zeeland 119 beter beleefbaar na uitbreiding' Raad van State maakt weg vrij voor wozoco Groenlinks tegen veranderen gevel Kersstraat 11 inTerneuzen Schubert klinkt in Catharinakerk van Hengstdijk aantasting leefbaarheid Retranchement 'Er is geen enkel bewijs dat uitbreiding van Het Zwin Verzanding tegengaat' Raadslid Bram Basting donderdag 14 januari 2010 9B Bg - g - ÉÉtf- door René Hoonhorst Cadzand tot aan Retranchement. De grens van het nieuwe natuurgebied artist-impression Eric van Rootselaar Helemaal toegankelijk wordt Het Zwin ook in de toekomst niet. Maar het aan te leg gen fietspad loopt grotendeels aan de Zwinzijde en maakt de nieuwe natuur echt be leefbaar. Bovendien kun je over een jaar of vier vlakbij Retranche ment over een soort houten pier een eindje een geul 'inlopen', werft gedeputeerde Frans Hame link. Hamelink constateerde voordat hij dorpshuis D'Ouwe Schoole in Ret ranchement binnenging dat niet ie dereen enthousiast is over de uit breiding van Het Zwin. Spandoe ken aan tractoren en rondom de kiosk op de Markt droegen leuzen als 'Provinciale Staten hou je aan je woord, dan kan ontpolderen overboord'. Naast politici moesten natuurbeschermers het ontgelden, getuige teksten als: „Wij laten ons niet bedotten door groene zotten' en 'Groene rakkers, blijf af van on ze akkers'. De actiegroep Red onze polders mocht ook in het dorpshuis laten weten dat ze niet alleen tegen ont poldering van de Hedwigepolder, Perkpolder en Waterdunen is. Op rukking van Het Zwin heeft 'een beklemmende werking op so ciaal-economische belangen en leefbaarheid van het dorp Ret ranchement', stellen de actievoer ders in een pamflet. Bij een inloopdag als die in het dorpshuis mogen alle meningen en geluiden worden gehoord, vindt gedeputeerde Hamelink. Maar hij laat er geen misverstand over bestaan dat het dagelijks pro vinciebestuur van mening is dat Het Zwin er prachtig uit komt te zien als de plannen worden uitge voerd. Hamelink haast zich overi gens te zeggen dat de Belgen de meeste eer toekomt. Zij kwamen met het plan om Het Zwin fors uit te breiden. Om de verzanding van de slufter structureler tegen te gaan en om het gebied aantrekkelijker te ma ken voor toeristen en eigen inwo ners. De provincie en andere part ners in de Internationale Zwin commissie haakten dankbaar aan. Ook zij zien uitbreiding van het natuurgebied als een toeristische door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Groenlinks heeft gro te bezwaren tegen de wijze waar op de Stichting Arduin het pand Kersstraat 11 in Terneuzen wil ver bouwen tot winkel en lunchroom. De voormalige kapperszaak is vol gens raadslid Peter Clijsen een van de weinige relatief authentieke ge vels om de Markt en zeer beeldbe palend. Het pand stamt uit de 18e eeuw en staat op de nog niet vast gestelde gemeentelijke monumen tenlijst. Nu toestaan van de ingre pen die men wil doen, is op een verkeerde manier hierop vooruit lopen, stelt Clijsen. Het plan is om de raampartijen te veranderen in deuren en de huidi ge toegang in een raam. „Als het trekker. Dat uitbreiding van Het Zwin 'ook een bijdrage levert aan natuurherstel in de Westerschelde' is voor de provincie ook een be langrijk argument, memoreert Ha melink. De weet dat veel mensen klagen over de (on)toegankelijkheid van nieuwe natuurgebieden. Ook nu is het niet de bedoeling dat mensen de geulen gaan gebruiken als zwemplasjes. Maar door het fiets pad grotendeels aan de Zwinzijde te laten lopen en een plankier in bied spelen. Maar of het centrum de komende twee jaar open blijft, staat voor de gemeente Sluis nog niet vast. Veel streekbewoners blijven scep tisch. Raadslid Bram Basting (Ge meentebelangen) vreest, net