Over het hek ben je 22 Rapport De Sociale Staat van Zeeland schetst provincie in cijfers brieven DE VLIETHOEVE Fascisme Plantseizoen waterschap Machinefabriek Dottercentrum 2 Dottercentrum 3 Pendelende scholier Damherten Deze week arriveerden de eerste zes bewoners in De Vliethoeve in Kortgene, de eerste instelling voor gesloten jeugdzorg in Zeeland. De Vliethoeve donderdag 14 januari 2010 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl 'Wie met pek omgaat, wordt er mee besmet', is een Nederlands ge zegde dat geen verdere uitleg vraagt. Het is onverkort van toepas sing op het voormalige fascistisch regime van Argentinië. Een ieder die betrokken was bij de junta is er mede schuldig aan. Zeker als je in overheidsdienst bent zoals de Ar gentijnse piloot met de Nederland se nationaliteit Julio P. De kinde ren ervan worden nooit onver dacht, je vindt er altijd de klank en de kleur van hun afkomst in terug en dat verklaart misschien het ver zoek van zijn dochter aan prinses Maxima. Fascisme is en blijft een verwerpelijk gedachtegoed, daar helpt geen lieve moedertje aan. J.A. Casteleijn Anna Blamanlaan 46, Vlissingen In het artikel van het waterschap over de beplanting op de Zeeuwse Eilanden staat een aantal onjuisthe den. Er zijn nooit meer dan 50 pro cent van een soort geplant. Ook na de inundatie zijn wel degelijk de li guster de Gelderse Roos en de Hondsroos aangeplant. Dat deze soorten niet meer aanwezig zijn is inderdaad een gevolg van het feit dat beheer en onderhoud in be paalde perioden veel te wensen overliet, maar daarbij moet men wel bedenken dat er toen belang stelling noch geld voor het land schap was. Jan Janse Josine Reulinglaan 3, Vlissingen Volgens een onderzoek van Scoop voldoet De Piek niet aan de eisen van een modern poppodium. Naast verouderde voorzieningen is er sprake van geluidsoverlast en parkeerproblemen en ontbreekt er een eigentijdse uitstraling. Welke locatie in Vlissingen heeft de sfeer, de dynamiek en de ruimte voor een poppodium met allure? Het Scheldeterrein! Mijn voorstel is om (een gedeelte van) de Machinefa briek of een ander historisch ge bouw op het Scheldeterfein hier voor in te richten. Als Omroep Zee land dan in de Timmerfabriek wordt gehuisvest, hebben we de grondvesten voor een levendig en dynamisch gebied in Vlissingen. Josephine Elliott Giessenburg 2, Vlissingen Het regime van Pieter Vierhout concentreert zich op de eigen toko,' waarbij zelfs van overheidswege toegezegde afspraken met zieken huis Terneuzen volledig worden ge negeerd. Hij spreekt over hoge aan tallen verkeersdoden als gevolg van lange aanrij- en reistijden, waarbij totaal voorbij wordt ge gaan aan de hoge level van de hui dige generatie ambulanceverpleeg kundigen. Intercollegiale co-opera- tie binnen een kleine provincie werkt bilateraal, en dat impliceert geen eenrichtingsverkeer richting Goes. En, om in medische termen te blijven, maken Vierhouts attitu de en policy meer de indruk van antagonisme. Zoals bekend heeft dat een antagonistische werking. Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje Het zou zomaar kunnen dat het ADRZ geen dottervergunning krijgt. Hiervoor zijn ook geen steekhoudende argumenten aan te voeren, in weerwil van wat Vier hout wil doen geloven. Hij weet dat eigenlijk zelf ook wel. Zijn 'visi oen' dateert van 2006 toen zijn commissie adviseerde om tot een groot centraal ziekenhuis te komen en vier basisziekenhuizen alsmede een aantal poliklinieken. Dit idee is door het ziekenhuis Zorgsaam niet omarmd. Zeeland hoort te we ten dat deze frustratie de drijfveer is voor zijn onwil om patiënten naar Terneuzen te verwijzen. Na het mislukken van deze missie en het falen van Vierhout in de exerci tie bij de IJsselmeerziekenhuizen, vindt hij