ie onderwijs Zonder conciërges is er geen school Ik doe soms hakken aan naar school Woensdag 13 januari 2010 Voor een school is de kwaliteit van het onderwijs uiteraard erg belangrijk. Maar zeker zo belangrijk zijn de conciërges. Zonder hen ligt de school gewoon plat. door Eugène Verstraeten Vroeger was de conciërge op school een man met een stofjas die het gazon maaide. Maar dat beeld klopt al lang niet meer. De moderne conciërge staat midden tussen de leerlingen, is een onmisbare steun voor do centen en regelt eigenlijk alles wat niet puur met onderwijs te maken heeft. Zon der conciërges is er geen school. „Je moet voor dit werk wel een klik met de jeugd hebben", zegt Rein de Maillie (54), van scholengemeenschap de Rede in Terneuzen. Hij ruilde drie jaar geleden een loopbaan in de bouw in voor het conciër- gewerk. Niet echt een grote omslag, omdat hij in zijn vrije tijd al jaren met jeugdigen werkt. De conciërge ziet er op toe dat aller lei praktische regels op school worden na geleefd, zoals fatsoenlijk parkeren van fiet sen, opruimen van rommel, dat leerlingen op tijd naar de klaslokalen gaan, of dat ouderen geen brugklassers lopen te treite ren. Wie zich niet aan de regels houdt krijgt een waarschuwing en wie herhaaldelijk over de schreef gaat mag voor straf klusjes doen, zoals het schoolplein schoonvegen. „Eigenlijk nemen wij op school een stukje de taak over van de ouders", zegt Rein. „We hebben in feite ook een opvoedende taak." Toestanden met agressieve leerlingen of ouders zoals in de Randstad maken ze in Zeeuws-Vlaanderen niet zo snel mee. „We leven in een gebied van 'ons kent ons'. Je kent ze vaak al uit het verenigingsleven, of hun ouders", zeggen Luc Gijsel (43) en Pa trick van Goethem (49) van het Reynaert college in Hulst. „Je komt elkaar overal tegen. Als je in de zomer op een terras zit komen de jonge ren gewoon bij je zitten en dat is wel heel leuk." De conciërge is vaak ook een sociaal wer ker. „Je moet op de vloer staan, tussen de kinderen. Er lopen gasten rond die altijd het hoogste woord hebben, maar sommi ge kinderen zijn ook wat teruggetrokken. Als ik dat merk ga ik zelf contact met ze leggen", zegt Luc. „Het kan zijn dat ze pro blemen hebben, dat er thuis iets is. Je moet er voor ze zijn als ze hun verhaal kwijt willen. Je probeert met leerlingen al vanaf de brugklas een band op te bouwen, dan krijg je ook iets terug." Het komt nog wel eens voor dat boze ouders op school verhaal komen halen als ze het niet eens zijn met de gang van za ken. De eerste persoon met wie ze gecon fronteerd worden is dan vaak de conciër ge. „Wij zitten altijd in de frontlinie", zegt Paul Steijaert (59), conciërge op De Schans in Terneuzen, in de volksmond de Kleine Rede. „Als er iemand binnenkomt met een honkbalknuppel, schrik je wel even. Maar als je ze zover krijgt dat ze gaan zit ten en een bakje koffie drinken, ben je al een heel eind op de goede weg. Dan beda ren de gemoederen meestal wel." Ook bij leerlingen stijgt het adrenalinege- halte nog wel eens, wat regelmatig resul teert in een knokpartij. „Vaak over meis jes", weet Rein, „maar ook over hele onno zele dingen. Je probeert ze uit elkaar te ha len. Het hoort er bij." Veel leerlingen komen op de fiets naar school. Logisch dat er dan nogal wat lekke banden zijn. Ook op de Rede kun je je band voor een euro laten plakken door de conciërge. „Een service die we geven", zegt Rein. „Maar er zijn er ook die er misbruik van maken. Zo'n goedkope fietsenmaker is na melijk ook gemakkelijk als bijvoorbeeld de fiets van vader kapot is. „Even oppompen en dan snel naar school." Concierges zijn er niet alleen voor leerlin gen, maar geven vooral ook onmisbare on dersteuning aan de docenten. „Zonder ons draait de school niet", stelt Patrick. „Som mige docenten kunnen nog geen batterij in een klok steken. Soms vraag ik me af of ze thuis ook personeel in dienst hebben." Laura Blok (14) uit Rilland zit op het Goese Lyceum, locatie Bergweg. In haar kluisje liggen sportkleren, schoolboeken, een sjaal en drie jassen. „Eén jas draag ik en één jas gebruik ik in noodgevallen, bijvoorbeeld wanneer ik nat geregend ben. De derde is een zomerjas. Die heb ik een keer laten liggen toen het warm was. En nu ligt hij er nog steeds." Eten bewaart Laura nooit in haar kluisje. „Vorig jaar lag er bij iemand een rotte ap pel in het kluisje. Er zaten allemaal beest jes en het stonk nogal!" Het gekste wat wel eens in het kluisje van de scholiere ligt, zijn schoenen. „Ik doe soms hakken aan naar school, maar meestal neem ik ook nog platte schoenen mee. Voor als ik zere voeten heb of voor als het regent." De schoolboeken liggen al een tijdje in het kluisje. „Die heb ik pas over een paar maanden nodig. En ik had geen zin om ze mee naar huis te nemen." Patrick van Goethem, Reynaertcollege Hulst. Rein de Maillie, De Rede Terneuzen. Luc Gijsel, Reynaertcollege Hulst. Laura Blok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 97