het eiland bundelen' zeeland 119 Weer vragen over bestrijden gladheid Rumoer over formaat verkiezingsposters SCP wil rust en ruimte, ook in Renesse en niet alleen op zondag Budda collapsed in Filmhuis Middelharnis over de toekomst is onontkoombaar donderdag 14 januari 2010 Er ligt een burgerinitiatief om van Schouwen-Duiveland een duurza me regio te maken en ook het toe komstproject De Kering van het Seap zal de komende jaren concre te projecten gaan opleveren. Daar zal de gemeenteraad zich een me ning over moeten vormen. „En om deze discussie te kunnen voeren op grond van concrete af wegingen is het raadzaam een duurzaamheidskaart te ontwikke len", zegt Wout van den Berg. Er zijn zo links en rechts op Schou wen-Duiveland nu al de nodige initiatieven en projecten op het ge bied van duurzaamheid. Neem de Blauwe Vlag voor de schoonste stranden, de green key voor duur zame toeristische bedrijven en de succesvolle inspanningen van de gemeente om een keurmerk voor duurzaam toerisme binnen te sle pen (het eco XXI-keurmerk). Maar ook het toekomstproject De Ke ring is doordrenkt met duurzaam heid. Net als het burgerinitiatief van kunstenaar Eric Odinot en het proefproject Buurderij bij Elle- meet. Daarnaast zijn er vele - min der in het oog springende - duur zame, ecologische en klimaat-neu trale projecten. „Versnipperde initiatieven, maar dat is inherent aan duurzaam heid", zegt Van den Berg. Hij zou graag alle plannen en be staande activiteiten op een rijtje willen hebben. „En dan concreet benoemen. Wie, wat, waar, wan neer, waarmee en waarom. Wie zijn de betrokken partijen, waar mee moet rekening worden gehou den en hoe wordt het betaald. Een dergelijke kaart geeft overzicht. Dan kan je zien waar de witte vlek ken zitten, zoals ze er nu zijn in de zorg en welzijn. Je kan, als alles in kaart is gebracht, ook verbanden gaan leggen tussen de verschillen de projecten." Dat laatste is volgens Van den Berg belangrijk. „Je moet de duur zaamheidskaart zien als een soort menukaart. Je hebt hele lijsten met gerechten en daar kies je een voorgerecht, een hoofdgerecht en een nagerecht uit." Hij noemt als voorbeeld een van de projecten uit toekomstproject De Kering: duurzame economie. Dit project kan misschien gekop peld worden aan de regiomunt die Eric Odinot graag wil. „De Kering wil dat een euro ten minste vijf maal het eiland over gaat. Dat is nu niet het geval. Neem een pot pindakaas. Die komt in de huidige situatie op het eiland vanuit bijvoorbeeld Zaan dam. De pot wordt hier verkocht maar de opbrengst gaat weer naar Zaandam. Het geld verdwijnt on middellijk weer van het eiland. Maar je kan ook kiezen voor loka le producten." Daarbij valt te denken aan vis van lokale vissers, vlees van de plaatse lijke boerderij en groente en fruit van lokale telers. Het geld blijft op die manier veel langer in de eigen regio en het is veel duurzamer om dat de producten niet eerst het he le land door gaan. „Een volgende stap kan zijn dat al die producten worden gekocht met de eigen re giomunt, zoals Odinot het be dacht heeft." Het was glibberen en glijden in Zierikzee. foto Dirk-Jan Cjeltema door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gladheidsbestrtij- ding op Schouwen-Duiveland blijft de gemoederen op het eiland bezig houden. Eerder yvas het op positiepartij Alert! en nu is het de Schouwen-Duivelandse Groen Links-fractie die vragen stelt over de aanpak van gladheid in de afge lopen weken. Alert! stelde in haar vragen aan het dagelijks gemeentebestuur vast dat door het strooibeleid van de ge meente - alleen strooien op door gaande wegen en straten binnen de bebouwde kom - voor met na me fietsers, voetgangers, ouderen en minder validen een gevaarlijke situatie was ontstaan. Mensen zou den volgens Alert! de deur niet meer uit durven waardoor ook het gevaar van sociaal isolement op de loer ligt. Alert! oogstte