2 zeeland Prijsvergelijking loont GS: maak van Hedwige een nationaal park Even de banden aanhalen PZC woensdag De krant 5 weken voor 15 euro! AUTOSCHADE DOOR WINTER Autoschadeherstelbedrijven hebben hun handen vol aan reparaties. Op één staat: ruitschade, gevolgd door deuken in de carrosserie. Zo houdt u de schade beperkt www.pzc.nl Zeeland 7 op de woensdag 13 januari 2010 door Ernst Jan Rozendaal Ik heb vandaag een afspraak in het provinciehuis. Het leek ine een aardig idee mijn ZeeBand te dragen, het rela tiegeschenk dat ik vrijdag kreeg bij de nieuwjaarsbijeenkomst van de provincie. Het is een leren arm band met de kaart van Zeeland in 115 gaatjes. In vier ervan kun je speldenknopjes steken: de rode voor je roots, de groene voor je woonplaats, de blauwe voor je werkplek en de witte ('de parel') voor je favoriete locatie. Vervol gens kun je op zoek naar andere mensen die hun band met Zee land tonen. 'Kijken, vergelijken en ervaringen uitwisselen', lees ik in de folder bij het geschenk. In de Abdij zal iedereen inmiddels wel een ZeeBand dragen. Alleen ik niet, bij nader inzien. Het viel me gisteren toch een beetje tegen de vier Mastermind- knopjes in de armband te bevesti gen. Ik ben niet in Zeeland gebo ren, netzomin als mijn ouders en grootouders. Aan het sieraad ziet dus iedereen dat ik geen echte Zeeuw ben. Verder woon én werk ik in Middelburg. Dat is boven dien de plek waar ik het liefst ver blijf. Dus moest ik groen, blauw en wit in één gaatje proppen. Wat natuurlijk niet lukte. Gaandeweg kreeg ik steeds meer twijfels bij het relatiegeschenk. Wil je echt dat het werkt, dan moet je het aan alle Zeeuwen ge ven. Nu denk ik niet dat het ca deau de banden aanhaalt, het creëert eerder een elite. „Hé, was jij ook op de nieuwjaarsborrel van de provincie?" Binnen die eli te heb je nog wel losers zoals ik, die niet in Zeeland zijn geboren. Ineens zag ik het reclamebureau voor me dat de gadget heeft be dacht. Een vrijdagmiddag, vijf voor vijf, de lege wijnflessen rol len over de vloer, de jongste be diende giert van het lachen: „Zul len we een ZeeBand doen?" Benieuwd wat het heeft gekost. En wat het honorarium was van Mart Smeets, die vrijdag niet op hield de bijeenkomst aan elkaar te praten. Wie weet probeert hij nog steeds de parel te bevestigen in de plek waar volgens hem de Tour de France deze zomer Zee land verlaat: Krabbendamme. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen®pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevclandcn-Thoien Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van-€ 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan oo.k: 088 - 013 99 10 voorletters Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening door Ondine van der Vleuten De eerste de beste keer dat Chantal Vin- ke uit Terneuzen in haar Suzuki Swift reed, was het mis. „Pang, hoorden we. Een paar kilo meter verder nóg een keer, pang!" En toen zat er een barst in de ruit van de spliksplinternieuwe auto. „Het is verzekerd, maar anders had het me 600 euro gekost, heb ik begrepen. Ik kan hem straks bij Carglass gaan ophalen." Zoals Chantal Vinke zijn er deze dagen meer. Bas Creemers, marke ting manager van Carglass, consta teert dat in de eerste week vorst het aantal schades met 65 procent steeg. Over de eerste week van ja nuari wil hij 'vanwege de concur rentie' nog geen cijfers kwijt, maar in vergelijking met januari 2009 zijn het wel 'behoorlijk hogere aan tallen'. Daarbij is een 'zoab-effect' te be speuren. Water zakt weg in het zeer open asfalt beton (zoab) en vriest op, waarbij schade aan het wegdek ontstaat. In de omgeving van Hilversum en Almere, waar veel zoab ligt, is het wegdek nu slecht, 'vertelt Cree mers. „Dat zijn twee regio's waar het aantal schades groter is dan ge middeld." Ook op de A58, waar Plak een sterretje meteen af om te voorkomen dat vocht erin bevriest en zo een barst veroorzaakt. Onder invloed van hoge of lage temperaturen scheurt een ruit snel ler door. Hou daar rekening mee. Neem winterhanden. „Wij zien bij onze schadeherstelbedrijven dat de auto's die met schade binnenko men, negen op de tien keer géén winterhanden hebben", zegt een woordvoerder van de branchevere niging Focwa. Toch schade? Vraag offertes bij ver schillende bedrijven. Kijk niet naar reparatietijden, daar zijn landelijk normen voor vastgesteld. Kijk wel naar de herstelprijs en de kwaliteit. In gebieden waar veel herstelbedrij- ven zitten, is de concurrentie feller. 