenhut 1e persoon va. 1.139,-, 2e persoon 1 ,- DEN HAAC - Minister Jacqueline Cramer van Milieu sluit niet meer uit dat er een Nederlands onder zoek komt naar 'Climategate, ofte wel de ophef over mogelijke mani pulatie van klimaatcijfers door sommige wetenschappers. Dat bleek gisteren tijdens een spoed debat in de Tweede Kamer. Eerder noemde Cramer een onderzoek nog zinloos. De PvdA-bewindsvrouw stelt kli maatsceptici serieus te nemen en is voor onafhankelijk onderzoek. Zij wijst erop dat internationaal onderzoek wordt gedaan, waarvan de resultaten dit voorjaar worden verwacht. Zij wil de uitkomst naar de Kamer sturen: „Als u dan niet tevreden bent, kunnen we kijken wat we op grond daarvan verder in Nederland moeten doen." De ophef rondom de klimaatgege- vens ontstond eind vorig jaar, toen e-mails van duizenden weten schappers werden onderschept in een computerhack. Uit deze in braak zou blijken dat wordt ge knoeid met cijfers waardoor de op warming van de aarde wordt over dreven. WD-Kamerlid Helma Neppérus, van wie de oproep tot Nederlands onderzoek afkomstig is, reageerde gisteren tevreden. AMSTERDAM - Een toestel van de Nederlandse chartermaatschappij Arkefly heeft gisterochtend een niet geplande landing gemaakt in Ierland, nadat een van de passa giers dreigde een bom tot ontplof fing te brengen. Het toestel, vlucht OR 361, was van Schiphol onder weg naar Aruba en Curasao. Volgens Arkefly ging het om een verwarde en agressieve man die herhaaldelijk meldde dat er een bom aan boord was. De gezagvoer der besloot daarop uit te wijken naar Shannon in Ierland. De passa gier is daar overgedragen aan de Ierse politie. Het toestel, een Boeing 767, mocht van de Ierse au toriteiten pas opstijgen na het mo ment dat het volgens schema op Aruba zou landen, om elk risico uit te sluiten. Arkefly haalde de 224 passagiers op met een ander toestel, dat naar Shannon werd overgevlogen. Hun bagage moest aan boord blijven en zal later worden doorgevlogen. Aan boord van hèt toestel, dat om 8.20 uur van Schiphol vertrok, wa ren ook elf bemanningsleden. tie niet in verkeerde handen valt. Komende zaterdag begint een lan delijke inzamelactie, waarvoor tele foonbedrijven en recyclers de han den ineen hebben geslagen. Goed voor het milieu, zeggen de initia tiefnemers, die erop wijzen dat tientallen miljoenen oude mobiel tjes in Nederland ergens in een la liggen. Directeur Ronald Prins van digitaal recherchebureau Fox-IT vreest echter dat door zo'n inza melactie privégegevens op straat belanden. „Veel mensen hebben niet door hoeveel informatie er achterblijft. Het is niet ondenk baar dat iemand een doos mobiel tjes achterhoudt om ze via ver koopsites te verpatsen. Dat zien we als wij via Marktplaats oude te lefoons kopen om mee te oefe nen." KPN en T-Mobile, die meedoen aan de actie, zeggen dat de kans klein is dat persoonlijke informa tie van de mobiele beller op straat belandt. „Maar honderd procent zekerheid kun je niet geven", zegt een KPN-woordvoerder. Befde be drijven laten speciaal toegeruste ondernemingen zoals Recell bekij ken of de mobieltjes nog bruik baar zijn. Als dat het geval is, wor den de toestellen met speciale ap paratuur opgeschoond. Anders ver dwijnt de gsm in een soort ver- snipperaar, waardoor er niets van over blijft en ook alle data verlo ren gaan. Vooral in nieuwere toe- stellen met camera's en afbeeldin gen kan informatie achterblijven. „Die apparaten beginnen