4l binnenland TO0S Donner heeft het OM: Wilders haat tegen Marokkanen 'Waarschuwingsbord op kinderboerderij' Leers verliest steun gemeenteraad KABINETSCRISIS Het kabinet leek af te stevenen op een breuk. Het menings verschil tussen CDA en PvdA scheen onoverbrugbaar, maar op het laatste moment werd de angel uit het conflict gehaald. donderdag 14 januari 2010 AMSTERDAM - Het Openbaar Minis terie vervolgt Geert Wilders niet alleen wegens het aanzetten tot haat tegen moslims en het beledi gen van die groep, maar ook we gens het haat zaaien tegen Marok kanen en niet-westerse allochto nen. De uitbreiding van de dagvaarding is opvallend, omdat het OM de PW-leider aanvankelijk weigerde te vervolgen. Vorig jaar stelde het Amsterdamse gerechtshof vast dat de uitspraken van Wilders over de islam, onder meer in zijn film Fit- na, wel degelijk houvast bieden voor een proces. De rechtbank in Amsterdam be handelde gisterochtend het be zwaarschrift van Wilders tegen de dagvaarding. Om later op de dag het bezwaar af te wijzen. De rech ter heeft vastgesteld dat het OM Wilders niet voor meer vervolgt dan waartoe het hof opdracht heeft gegeven. Wilders heeft van meet af aan ge steld dat de rechtszaak tegen hem een politiek proces is. Zijn advo caat Bram Moszkowicz zei voor aanvang van de behandeling dat zijn cliënt vooral bezwaar maakt tegen de vervolging wegens 'groepsbelediging'. Volgens Mosz kowicz gaat die aanklacht verder dan de beslissing die het gerechts hof vorig jaar heeft genomen. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) vindt het 'zeer discutabel' dat journalisten geen toegang kregen tot het Amsterdam se paleis van justitie. „Een ernstig incident", zo bestempelt NVJ-se- cretaris Thomas Bruning de beslis sing van de rechtbank, in het ka der van de persvrijheid. Bruning heeft begrip voor het ach ter gesloten deuren laten plaatsvin den van de behandeling van het bezwaar. „Maar dit gaat om een zaak met een grote maatschappelij ke impact. Als er ergens een reden is om de pers erbij te hebben, dan is die hier wel. Om dan het hele ge rechtsgebouw te sluiten voor jour nalisten, doet geen recht aan de publieke functie die een rechtbank heeft." Volgende week woensdag gaat de zaak van start met een regiezitting. De inhoudelijke behandeling van de rechtszaak volgt later dit jaar. DEN HAAG - Minister Ab Klink (Volksgezondheid) denkt erover om ook bij kinderboerderijen waarschuwingsborden te zetten vanwege de C^-koorts. Klink zei dat gisteren in een overleg met de Tweede Kamer over de aanpak van CVkoorts waarbij op ruim zes tig besmette bedrijven drachtige geiten uit voorzorg worden ge dood. De Tweede Kamer toonde zich bezorgd over de geiten op kin derboerderijen. Van de ministers Gerda Verburg (LNV) en Klink hoeven op zorg en lcinderboerijen niet uit voor zorg dieren te worden geruimd om de CVkoortsuitbraak in te dam men. In 2009 werden bijna 2300 mensen ziek door Q_-koorts, zes personen overleden. Op een kinderboerderij kunnen zieke dieren blijven leven. Op een geitenhouderij moeten gezonde dieren die mogelijk een risico vor- PAUL KUSTERS men, worden gedood. Dat zorgt voor onduidelijkheid. Bij kinder boerderijen geldt het voorzorgs principe kennelijk niet, stelden on der meer WD, CDA, SP en Chris tenunie gisteren. Het CDA vroeg om nog een aanvullend advies over de kinderboerderijen van de deskundigenclub onder leiding van Roel Coutinho (RIVM). Klink benadrukte dat hij en Ver burg niet over een nacht ijs zijn ge gaan bij het besluit. Er is drie keer advies gevraagd aan de deskundi gen. „Hier zijn geen geldelijke be langen mee gemoeid. Wel dieren welzijn, want je moet niet onno dig dieren doden." De bewinds man beloofde de Kamer een brief over de situatie op de kinderboer derijen. Hij gaf aan dat een burge meester en de GGD altijd zelf ook kunnen beslissen om een waar schuwingsbord te plaatsen bij een kinderboerij. Er is gisteravond koortsach tig overlegd binnen de coali tie over hoe om te gaan met het kritische Irak-rapport van de commissie-Davids. Een reconstructie. Bijna was er gister ochtend een compro mis: premier Jan Peter Balkenende wilde een gebaar maken naar de PvdA. Hij leek zich te realiseren dat hij het kabinet in gevaar had