'Eurogarantbedrijven' voldoen aan de strengste eisen van de Focwa. Voor alle leden van Focwa Euroga rant (herkenbaar aan logo) geldt dat zij vier jaar garantie geven op de werkzaamheden. Bij klachten kan een beroep ge daan worden op de geschillencom missie van ANWB/Focwa. Die staat ook garant voor de uitvoering van de reparatie in geval het bedrijf on verhoopt failliet zou gaan. Vinke haar 'ster' opliep, zijn veel beschadigingen in het zoab. Karei Bukholczer van Focwa, de branchevereniging voor autoscha deherstelbedrijven, vertelt dat som mige bedrijven een extra omzet van 10 a 15 procent denken te gaan halen. Hij waarschuwt echter voor de conclusie dat de branche gou den bergen verdient. „In decem ber draaien bedrijven, vanwege de feestdagen, vaak op 75 procent van hun capaciteit, dan blijft werk lig gen. Dat wordt nu ingehaald." Ook verzekeraars en leasemaat schappijen spelen een rol. „Ze wer ken met geselecteerde bedrijven en onderhandelen scherp met die schadeherstelbedrijven over de ta rieven. Veel auto's in de werk plaats wil dus niet automatisch zeggen dat er veel verdiend wordt", legt Focwa-manager Buk holczer uit. Overigens moet het begrip 'blik schade' tegenwoordig ruim gezien worden, zegt Bukholczer. „In de carrosserie zitten tegenwoordig verschillende soorten kunststof verwerkt. Het vereist veel vak- en materialenkennis om dat goed te herstellen." Hij adviseert, óók bij een botsing die ogenschijnlijk geen schade op- lévert, de auto na te laten kijken. „Tegenwoordig zitten in bumpers, maar ook elders in de auto, allerlei sensoren. Een botsing kan die sen soren en daardoor een heel sys teem buiten werking stellen." foto's Ruben Oreel De PZC gaat zorgvuldig om met petsoonsgegevens, In het colofon treft u nadeie informatie MIDDELBURG - De Hedwigepolder moet een onderdeel worden van Groot-Saeftinghe, een grensover schrijdend nationaal park, waarin ook het huidige Verdronken Land van Saeftinghe en de Vlaamse Pro- sperpolder worden opgenomen. Het dagelijks provinciebestuur stelt de Staten van Zeeland voor onder meer in die zin te reageren op het voorontwerp-rij ksinpas- singsplan waarin de ontpoldering van de Hertogin Hedwigepolder wordt uitgewerkt. Een nationaal park - als het zich tot een ander land uitstrekt heet het een grenspark - biedt meer mo gelijkheden om de aandacht te ves tigen op de recreatieve mogelijkhe den van een gebied. Daarbij moet wat GS betreft worden aangeslo ten bij het Linieland van Waes en Hulst, een ander grensoverschrij dend project in deze regio. Gede puteerde Frans Hamelink (CU, na tuur): „Op die manier kun je de functie van estuariene natuur ver binden met het Linieland, waarin ook naar de recreatieve mogelijkhe den van de streek wordt gekeken." De Statencommissie ruimte, mi lieu en water bespreekt de reac tie-op-hoofdlijnen vrijdag. Het da gelijks provinciebestuur komt nog met een eigen reactie die wat meer op de details ingaat. FIETSEN IN ZEELAND Tour, Giro en Meimaand Fietsmaand, 2010 is het jaar van de fiets in Zee land www.zeeuwsjaarvandefiets.nl ETEN IN ZEELAND Dinerplannen? Kijk eerst virtueel wat de pot schaft. Tientallen restaurants zijn al getest op www.pzc.nl/eten STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Wilt u reageren op de columns? Dat kan op www.pzc.nl/columns

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2