dat hij weer aan een suc cesje toe is. De reputatie van zie kenhuis Zorgsaam werkt ook al niet mee om zijn droom te verwe zenlijken. Het valt te hopen dat mi nister Klink het woord samenwer king een plaats bezorgt in de voca bulaire van Vierhout. Frans Tollenaar Sluispolderdijk 3, Sluiskil Ook op de middelbare school van mijn dochter is 'pendelen met de bus' bij verschillende leerlingen een groot probleem. Sommige ouders zijn ruim 20,00 euro per dag kwijt om hun kind naar en van school te laten reizen. De par tij Dorpsbelangen en Toerisme Veere (DTV) wil dat het openbaar vervoer in de gemeente Veere gra tis wordt. Er wordt altijd over het milieu gepraat en de burger krijgt daar altijd de rekening van. Het is tijd dat de overheid iets terugdoet voor deze burger en deze vorm pakt voor verschillende partijen gunstig uit. De bezetting van de bussen zal beter zijn, zeker met het oog op de naderende kilometerhef- fmg zullen de inwoners de auto makkelijker laten staan wat ook weer beter is voor het milieu. Netty Vromans fractielid DTV Vlissingsestraat 23, Koudekerke Als gepensioneerde heb ik het ge noegen reeds vijftien jaar enige ma len per week in De Mantelinge (tussen Oostkapelle en Domburg) te trimmen. Helaas heb ik geconsta teerd dat het aantal damherten sinds meer dan een jaar erg sterk is teruggelopen. Kwam ik vroeger tij dens het trimmen zo'n 120 herten tegen, thans is het aantal niet veel meer dan 50 a 60. Als er zo doorge gaan wordt met het afschieten, dan loopt er binnen twee jaar geen damhert meer rond. Argumenten als: ze vernielen tuintjes, de ver keersveiligheid is in gevaar snijden geen hout. Kijk eens naar een tuin aan de Vroonweg, prima omringd door een afrastering en langs de wegen staan borden waar het ver keer gewaarschuwd wordt voor overstekende herten. Provincie: Stop deze jacht en geef alleen agra riërs die last hebben van de herten een beperkte afschotvergunning. A.A. Bouwens Waterlooze Werve 20, Aagtekerke door Nadia Berkelder De deur gaat open. Een kleine stoet van vijf meiden en een jongen loopt de hal in, een hulpverlener in hun kielzog. „Nou", zegt één van de meiden. „Die time-out hier is helemaal niks.... Echt heel an ders dan de iso." Ze gaan de trap op en verdwijnen achter de deur van de groep waarin ze wonen. De zes zijn de eerste bewoners in De Vliethoeve, de eerste gesloten jeugdzorginstelling van Zeeland. Al gebruiken de hulpverleners lie ver de term 'jeugdzorg-plus', want dat klinkt wat vriendelijker. Toch valt de deur met een klap in het slot als de laatste jongere binnen is, een gesprek is niet toegestaan. En het hek om het terrein mag dan ontbreken, dat komt nog wél. „Ze kregen het niet in de grond door de vorst", zegt Karin Smit van de Stichting Agogische Zorg centra Zeeland (AZZ), die samen met jeugdzorginstelling Tender en de Korczakschool de behandeling op De Vliethoeve uitvoert. „Het hek wordt twee en halve meter hoog. Als ze écht weg willen, dan De Vliethoeve in Kortgene is de eerste instelling voor gesloten jeugdzorg in Zeeland. Jeugdzorginstellingen AZZ en Tender werken er samen met de Korczakschool. Eind dit jaar kunnen er in 42 jonge ren op De Vliethoeve wonen, van wie 32 in de gesloten groepen. Jongeren die het terrein niet af mo gen, gaan daar ook naar school. Ervaring van zorgaanbieder Tender leert dat iets meer dan de helft van de jongeren na de behandeling terug naar huis kan. De rest gaat naar een open instel ling of gaat zelfstandig wonen. kunnen ze dat. Het is hier geen jeugdgevangenis. En dan nog: als ze er al overheen klimmen, dan ben je hier nog nergens. Dan sta je midden tussen de weilanden." En toch is het bij De Vliethoeve, dat net buiten Kortgene ligt, heel anders dan bij een open jeugdzorg instelling. Er is een kamer