als an dere inwoners van Retranche ment, dat de dorpelingen over een paar jaar tegen een hoge berg aan kijken. Heijstek meldt dat de aan vankelijke plannen voor een der tien meter hoge dijk al lang aan de kant zijn geschoven. De dijk zal een geul bij Retranchement te leg gen, kunnen liefhebbers echt ge nieten van de>natuur. „Bovendien kunnen mensen ook, vaker dan tot nog toe, deelnemen aan excur sies van Het Zeeuwse Landschap. Ook vanuit het nieuwe, Vlaamse bezoekerscentrum zullen al dan niet begeleide wandeltochten wor den aangeboden", vult provinciaal projectleidster Jenny Heijstek aan. Het voormalige Zwinmuseum aan de Nederlandse kant moet ook een rol in het nieuwe natuurge- vijf tot zes meter boven het weg dek uitsteken. „Omdat mensen bang zijn voor een eentonige muur bekijken we nog of er wat boompjes of bosschages her en der op de dijk kunnen komen. Maar die beplanting mag de veilig heidsrisico's niet vergroten." Alle procedures voor uitbreiding van Het Zwin moeten de komen de twee jaar worden doorlopen. Vóór 2014 moet het natuurgebied zijn nieuwe, tot volledige bloei zijn gekomen pracht laten zien. Tegenstanders van ontpoldering lieten in Retranchement zien ook tegen uit breiding van Het Zwin te zijn. foto Peter Nicolai college deze ingrepen wil toestaan neemt het de eigen intenties niet serieus", vindt Clijsen. De gemeen teraad krijgt dan geen kans een oordeel over de monumentenlijst te geven, 'omdat de objecten al ver- nacheld zijn voordat ze kunnen worden vastgesteld als. gemeente lijk monument'. B en W nemen volgens GroenLinks ook de eigen kapverordening niet serieus. Im mers, de oude taxus in de achter tuin staat op de beschermde bo- menlijst, maar wordt volgens de plannen omgehakt. Volgens Clij sen kunnen de plannen met wat creativiteit best zo aangepast wor den dat zowel de huidige gevel als de oude taxus behouden blijft. Ook de Steltkluut en de Heemkun dige Vereniging hebben bezwaar. DEN HAAG - De Raad van State heeft alle bezwaren verworpen die de Vereniging Bewonersbelangen Spuikompark indiende tegen de bouw van een woonzorgcomplex (wozoco) in het Spuikompark in Philippine. Dit blijkt uit een uitspraak van het rechtscollege dat gevestigd is in Den Haag. De uitspraak betekent dat de gemeente een bouwvergun ning mag verlenen aan stichting Woongoed die het complex wil gaan bouwen. Bewonersbelangen Spuikompark, die dertig omwonenden vertegen woordigt, stelt dat het Spuikom park ontoelaatbaar wordt aange tast door de bouw van vijftig zorg- woningen, 24 appartementen en twee groepshuizen. De bewoners club vindt ook dat het zorgcen trum te hoog wordt. Alternatieve locaties die de omwonenden heb ben aangewezen zijn door de ge meente Terneuzen afgewezen. In november vroeg. Bewonersbe langen Spuikompark de Raad van State het bestemmingsplan Kom Philippine, waarin de bouw van het woonzorgcentrum is geregeld, van tafel te vegen. De Raad van State heeft deze eis nu afgewezen waardoor het bestemmingsplan voor het dorp Philippine definitief geldig is geworden. HENGSTDIJK - In de Catharinakerk van Hengstdijk wordt zondag een muziekuitvoering gehouden door het Camenae Collective, getiteld Schuberts Componistenketting brief De acht musici spelen Schubert, Sofia Goebaidoelina en Roderik de Man. Het Octet van Schubert is de verbindende factor. De hoofdrol van het muziekgezelschap (cello; contrabas, klarinet, fagot, (alt)viool en hoorn) is voor so praan Claron McFadden. Het con cert begint om 15 uur. Kaarten kos ten twaalf euro en zijn te bestellen via www.hulstcultureel.nl. Kaarten voor de eerder afgelaste uitvoering zijn nog steeds geldig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 59