gebracht door de conclusies van de commissie-Davids openlijk te betwisten. Maar Balkenende wilde de verkla ring nog even door een CDA-ge- trouwe laten lezen. Vice-premiers Wouter Bos (PvdA) en André Rou voet (Christenunie) wachtten in spanning af En toen ging het mis. Minister' Maxime Verhagen van Buitenlandse Zaken was bij de ko ningin op paleis Noordeinde en niet bereikbaar. De premier wend de zich tot zijn steun en toever laat: minister Piet Hein Donner van Sociale Zaken. Die sprak zijn veto uit: Balkenende zou met het compromis te veel zijn hoofd bui gen. Donner kwam naar verluidt met een 'lijst van aandachtspun ten', waarmee Balkenende terug keerde naar de onderhandelingsta fel. Maar daar ging de PvdA niet mee akkoord. Nog twee uur staar den de drie partijleiders naar el kaar. De partijen, die elkaar op een millimeter na waren genaderd, stonden weer even ver uit elkaar als een dag eerder. Die dinsdag begon voor de sociaal democraten zo veelbelovend. Zij waren altijd al tegen de politieke steun die de Nederlandse regering in 2003 verleende aan de Ameri kaans-Britse inval in Irak. En de commissie-Davids gaf hen gelijk. De volkenrechtelijke grondslag voor die steun ontbrak. Het CDA torpedeerde tijdens de formatie van dit kabinet ieder onderzoek naar de kwestie. Uiteindelijk ging Balkenende door de knieën en stel de hij de commissie-Davids zelf in. Voor de PvdA smaakte deze 'overwinning' daarom extra zoet. Aanvankelijk reageerde de PvdA- fractie terughoudend op de harde conclusies uit 'Davids'. Fractie leider Mariëtte Hamer noemde die 'ernstig' maar leek de premier te sparen. Ze sprak zelfs van 'verzach tende omstandigheden' omdat Bal kenende destijds zijn eerste kabi net leidde. En natuurlijk mocht hij wat ruimte krijgen voor 'een per soonlijke noot'. Balkenende inter preteerde dat echter iets te ruim. PvdA-Kamerleden vielen van hun stoel van verbazing. Met een paar woorden wuifde hij een aantal fik se conclusies weg. „Daar is altijd verschillend over gedacht", sprak MAASTRICHT - Burgemeester Gerd Leers heeft gisteravond de steun van een meerderheid van de Maas trichtse gemeenteraad verloren. De coalitiepartijen PvdA en Groen- Links noemen de situatie die is ontstaan door zijn handelwijze bij de privéaankoop van een vakantie woning in Bulgarije 'onwerkbaar'. De SP meent dat de burgemeester de eer aan zichzelf moet houden. Samen hebben de drie linkse par tijen 21 van 39 zetels. De burgemeester zelf wil aanblijf ven. Hij beklemtoonde dat hij vol gens het rapport zijn ambt niet heeft misbruikt. Anders dan het rapport oordeelt de burgemeester ook dat hij de gedragscode niet heeft geschonden. Voor GroenLinks en de PvdA heb ben het imago en het gezag van de burgemeester schade opgelopen. Daarmee is de situatie onwerkbaar geworden, aldus de beide progres sieve coalitiepartners. „Maastricht staat weer op de kaart", aldus frac tievoorzitter Geert van Grootheest van GroenLinks cynisch. De SP vroeg bij monde van fractie voorzitter Leny Eijssen aan Leers om de eer aan zichzelf te houden. „Deze burgemeester moet het in- tiatief nemen om op te stappen", zei Eijssen. De progressieve frac ties wezen erop dat Leers zelf de lat op het gebied van integriteit al tijd hoog heeft gelegd. Die maat moet hij ook bij zichzelf nemen, al dus de fracties. Het CDA van Leers zelf sprak steun in hem uit. De partij wees er op dat de burgemeester blijkens het rapport over de Bulgaarse villa zaak geen wetten heeft overtreden en zijn functie ook niet heeft mis bruikt voor privédoeleinden. Leers zou ook de schijn van belangenver strengeling hebben proberen te vermijden en open gecommuni ceerd hebben. Ook voor Stadsbelangen Maas tricht is de kou uit de lucht en de Senioren Partij Maastricht heeft nog steeds vertrouwen in de burge meester. Oppositiepartij WD (drie zetels) was zeer kritisch over de rol van de burgemeester. D66 geeft hem een laatste waarschu wing. Vicepremiers Rouvoet (I) en Bos werden gisteren de hele dag achtervolgd, met vragen van de pers en de Tweede Kamer. foto Robert Vos/ANP AARfsBEVIM© HAÏTI EIST HONTSER&&UIZEKJ&EN bOOEN MQEMEM WIJ BALKEMENXSE EEN RAMP... ...HET K.AN t>US NlÓ© ERSER.' -TOOS EN HEMK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4