6 donderdag 14 januari 2010 ntsW3®1 sp°° ARNEMUIDEN Schoolstraat DeTroye Noordstraat 25 Arnemuiden door Theo Ciele Replica's van broekknopen, knoppen, oorijzers en een kralensnoer. Ons Boerengoed, ringrijders, de Westkappelse Hei- ploeg en een vis boer in Keulen. Ze zijn allemaal afhankelijk van een kleine winkel in de Arne- muidse Noordstraat: De Troye, Zeeuwse Kleding. Het is de eni ge zaak in Zeeland waar traditio nele Zeeuwse kleding gemaakt en vermaakt wordt. De moeder van Jan Maljers en Cor- rie van de Ketterij-Maljers begon de zaak net na de oorlog. Jan kwam met zijn achttiende in de zaak, 54 jaar later houdt hij met zijn zus de zaak overeind. „Een af lopende zaak, maar we kunnen er niet mee stoppen. We zijn de eni gen hè." Vrouwen die in dracht lopen zijn er steeds minder. Het zijn folkloris tische verenigingen als Ons Boe rengoed die voor klandizie zorgen. De Troye levert stoffen en comple te kledingstukken. De kleding wordt door Corrie ge maakt. Zelf maakt Jan replica's van oorijzers, want het wordt steeds moeilijker om aan materiaal te ko men. Het Zeeuwse bont laat Jan Maljers in eigen beheer maken bij een we verij in Gemert. „Vroeger waren er meerdere motieven. Wat we nu nog hebben is het motief dat ge bruikt werd in de dracht op Wal cheren en het katholieke deel van Zuid-Beveland. Maar we gebrui ken het nu voor alle andere drach ten." De klanten komen sóms uit onverwachte hoek. „Zo leveren we boezeroenen aan een visboer uit Keulen. Die man was hier op va kantie en wilde het voor zijn per soneel als bedrijfskleding." De blauwe, witgestreepte boeze roen is dus niet alleen in trek bij folkloregroepen. Mensen schaffen ze ook aan als vrije-tijdskleding. Op de toonbank staan enkele pop pen in dracht, keurig ingepakt in het plastic. Vroeger kocht De Troye de poppen en kleedde ze aan. Maar ook hier is de aanvoer gestokt: de poppen zijn niet meer te krijgen. Jan Maljers: „De fabrikant zag er geen brood meer in om nieuwe mallen te maken. Maar we krijgen nog steeds poppen binnen waar van de kleding schoongemaakt of hersteld moet worden." Een opvol ger vinden is geen eenvoudige zaak. Natuurlijk zijn er winkels die de stof willen verkopen emzijn er mensen die willen leren hoe de kleding te maken. Maar voor de bij zondere combinatie die De Troye biedt heeft zich nog geen gegadig de gemeld. Klederdrachtpoppen krijgen ook een nieuw kostuum bij De Troye. VRIJDAG 15 JANUARI Middelburg Lezing 'Ruimtevaart zonnecellen terug naar de aarde' door prof. Schermer van de Radboud Universiteit Nijmegen. Zeeuwse Bibliotheek, aula, 19.30 uur. Serooskerke Jaarvergadering van de Dorpsgemeen schap Serooskerke (SD) in het dorpshuis. Aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 16 JANUARI Middelburg Psycholoog Resi Botteram houdt een le zing over 'Wat is dementie' tijdens het Alzheimercafé. 't Gasthuis, 14.30 uur ZONDAG 17 JANUARI Middelburg Arati lichtceremonie. Centrum Padma, 10.30 tot 12.00 uur Oostkapelle Kynologenclub Zeeland houdt een strand wandeling voor honden en baasjes. Parkeerterrein Duinweg, 11.00 uur. Oost-Souburg Linedance-middag, wijkcentrum De Re genboog, 13.00 uur Ovezande 'Jij bent mijn getuige' is het thema van een oecumenische viering, met muziek van de Cantorij van Driewegen en het Pius X Koor uit Ovezande. Daarnaast wordt de viering opgeluisterd door doedelzakspeler Thijs Martens. Katholieke kerk, 9.30 uur MAANDAG 18 JANUARI Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst Ondernemers- kring Schouwen-Duiveland in de Nieuwe Kerk, 17.00 uur. Zendingsdienst over het werk van Opera tie Mobilisatie. In het MFC, vanaf 20.00 uur. WOENSDAG 20 JANUARI Arnemuiden Hans Sakkers geeft een lezing over de luchtstrijd boven Vlissingen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Vliegveld Midden Zeeland, restaurant, 19.30 uur. Terneuzen Voordracht dichter, schrijver en regisseur Ramsey Nasr (Rotterdam, 1974). Porgy Bess, 20.15 uur. Vlissingen Lezing over de Landschapsatlas van Wal cheren. De makers van deze altlas vertel len over de ontwikkeling van het Walcher- se landschap en schetsen een beeld van de mogelijke toekomst. Zeeuwse Bibliotheek, 20.00 uur, toegang is gratis. Zierikzee Knutselmiddag op kinderboerderij De Punt. Inloop tussen 13.30 en 15.30 uur. Trapauto afkomstig uit de verzameling van oud-voetballer Mare Overmars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 34