onderwijs Onmisbaar in d op het deurtje Angelique hoeft geen spiegel Angelique Woensdag 13 januari 2010 Nieuwe school, nieuwe klasgenoten, nieuwe vrienden- Als je naar de brugklas gaat, verandert er heel wat. Floor, Emmeline, Nikki en Frank geven overlevingstips. Ze zitten in de eerste van het Nehalennia in Middelburg. door Cornelleke Blok Ze vond het best wel eng om naar de brugklas te gaan, bekent Floor Dui ven (tl) uit Domburg. „Ik was in groep 8 net naar Zeeland verhuisd vanuit Boxtel. Mijn klasgenoten van de basis school gingen allemaal naar de CSW." Ook Em meline Batenburg (12) uit Middelburg had schrikbeelden in haar hoofd, „je hoort van te voren allerlei verhalen: dat je met tas en al aan de kapstok gehangen wordt als je brugklasser bent en dat je wordt uitgescholden." Nu ze een paar maanden op het Nehalennia zitten, blijkt het allemaal best wel mee te val len. „Die verhalen zijn onzin", weet Emmeline nu. „De eerste dagen voel je je best wel klein tussen al die kinderen, maar als je eenmaal vriendinnen hebt, gaat dat wel over", zegt Floor. „Ik heb al die boeken van Francine Oomen gelezen. Dat is wel hoe het gaat. Al leen de eerste dagen werden er grapjes ge maakt. Dan zeiden ze: daar heb je de nieuwe bruggers. Op de trappen kunnen de kinderen uit de hogere klassen soms wel vervelend zijn. Dan lopen ze gewoon rechtdoor als je eraan komt en dan word je omver gebeukt." Maar wie niet sterk is, moet slim zijn. Floor: „Soms ga ik eerder naar mijn kluisje. Voordat de hele stoet gaat. In het begin dacht ik: ik leer nóóit uit mijn hoofd welk lokaal op de tweede ver dieping is. Hoe kan ik dat onthouden? Maar nu weet ik ze allemaal te vinden." Frank Mols (13) uit Koudekerke vindt het niet erg om bij de jongsten van de school te horen. „Ik ben twee keer brugger genoemd, maar dat was meer voor de grap." Floop „Veel kinderen denken: als je naar de middelbare school gaat, raak je al je vrienden kwijt. Maar ik had snel nieuwe vriendinnen. Eén hele goede vriendin heb ik bijvoorbeeld al ontmoet op de kennis makingsdag in juni." De middelbare school heeft juist heel veel voor delen, vindt Nikki Hengeveid (12) uit Middel burg. „Op de basisschool had je een klein tasje met eten en drinken en nu moet je zo'n grote rugzak met boeken meenemen. Die is heel zwaar. Op de basisschool zat je gehusseld. Nu zit je met kinderen die allemaal van hetzelfde niveau zijn. We praten over andere dingen. Op de basisschool ging het over make-up en hier niet. Ik vind het nu leuker." Floor is het ermee eens. „Als je op de basisschool een goed punt gehaald had, dan werd er wel eens een grapje gemaakt omdat je slim bent. Nu is iedereen van hetzelfde niveau." Toch hebben de vier brugklassers wel wat tips om het eerste jaar goed door te komen. „Je moet niet denken dat je iets moet doen om er bij te horen", zegt Floor. „Dat wil je natuurlijk graag, omdat je dan niet wordt gepest, maar dat kan je niet blijven doen, want dan word je juist gepest. Je moet niet heel populair willen zijn. Dan lachen ze je uit." Frank is het met haar eens. „In het begin ging ik me aanpassen aan wat anderen zeiden. Nu merk ik dat ik ook geaccepteerd word als ik mezelf ben. We heb ben het heel veel over computerspelletjes. Je hebt van die patsers die echt stoer willen doen. Ik denk dan: je bént niet zo, dus waarom dóe je dan zo? Ach, ze vallen wel een keer door de mand." En hoe maak je dan nieuwe vrienden? „Je moet gewoon beginnen met praten", raadt Em meline aan. „Dan komt het vanzelf wel. Dan kan je bijvoorbeeld een keer met die persoon afspreken." Floor: „Vooral niet in je eentje gaan staan!" Een brugklasser kan absoluut niet zonder kluis je. „Anders loop je met acht boeken op je rug en ook nog een schrift erbij." Floor: „In de pau ze verwissel ik de boeken." Frank: „Je moet ook altijd zorgen dat je je agenda bij je hebt. Als je het fout opschrijft, en je maakt je huis werk niet, krijg je een streepje. En bij een paar streepjes krijg je strafwerk." De laatste tip. „Niet brutaal gaan doen tegen de leraren." Emmeline: „Als je dat vanaf het eerste moment doet, mogen ze je het hele jaar niet." Frank: „Als je er een paar keer uitge stuurd wordt, hebben ze allemaal de pik op je. De leraren bespreken dat namelijk in de lera- renkamer..." volgende dag te maken. Ja, dat gaat wel eens een keertje fout. Ligt een boek dat ik nodig heb nog in mijn kluisje. Ik berg er ook mijn gymspullen in op en vaak ook mijn jas en mijn helm." „Sommige meiden plakken een spiegeltje aan de binnenkant van het deurtje, maar dat doe ik niet." Het kluisje van Angelique zit helemaal in het uiterste hoekje van de onderste rij. Zij moet er veelvuldig voor op haar knieën. Angelique de Heer (16) uit Burgh-Haamstede zit in de vierde klas van de havo van Pontes Pie- ter Zeeman in Zierikzee. „Natuurlijk zitten de meeste schoolboeken in mijn kluisje. Ik moet er niet aan denken dat ik daar steeds mee zou moeten sjou wen. Ik wissel bijna elk uur en voor ik naar huis ga, wissel ik de boeken die ik die dag gebruikt hebt voor de exemplaren die ik nodig heb om mijn huiswerk voor de Emmeline Batenburg, Frank Mols, Nikki Flengeveld, Floor Duiven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 86