5 weer gedaan Coalitiepartijen ruziën al drie jaar J3I sËÈmÈÊk Bedreigd personeel ziekenhuis verbolgen Depressie bij migraine genetisch bepaald Vrouw doodgevroren op bankje in park Gros heeft blijvend last van beroerte Stroomstoring in deel West-Brabant Veel meer eerstejaars dan verwacht Vorig jaar was goed broedjaar zangvogels donderdag 14 januari 2010 -c,\-V 'We kijken al 24 uur naar het circus van een uiteenvallend kabinet' WD-fractieleider Mark Rutte DEN HAAG - De crisis over het rap port ,van de onderzoekscommissie Davids naar 'Irak' is zeker niet de eerste waarmee het kabinet Bal kenende IV (CDA, PvdA Christen- Unie) kampt. De samenwerking tussen CDA en PvdA verloopt sinds het begin stroef, zacht ge zegd. De basis daarvoor werd gelegd in de felle verkiezingsstrijd in 2006. De twee partijen bestreden elkaar toen over en weer met harde ver wijten. De uitslag maakte dat zij sa men moesten gaan werken, met een derde partij erbij om in de Tweede Kamer een meerderheid te krijgen. Het Nederlandse beleid rondom de inval in Irak is wel altijd een tijdbom onder de coalitie geweest. De PvdA maakte in 2006 een ver kiezingsitem van een Irak-onder- zoek, het CDA dwong bij de kabi netsformatie in 2007 af dat er géén onderzoek kwam. Dat er toch een commissie is ingesteld, komt door dat het parlement vragen bleef stel len over de kwestie en dat het kabi net de handen vrij wilde hebben om de economische crisis te be strijden. Eerder in de kabinetsperiode wa ren er andere diepe meningsver schillen die de coalitie toch wist te overbruggen: de versoepeling van het ontslagrecht, de aanschaf van Minister-president Balkenende het gevechtsvliegtuig Joint Strike Fighter, de verhoging van de AOW-leeftijd, het pakket aan maat regelen om de economische crisis aan te pakken. Daarbij stonden al tijd CDA en PvdA tegenover el kaar. De Christenunie, de kleinste coalitiepartij, laveerde er meestal tussendoor en probeerde de boel te sussen. Als de coalitie er toch in slaagt om de ruzie over 'Davids' te bezwe ren, waar het gisteravond nog niet op leek, doemt een ander conflict op: wel of niet langer blijven in Uruzgan. Het CDA wil langer blij ven met een kleiner aantal militai ren, PvdA en CU willen eind van dit jaar weg uit Uruzgan. Dat be sluit dient het kabinet voor 1 maart te nemen. hij vergoelijkend over de volken rechtelijke bezwaren. De conclusie van 'Davids' was slechts 'een me ning'. Hamer ging op oorlogspad. De pre mier sprak te veel voor hemzelf, in plaats van voor het kabinet. Coali tiepartner PvdA hoorde er haar ei gen stemgeluid niet in terug. Bal kenende moest zijn reactie onmid dellijk aanpassen. Bos sloot zich daarbij aan. Dat was Balkenende niet van plan. Hij had zijn verklaring immers af gestemd met de zes meest betrok ken ministers, inclusief de vice-pre- miers. En Rouvoet schaarde zich in het CDA-kamp. Een impasse. Om de plooien glad te strijken stapten Bos en Rouvoet gisteroch tend om kwart voor tien het To rentje binnen. Vier uur duurde het gesprek. Maar Donner gooide roet in het eten. En dat terwijl de fractievoorzitters het intussen in een eigen overleg op de kamer van Pieter van Geel binnen vijf minuten al eens wa ren. Maar ze kwamen nog niet naar buiten. Ze wilden bij elkaar blijven zitten tot de kabinets-top het Torentje had verlaten. Na af loop was er 'geen commentaar'. Er volgde een koortsachtig beraad binnen PvdA, CDA en Christen- Unie. Politici probeerden voor het oog van de camera's de moed er in te houden. „Dit is geen crisis waard", suste CDA-staatssecretaris Jack de Vries. En 'ja', we komen er uit, aldus PvdA-Kamerlid Martijn van Dam. Maar toen Bos en Rou voet zich in de avond opnieuw meldden op Balkenendes ministe rie, leek een oplossing verder weg dan ooit. Intussen raakte het ge duld van de Tweede Kamer op. „We kijken al 24 uur naar het cir cus van een uiteenvallend kabi net", stelde WD-fractieleider Mark Rutte. Dan maar een debat zonder aan vullende verklaring, dreigde de op positie. Het duurde tot 21.45 uur eer Ka mervoorzitter Verbeet kon mel den dat er een brief van het kabi net was. Het waren uiteindelijk toch Bos en Balkenende die sa men tot een compromis kwamen. door Hessel de Ree BERGEN OP ZOOM - Personeelsle den van Lievensberg ziekenhuis in Bergen op Zoom verwijten de di rectie 'slapheid' omdat ze geen aan gifte heeft gedaan tegen nabestaan den van een 