waar jongeren in gezet kunnen worden als ze 'uit elkaar knallen'; dat is die time-out die het meisje in de hal een beetje vond tegenvallen in ver gelijking met de 'isoleer' waar ze blijkbaar ervaring mee had. Hulp verleners mogen - in tegenstelling tot hun collega's in de reguliere jeugdzorg - kinderen stevig vast pakken als dat nodig is. Er is 24 uur per dag een beveiliger die alles met camera's in de gaten houdt en de jongeren moeten drugs- en alco holcontroles ondergaan. De eerste zes bewoners kwamen maandag aan in Kortgene: uitein delijk moeten het er 42 worden: 32 in het gesloten gedeelte en tien in een open groep. Dat is pas aan het eind van dit jaar, want er wordt nog druk gebouwd. Dat de jonge ren nu tussen de bouwactiviteiten wonen, komt eigenlijk door de po litiek. Die heeft - in de persoon van minister Rouvoet - bepaald dat er per 1 januari van dit jaar geen enkele jongere in een jeugdge vangenis mag zitten die daar niet thuishoort. Want tot voor kort be landden kinderen zonder strafblad op een afdeling bij hun leeftijdge noten met een criminele achter grond, simpelweg omdat er te wei nig opvang voor hun was. „Hier komen jongeren die een prikkelarme omgeving nodig heb ben", zegt Smit. „Jongeren die zich onttrekken aan de hulpverlening en de leerplicht en die dreigen te ontsporen. Sommige jongeren ko men pas aan hun behandeling toe als ze niet meer in aanraking ko men met hun foute vrienden en als ze niet meer aan allerlei verlei dingen bloot staan. Het feit dat ze niet weg kunnen, brengt ook struc tuur aan in hun leven." Je komt in De Vliethoeve terecht na een uit spraak van de kinderrechter. Maar daaraan voorafgaand hebben jon geren vaak al jarenlange ervaring opgedaan met jeugdhulpverlening. „Je komt hier pas als je dreigt te ontsporen", zegt Smit. „Als je niet op school komt, als je niet komt opdagen bij afspraken, of als je met de politie in aanraking komt." De behandeling bestaat vooral uit het wonen in een groep, zegt door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Bijna 27.000 Zeeuw en hebben een hoofdbaan buiten de provincie, in Tholen zelfs bijna de helft van de beroepsbevolking. Dat is een van de feiten uit het rap port De Sociale Staat van Zeeland, dat vrijdag gepresenteerd wordt in het Provinciehuis in Middelburg. In opdracht van de provincie keek het sociaal/culturele onderzoeksin stituut Scoop naar wonen, wer ken, veiligheid, gezondheid, recreë ren, onderwijs, zorgen en mobili teit. Zeeland blijkt aan kop te lo pen met eigenwoningbezit (67 pro cent van de woningvoorraad tegen over een landelijk gemiddelde van 56 procent). Van de Zeeuwen is 67 procent lid van een vereniging en 83 procent heeft altijd een auto be schikbaar. Naar verhouding wonen veel Zeeuwen in dorpen op het platte land; toch woont nog altijd 63 pro cent in 'stedelijke centra'. Over de eigen woonplaats zegt 83 procent van de Zeeuwen tevreden te zijn. Inwoners van Kapelle het meest (92 procent) en die van Vlissingen het minst (74 procent). Van de Zeeuwen is 64 procent tevreden met de voorzieningen in de kern of wijk en bijna driekwart van de bevolking geeft de woonomgeving een 7 of hoger. De werkgelegen heid staat onder druk. In 2010 zijn er naar verwachting 11.000 werklo zen op een beroepsbevolking van 166.000. De komende twintig jaar wordt een toename van het aantal 80-plussers verwacht van 69 pro cent. De helft van de zelfstandig wonende 65-plussers is eenzaam. 18 procent van de Zeeuwen is man- telzorger; 10 procent van hen voelt zich daardoor tamelijk zwaar be last. Het is de bedoeling dat het rap port handvatten biedt voor toe komstig beleid. Het volledige rap port staat vanaf volgende week op: www.zeeland.nl/socialestaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62