Warme appartementen met plafond i8lzeelam wtnkéddiefstaMen Bijna net als thuis bevallen in bij MedïaMarkt het Geboortehuis Walcheren Terechte boete Hooizolder voor geluidsoverlast SENIORENCOMPLEX Officiële opening van prijswinnend Hof Klarenbeek in Middelburg donderdag 14 januari 2010 door Maurits Sep De snijdende wind blaast zijn handen blauw en de sneeuw dwarrelt op zijn don kere lange wollen jas. Maar als Jan van der Lingen aanbelt bij de bewoners van Hof Klarenbeek straalt de warmte hem tegemoet. En dat doet hem deugd. Want dat was juist de bedoeling bij de bouw van het 'meest duurza me' appartementencomplex van Nederland. Gisteren was de offi ciële opening van het complex op de plek van het vroegere Rogge veenhuis in Middelburg. „Wij ontwikkelen uitsluitend wo ningen voor ouderen, dus wij stel len hogere eisen aan de binnen- temperatuur. Oudere mensen wil len het binnen warmer hebben dan normaal. Dus waar je het in een gemiddelde woning 20 of 21 graden wilt hebben, moet het hier 22 tot 24 graden zijn. Dat leidt tot hogere technische eisen aan de bouw en de verwarming", vertelt Van der Lingen, projectmanager van Hof Klarenbeek bij Woonzorg Nederland. Telkens als hij aanbelt om de be woner een bloemetje te overhandi gen ter ere van de officiële ope ning van het complex, zoekt en krijgt hij de bevestiging dat de ver wachtingen worden waargemaakt. „Het is hier lekker warm, voel ik", peilt Van der Lingen vanaf de drempel. De bewoonster van 14e knikt tevreden. „Het is echt heer lijk wonen. En warmer dan bui ten." Die warmte komt niet van een ge wone cv-ketel, maar uit de grond. „Aardwarmte", preciseert Van der Lingen. Buizen steken 120 meter diep de grond in. De warmte die in de zomer wordt geproduceerd, wordt in de grond opgeslagen en in de winter gebruikt. Nu hebben de oudere bewoners het dus heer lijk warm en straks, in de zomer, aangenaam koel. De warmte komt bovendien niet van radiatoren maar uit het pla fond. Eigenlijk, verheldert Van der Lingen, is het hele plafond één ra diator. „Dat zorgt er mede voor dat de binnentemperatuur veel sta bieler is. Het nadeel is dat je het niet snel even warmer of kouder kunt maken, dus daar moeten de MIDDELBURG - De politierechter heeft gisteren een voormalige in woner van Brouwershaven bij ver stek veroordeeld tot een celstraf van acht weken, waarvan de helft voorwaardelijk. De 50-jarige man, die inmiddels als ongewenst vreemdeling het land is uitgezet en weer in Armenië verblijft, be zocht in de maand juli vorig jaar drie keer de Media Markt in Mid delburg en drie keer werd er ook het een en ander gestolen. Hij nam een camera, smartfoon, mo bieltje, laptop en spelcomputer mee. Hij verbrak de beveiliging en liep er de winkel mee uit. Het Openbaar Ministerie had een cel straf van acht weken gevorderd. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Vanaf dit voorjaar kunnen vrouwen op Walcheren bevallen in het Geboortehuis Wal cheren. Verloskundigen beginnen het centrum in het ziekenhuis in Vlissingen. Sinds het vertrek van de kraamaf- deling vorig jaar was het al moge lijk om in het ziekenhuis te beval len onder begeleiding van een ver loskundige. Vanaf dit voorjaar wordt de service verbeterd: zorg verzekeraar CZ is bereid om te be talen voor extra begeleiding door een kraamhulp, die tijdens de hele bevalling bij de aanstaande moe der blijft. Bovendien wordt de ruimte opgeknapt, zodat vrouwen kunnen bevallen in een huiselijke sfeer, bijna net als thuis. „Met één op één begeleiding is het minder vaak nodig om medisch in te grijpen", zegt verloskundige Hil da Hament. „Ons doel is om vrou wen zoveel mogelijk zonder appa ratuur en kunst- en vliegwerk te la ten bevallen." Als het tóch nodig is, kan de aanstaande moeder bin nen dertien minuten in het zieken huis in Goes zijn. Binnenkort begint het Geboorte huis met de werving van een groep van tien vaste kraamverzorg sters. Begin maart beginnen de ver loskundigen in het Geboortehuis met proefdraaien, een ruime maand later moet het volledig in bedrijf zijn. En mocht het zieken huis over een paar jaar verhuizen, dan kan het Geboortehuis meever huizen. Sinds januari vorig jaar begeleiden verloskundigen geen thuisbevallin gen meer op Walcheren omdat ze het risico te groot vinden: in nood gevallen duurt het te lang om het ziekenhuis in Goes te bereiken. In de oude verloskamers van het zie kenhuis in Vlissingen is het sinds die tijd mogelijk om een 'verplaat ste thuisbevalling' te doen. DEN HAAG - Discotheek De Hooi zolder in Westkapelle moet de boe te die de gemeente Veere heeft op gelegd voor geluidsoverlast ge woon betalen. De Raad van State heeft bezwaren van de discotheek ongegrond verklaard. - Volgens de discotheek was de boe te niet terecht omdat tijdens de metingen in de zomer van 2008 al maatregelen in voorbereiding wa ren om een einde te maken aan de geluidsoverlast die er inderdaad wel was. De Raad van State geeft de gemeente echter gelijk. De over last was er en dat rechtvaardigt de boete. Bovendien lag er alleen nog maar een offerte toen Veere de boete oplegde, aldus de RvS. De seniorenappartementen van Hof Klarenbeek op de plek van het oude Roggeveenhuis in Middelburg hebben een landelijke prijs gekregen omdat ze zeer duurzaam zijn en omdat ze architectonisch goed zijn ingepast in de omgeving. foto's Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20