steeds meer op kleine computers te lij ken", zegt Henny van Dort van Re cell, dat afgedankte gsm's geschikt maakt voor een tweede leven. Zo waterdicht als bij KPN en T-Mo- bile is het niet overal, zegt Edwin Zoontjes van ICT Milieu, dat zich namens de ICT-sector al jaren met de inzameling en het versnipperen van mobieltjes bezighoudt. Hij plaatst vooral kanttekeningen bij inzamelingsacties voor goede doe len, zoals bij de stichting Aap, die zo een deel van zijn fondsen bin nenhaalt. Deze mobieltjes worden opgekocht door handelaren, opge knapt en doorverkocht naar bij voorbeeld Derde Wereldlanden. „Wij krijgen de telefoons hier aan de balie en stoppen ze daarna in een doos. Dat is het laatste wat we ervan zien", zegt een woordvoer ster van de stichting Aap. „Wij ad viseren de mensen hun simkaart eruit te halen voor ze het toestel inleveren. Het blijft hun eigen ver antwoordelijkheid." op de tribune van de Tweede Kamer. archieffoto Harmen de Jong/CPD DEN HAAC - Edwin de Roy van Zuy dewijn laat in een eerste reactie we ten verbijsterd te zijn over de resul taten van het onderzoek door de Nationale Ombudsman, Alex Bren- ninkmeijer. Uit dat onderzoek blijkt dat de overheid zich niet heeft bemoeid met het privéleven van De Roy. Er zijn geen documenten of getuigen die dit vermoeden van De Roy be vestigen. D66-leider Alexander Pechtold heeft de Nationale Om budsman informatie verstrekt voor het onderzoek naar mogelijke te genwerking van de rijksoverheid te gen Edwin de Roy van Zuydewijn. Brenninkmeijer zegt dat Pechtold bij hem op kantoor is geweest na dat hij signalen had gekregen over mogelijke overheidsbemoeienis met De Roy van Zuydewijn. De ex van prinses Margarita diende hier over via zijn advocaat een klacht in bij de Nationale Ombudsman. van het Bouwfonds om de band met De Roy van Zuydewijn te beëindigen. Het Bouwfonds is de samenwerking zelf gestopt, omdat De Roy van Zuydewijns inbreng niet opwoog tegen de declaraties die hij indiende. Wat betreft de BOB-campagne: hij is daar niet voor ingezet omdat bekende Ne derlanders in zijn algemeenheid niet voor dergelijke campagnes worden ingezet." U heeft hiervoor elf getuigen, onder wie hoge ambtenaren, onder ede ge hoord. Dat maakt hen strafbaar als zij niet de waarheid hebben gespro ken. Is dat hier niet een wat zwaar middel? „Het gebeurt zeker niet elke dag dat wij mensen onder ede horen. Maar ik heb dezelfde bevoegdheid als een rechter als het gaat om het horen van getuigen. In dit geval waren weinig zaken op papier te rug te vinden. Dus veel hing af van de verklaringen van de getuigen." De Roy van Zuydewijn zegt 'verbijs terd' te zijn over de uitkomsten. „Ik heb De Roy van Zuydewijn heel serieus genomen met zijn klacht. We hebben de zaak uitge breid onderzocht. Maar ik had al wel zoiets verwacht, voor hem is deze discussie bepaald nog niet af gerond. Daarvoor is het verschil te groot tussen hoe hij ertegenaan kijkt en wat wij hebben kunnen vaststellen." MSC Magnifica***** Binnenhut 1e persoon va. 1.149,- 2e persoon 1- Wat zijn de belangrijkste conclusies? „Er is geen enkel bewijs voor in vloed of druk van de kant van de overheid richting medewerkers Alex Brenninkmeijer foto ANP SPECTACULAIRE VROEGBQEK ACTIE^ ZE persoon betaalt s|echt r™.««TE MSC BlBEBVra"01" 1 'M GELDIG VOOR ALLE G Waar: Vertrek: Duur: Middellandse Zee 29 maart tot 8 november 6 t/m 12 dagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7