met haar kritische vragen hoon van andere politieke raadsfracties op het ei land. Die wezen er fijntjes op dat Alert! destijds voor het voorstel tot bezuiniging op gladheidsbestrij- ding had gestemd. GroenLinks grijpt daar in haar vra gen op terug met de opmerking dat het strooibeleid werd en wordt uitgevoerd conform een eerder ge nomen raadsbesluit. De fractie wil van het college van Burgemeester en Wethouders weten hoeveel geld de gemeente bespaard heeft door niet meer overal te strooien. Daarnaast wil Groen Links weten of het selectieve strooibeleid heeft geleid tot meer verkeersongeluk ken ten opzichte van andere win ters. Het college moet zich nog over de vragen van GroenLinks buigen. door David Duijnmayer ZIERIKZEE - De bestrijding van alco hol- en drugsproblematiek, het be houd van rust en ruimte en de steun aan boeren en vissers zijn be langrijke punten uit het verkie- - zingsprogramma van de SGP. De partij is voor het verhogen van de leeftijdsgrens om alcohol te ko pen van 16 naar 18 jaar en voor het vervroegen van sluitingstijden in de horeca. De SGP blijft tegenstan der van een coffeeshop op het ei- 1 land. Verder wil de SGP van Renes se een familiebadplaats maken door de uitgaansgelegenheden voor jongeren uit het dorp weg te halen. De SGP wil de agrarische sector en de visserij zo veel mogelijk steu nen. Nieuwe ontwikkelingen als aquacultuur en mosselzaadinvan- ginstallaties moeten volgens de SGP gestimuleerd worden en loka le producten gepromoot. De partij vindt dat er niet meer nieuwe na tuur aangelegd moet worden. Principieel blijft de SGP tegenstan der van koopzondagen en (sport activiteiten op zondag. Ook de rest van de week hecht de partij echter waarde aan rust en ruimte, vol gens het verkiezingsprogramma be langrijke kwaliteiten van Schou wen-Duiveland. De partij vindt dat de druk op het eiland niet te groot mag worden. Tot slot is de partij voorstander van een kleinere ambtelijke organi satie en de privatisering van mu sea en sportcomplexen. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Het leek een subliem idee: alle fracties plakken hetzelfde kleine formaat verkiézingsposter op de publicatieborden. Zo is er voldoende ruimte voor iedereen en dat is ook eerlijk. De inkt van deze afspraak was net goed en wel droog of de eerste afvallige meldde zich bij de collega-fracties. De PvdA kondigde aan tóch grote re posters te plakken. Dit tot onvre de van andere fracties. „Afspraak is afspraak", zegt Bea Flach (fractie voorzitter CDA). „Ik vind dit wel jammer", zegt Ad Verseput, lijst trekker voor de WD. „Daarmee zet je het hele spul op losse schroe ven. Want straks zijn er meer frac ties die grotere posters plakken." Brigitte Troost (PvdA) ziet het pro bleem niet zo. „Het gaat maar om een beperkt aantal borden die te klein zijn en dan moet je niet te in gewikkeld doen." Volgens Troost was eerst ook een groter formaat afgesproken, maar" is later door een medewerker van de gemeente ge zegd dat de posters kleiner moes ten zijn. Volgens anderen is in ge zamenlijkheid besloten tot kleine re posters. Troost wil in ieder ge val niet de beroerdste zijn: „Als het nodig is, knip ik er wel een stukje van af" MIDDELHARNIS - Filmhuis Middel harnis, gevestigd in 't Diekhuus, vertoont donderdag 21 januari de veelbekroonde debuutfilm Buddha collapsed out of shame van Hana Makhmalbaf Het betreft een on ontkoombare parabel over de dis criminatie van vrouwen en de in vloed van oorlog en theocratie op kinderen. Het krachtige, visuele verhaal vol onverwachte wendin gen maakt de film tot een hartver scheurend sprookje. Een hoofdrol daarin wordt vertolkt door Bakht- ay, een meisje van zes jaar. Zij wil net als haar buurjongen naar school, maar heeft geen geld om een schrift en een pen te kopen. De film begint om 20.00 uur. Rolant Quist foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 71