72-jarige hartpatiënte. Familieleden zouden vorige week vrijdag artsen en verplegend perso neel met de dood hebben be dreigd en het ziekenhuis op stel ten hebben gezet na het overlijden van de vrouw. Een anesthesist die volgens getui gen door zoons van de vrouw ste vig tegen de muur werd gedrukt, heeft evenmin aangifte gedaan, vol gens collega's uit angst voor de fa milie. Getuigen zeggen dat de zoons luidkeels hebben geroepen wraak te zullen nemen op het per soneel na de begrafenis van hun moeder in Marokko. De patiënte werd vorige week vrij dag met een ernstig hartinfarct in het ziekenhuis binnengebracht. Fa milieleden drongen de spoedeisen de hulp binnen en later herhaalde lijk ook op de afdeling intensive ca re, waar vergeefs werd getracht de vrouw te reanimeren. Volgens een medicus die getuige was, was de si tuatie zo dreigend, dat personeel is doorgegaan met de behandeling terwijl dat medisch geen enkele zin meer had. „Beneden wachtte later een groep van zo'n dertig tele fonisch opgetrommelde kennissen en familieleden de artsen op. De sfeer was heel dreigend. Een van de artsen moest het gebouw via de achterdeur verlaten", zegt een ver bolgen getuige. Beveiligers van Lievensberg riepen de politie te hulp. „We zijn tot in de ic geweest, maar onze aanwezig heid werkte steeds als een rode lap op een stier. Om de zaak niet ver der te laten escaleren, zijn we weg gegaan", zegt politiewoordvoerster Inge Rijgersberg. De politie heeft geen aanhoudin gen verricht en doet ook geen on derzoek. „Wij hebben geen strafbare feiten geconstateerd en ziekenhuis noch individuele personeelsleden heb ben aangifte gedaan", zegt Rijgers berg. Volgens haar hebben taalverschil len mogelijk misverstanden veroor zaakt. „De familie was zeer emotio neel en erg verdrietig. Er is ge schreeuwd maar een van onze agenten spreekt de taal van de fa milie. Hij heeft geen bedreigingen gehoord." De raad van bestuur van Lievens berg beschouwt de 'emotionele zaak als afgedaan'. „In het belang van alle betrokken partijen breng en we er niets over naar buiten", aldus secretaris Petra Verduit. Of het ziekenhuis (later) aangifte zal doen, laat ze in het midden. LEIDEN Dat migrainepatiënten somber worden door hun ziekte ligt voor de hand. Toch komt hun depressie niet voort uit hoofdpijn maar voor een deel uit genetische aanleg. Onderzoekers van het Leids Univer sitair Medisch Centrum (LUMC) en het Erasmus MC zeggen dat te hebben aangetoond. Het onder zoek is gepubliceerd in het interna tionale vaktijdschrift Neurology. PURMEREND De dode vrouw die gisterochtend in een park in Purmerend werd aangetroffen, is door onderkoeling om het leven gekomen. Dat maakte de politie gistermiddag bekend. Volgens de politie gaat het om een 48-jarige vrouw uit Purmerend. Wandelaars troffen het lichaam van de vrouw rond half negen bij een bankje aan. DEN HAAG Zeven op de tien mensen die een beroerte hebben gehad, houden blijvende schade op het gebied van taal, gedrag, denken of emotie. Veel patiënten veranderen van ka rakter en temperament, terwijl er aan de buitenkant niets aan hen is te zien. Anderen raken (gedeelte lijk) invalide. De Hersenstichting begint vandaag met een voorlichtingscampagne voor meer begrip. BREDA Een deel van West-Brabant is gister middag getroffen geweest door een korte stroomstoring. De oorzaak lag in een storing in een 150 kV-station in Bergen op Zoom. Volgens een woordvoerder van TenneT, de beheerder van het Nederlandse hoogspanningsnet, hadden 25.000 huishoudens in de regio Bergen op Zoom om 15.00 uur een kwartier lang geen stroom. DEN HAAG Het aantal studenten aan de univer siteiten zit fors in de lift. Er zijn er dit studiejaar 13.000 of 6,1 procent bijgekomen, terwijl rekening was gehouden met een stijging met 7500 studenten (3,6 procent). Het hbo heeft 5 procent (bijna 19.000) meer studenten dan vorig jaar, ruim het dubbele van de verwach te 2,1 procent, zo blijkt uit cijfers van het ministerie van Onderwijs. HETEREN Vorig jaar hebben zangvogels in Ne derland een bijzonder gunstig broedseizoen gehad. Sovon Vogel- onderzoek Nederland en het Vogel trekstation lieten dat gisteren we ten. Mezen deden het zeer goed, en ook de winterkoning, roodborstje, kleine karekiet en gekraagde rood staart. Merel, heggenmus en kneu deden het niet beter dan anders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5